Prawo dla każdego
Łatwiej o zasiłek macierzyński
PrawoOd 9 września oświadczenie matki o urodzeniu pierwszego lub kolejnego dziecka może być jednym z dowodów do przyznania i wypłaty zasiłku macierzyńskiego. To jedna ze zmian, jaką wprowadza rozporządzenie ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z dnia 5 sierpnia 2003 r. (Dz.U. nr 147, poz. 1432). Obecnie dowodami do przyznania zasiłku macierzyńskiego są tylko zaświadczenie lekarskie stwierdzające przewidywaną datę porodu, skrócony odpis aktu urodzenia dziecka albo zaświadczenie pracodawcy o okresie udzielonego urlopu macierzyńskiego (w razie wypłaty zasiłku macierzyńskiego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych). Po wejściu w życie zmian, zasiłek z tego tytułu będzie mógł być przyznany nie tylko na podstawie zaświadczenia sądu opiekuńczego, ale również zwykłego oświadczenia o dacie przyjęcia dziecka na wychowanie.
Nowe przepisy umożliwią również wypłacanie zasiłku macierzyńskiego ojcu dziecka lub innemu ubezpieczonemu członkowi najbliższej rodziny w razie porzucenia przez matkę dziecka na podstawie oświadczenia o porzuceniu. Rozporządzenie weszło w życie 9 września tego roku.
Czy przysługuje ulga podatkowa na korzystanie z Internetu?
Córka jest nauczycielką języka angielskiego i kupuje dużo wydawnictw angielskich - książek oraz nut - które wykorzystuje w swojej pracy. Czy może te zakupy odliczyć w ramach ulgi podatkowej? Czy przysługuje jakaś ulga na podłączenie komputera do internetu i związany z tym abonament?
Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 3 lit b) ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.), podatnik ma prawo pomniejszyć podatek o 19 proc. wydatków poniesionych na zakup przyrządów i pomocy naukowych, programów komputerowych oraz wydawnictw fachowych bezpośrednio związanych z wykonywanym zawodem i wykonywaną pracą. Z całą pewnością w ramach tej (ani jakiejkolwiek innej ulgi) podatkowej nie da się odliczyć od podatku lub dochodu wydatków na abonament związany z korzystaniem z internetu. Natomiast można odliczyć wydatki związane z inernetem pośrednio: zakup komputera i akcesoriów związanych z korzystaniem z internetu, w tym modemu lub innych urządzeń komunikacji między komputerem i siecią, oraz oprogramowania (np. przeglądarki internetowej).
Gdyby nauczyciel funkcjonował na zasadzie przedsiębiorcy (podmiotu gospodarczego zarejestrowanego w ewidencji działalności gospodarczej w gminie) i korzystał z opodatkowania na zasadach ogólnych, wszelkie wydatki bez żadnych ograniczeń - związane zarówno z zakupem podręczników, jak i instalacją oraz eksploatacją (abonament) internetu można by uznać za koszt uzyskania przychodu.