Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 41 (600) Data wydania: 08.10.03

Wrześniowe dożynkowanie

Sporo okazji do zabawy mieli we wrześniowe weekendy mieszkańcy gminy Pietrowice Wielkie. Nie dość, że to w Krowiarkach odbyły się pod koniec sierpnia tegoroczne dożynki powiatowe, to w każdą następną niedzielę święto plonów organizowały kolejne wsie. W ubiegłym tygodniu korowody pojazdów i maszyn rolniczych oraz przebierańców przejechały przez Pawłów - kilka dni temu zaś podobnie stało się w stolicy gminy oraz w sąsiednim Makowie.
Pietrowickie dożynki, choć w samej miejscowości rolników ubywa z roku na rok, wciąż przypominają, że gmina żyje w dominującej części z płodów rolnych. W zamyśle organizatorów tegorocznych, wspólna zabawa i strojenie posesji miały zintegrować mieszkańców. Już w sobotę wieczorem rozpoczęła się biesiada rodzinna z licznymi atrakcjami dla dzieci i zabawą taneczną. W niedzielę zaś, po uroczystej mszy świętej w kościele parafialnym i poświęceniu dożynkowych chlebów, ruszył korowód - najbardziej atrakcyjny punkt programu imprezy. Nie tylko sami rolnicy toczyli po ulicach swe maszyny, ale na platformach zaprezentowali się sportowcy, pszczelarze, młynarze, stolarze i kowale.

Po zwyczajowym przekazaniu bochenka chleba na ręce wójta Andrzeja Wawrzynka przez starostów Gerarda Pientkę oraz Monikę Kretek, rozpoczęły się występy dzieci ze szkolnych grup artystycznych, a wieczorem zagrał zespół muzyczny z czeskich Koberzyc i rozweselał publiczność pod namiotem, ustawionym na placu koncertowym, kabaret „To nie my”. Ciekawostką i nowością w tegorocznych dożynkach było upieczenie wielkiego „swojskiego kołacza” przez grupę miejscowych gospodyń, który później roznoszono po domach. Zorganizowano także konkurs na najlepiej przystrojone gospodarstwa. Za najbardziej oryginalną szatę jurorzy przyznali pierwszą nagrodę państwu Grzesiczkom z ulicy Wyzwolenia.

(sem)