Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 41 (600) Data wydania: 08.10.03

Z Sokołem do Aten

Z okazji Międzynarodowego Roku Kultury i Edukacji Olimpijskiej oraz Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych, raciborski Klub Olimpijczyka „Sokół” zorganizował w dniach 12-21 września Seminarium Olimpijskie „Od Aten do Aten”.
Na rok przed rozpoczęciem Igrzysk Olimpijskich postanowiliśmy zaakcentować 75-rocznicę zdobycia przez Halinę Konopacką pierwszego złotego medalu dla Polski oraz 100-lecie piłki nożnej w Raciborzu. Było to także  zakończenie Wojewódzkich Dni Olimpijczyka - mówi prezes KO „Sokół” Wojciech Nazarko. Organizacja dla prawie 60-osobowej grupy wyjazdu do Grecji, kolebki igrzysk olimpijskich, nastręczała sporo pracy i problemów. Jednak udało nam się pomyślnie zakończyć program edukacji olimpijskiej. Było to możliwe dzięki patronatom honorowym przyjętym przez Polski Komitet Olimpijski, Grecki Komitet Olimpijski, Ambasadę Polski w Atenach, Ambasadę Grecką w Warszawie, Polski Związek Pływacki. Bogaty program wyjazdu wymagał dużej tężyzny fizycznej,  silnej woli i samodyscypliny. Była to sztafeta pokoleń ze względu na różnicę wieku jak i doświadczenie. Został w pełni zrealizowany, można powiedzieć, że ponad plan. Pokonaliśmy blisko 6 tysięcy kilometrów, odwiedzając wiele miejsc historycznie związanych z igrzyskami olimpijskimi. Problematyka seminarium „Na olimpijskim szlaku pod skrzydłami Sokoła - od Aten do Aten” obejmowała: olimpizm w kręgu wartości edukacyjnych, olimpizm istotną wartością w życiu młodzieży i dorosłych, edukacja olimpijska w  alternatywnych koncepcjach kształcenia, dalekie i bliskie krajobrazy sportu (Ateny-Olimp-Olimpia), fair play w postępowaniu dorosłych i młodzieży, Europa czysta i ekologiczna, bez granic i wojen w świetle dokumentów akcesyjnych podpisanych w Atenach. Program obejmował dwie ścieżki edukacyjne - olimpijską i krajoznawczo - historyczną. 

Obok grupy raciborskich działaczy sportowych oraz młodzieży Zespołu Szkół Ekonomicznych w seminarium wzięli udział olimpijczycy: Władysław Zieliński - brązowy medalista IO w Rzymie w 1960 r., mistrz świata w kajakarstwie oraz hokeistki na trawie, uczestniczki IO w Moskwie w 1980 r.: Małgorzata Lipska, Maria Kornek-Żabińska, Lidia Zgajewska. PKOL reprezentowany był przez wielokrotnie goszczoną w Raciborzu Elżbietę Kwiatkowską. Z Rady Odrodzenia Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce w Grecji przebywał Stanisław Kiełbowicz z Krakowa, doskonały lotnik oraz przedstawiciele środowisk sportowych ze Śląska i Opolszczyzny, w tym Marek Jabczyk - jeden z pierwszych trenerów Otylii Jędrzejczak z „Pałacu” Katowice oraz Maria Wieloch - zasłużona sędzia zawodów pływackich.

W Grecji w zasadzie każdy skrawek ziemi związany jest z historią i wywiera niezapomniane wrażenia. Uczestnicy wyprawy korzystali z pomocy świetnie przygotowanej merytorycznie przewodniczki Pauliny Jurkowskiej z Krakowa, która barwnie i ze znawstwem przybliżała historię Grecji i odwiedzanych miejsc. Na uwagę zasługuje wycieczka do Olimpii, w której przez 1000 lat odbywały się igrzyska. Zwiedzono kompleks świątyń, pozostałości stadionu olimpijskiego w Altis - Świętym Gaju, gdzie w 776 r. odbyły się pierwsze odnotowane igrzyska. Były one świętością dla Greków. Na ten czas przerywano wojny, waśnie, potyczki. Odwiedzono ponadto Akademię Olimpijską oraz Nafplio, która była pierwszą stolicą Grecji. W antycznym amfitea-trze Epidauros, który jest znany ze wspaniałej akustyki, młodzież ZSzEk.: K. Świerczek, M. Henek, S. Szymiczek, H. Posłuszny, B. Widok zaprezentowała program słowno - muzyczny, poezję olimpijską dedykowaną olimpijczykom. Program artystyczny powstał pod kierunkiem Teresy Okaj, a był oparty na wierszach poetów greckich, krajowych i raciborskich. Minutą ciszy uczczono pamięć nieżyjących olimpijczyków. Po programie, który wywarł duże wrażenie na obecnych tam Grekach, dziewczęta otrzymały wieńce laurowe od pracowników muzeum w Epidauros.

Jednym z najważniejszym punktów programu była wizyta w Greckim Komitecie Olimpijskim. Delegacja Klubu Olimpijczyka została przyjęta przez Sekretarza Generalnego komitetu. Raciborzanie przekazali Grekom m.in. puchar - amforę, flagę olimpijską oraz upominki związane z ziemią raciborską. Z tarasu komitetu obejrzano kompleks budowanych obiektów olimpijskich. Wydarzeniem było przyjęcie w polskiej Ambasadzie Polski w Atenach. Cała grupa była goszczona w ogrodach ambasady przez charge d’affaires ambasady Krzysztofa Stronczyńskiego, który w liście  przekazanym Wojciechowi Nazarko napisał: Ambasada RP w Atenach serdecznie gratuluje pięknej inicjatywy zorganizowania seminarium olimpijskiego. Wierzymy, że Państwa podróż do kolebki olimpizmu, związane z nią przeżycia i doświadczenia wzbogacą Waszą wiedzę na temat Grecji i przyczynią się do rozkwitu ducha olimpijskiego zwłaszcza wśród młodego pokolenia. Jest dla nas wielkim zaszczytem przyjęcie Honorowego Patronatu nad seminarium „Od Aten do Aten”. Tutaj także przekazano pamiątki olimpijskie oraz w imieniu prezydenta Raciborza i starosty raciborskiego także z ziemią raciborską.

Ekipa z Raciborza była przyjęta w polskim klubie Panpolonikos, gdzie prezes tego klubu Tomasz Łuszcz wręczył Wojciechowi Nazarko i Władysławowi Zielińskiemu złoty laur olimpijski. Rozbrzmiewała tam muzyka raciborskiego zespołu Tres, m.in. hymn polskiego sportu - „W jedności razem” do słów D. Kampki. Wizyta raciborzan w Atenach wzbudziła wielkie zainteresowanie greckich mediów, dzięki czemu gościli oni na ekranach greckich telewidzów, w radiu i prasie.   

Z dużą uwagą zwiedzano Akropol ze Świątynią Nike, Apteros, Partenon, Teatr Dionizosa, wytwórnię ikon, zespół wiszących klasztorów „Meteory”, Kanał Koryncki, łączący Peloponez z częścią lądową Grecji, Termopile z pomnikiem Leonidasa, Mykeny słynące ze złotych masek mykeńskich, które zakładano na twarz zmarłym, grobowiec Agamemnona, Litochoro oraz Olimp, gdzie zapalono ogień olimpijski. Obejrzano także budynek, w którym podpisano dokumenty akcesyjne wejścia Polski do Unii Europejskiej. Pobyt na Riwierze Olimpijskiej pozwolił na pływanie w słonym, ale niezwykle czystym Morzu Egejskim. W drodze powrotnej do Polski zwiedzono Saloniki. Obfitowała ona w nietypowe przeżycia historyczno - edukacyjne. Mieliśmy ponadto okazję obejrzeć filmy z udziałem Polaków w Igrzyskach Olimpijskich, filmy o Raciborzu, zapoznać się z poezją olimpijską. Wszyscy są zadowoleni z pobytu w Grecji, a niektórym marzy się już eskapada na Igrzyska Olimpijskie w Atenach w 2004 r. Seminarium odbiło się bardzo pochlebnymi recenzjami ze strony m.in. Polskiego Komitetu Olimpijskiego, który pragnie włączyć je jako wzorcową w ogólnopolską ścieżkę edukacji olimpijskiej  - podsumował W. Nazarko, który był koordynatorem przedsięwzięcia. Kierownictwo seminarium tworzyli: Irena Noga i Janusz Obarymski.

(MiR)