Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 37 (596) Data wydania: 10.09.03

W cysterskiej kuźnicya

Przez dwa dni, 25 i 26 września, w Ośrodku Edukacyjnym Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego będzie można uczestniczyć w tradycyjnych rudzkich dymarkach.
W tym roku będzie to już piąta edycja dymarek, czyli festynu historyczno-środowiskowego, realizowanego w ramach „Nadrudzkich spotkań z historią”. Festyn, jak czytamy w zaproszeniu organizatorów, będący świetną formą kształcącej zabawy w powrót do przeszłości ma na celu popularyzowanie wiedzy historycznej i obrazowanie relacji człowieka do przyrody na przestrzeni czasu. To niezwykle atrakcyjne widowisko dla turystów. Głównym punktem programu jest bowiem wytop żelaza w replice cysterskiej kuźnicy. Odbywa się on na terenie rudzkiego oddziału ZPKWŚ „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”.

Festyn wskazuje na rolę jaką odegrali cystersi dla rozwoju regionu i całego Śląska. Z tego powodu to świetna żywa lekcja historii dla dzieci i młodzieży. Historia rudzkich cystersów bardzo wyraźnie obrazuje jak człowiek od modelu dalekowzrocznej gospodarki zrównoważonej, przeszedł do gospodarki uciążliwej dla środowiska. Wydobycie kopalin - rud żelaza, produkcja węgla drzewnego i wytop żelaza w rozbudowanych kuźnicach cysterskich nie wprowadziły większych zmian w środowisku doliny Rudy. Nie można tego powiedzieć o późniejszej gospodarce następnych okresów historycznych. Impreza zapoznaje ponadto uczestników z tematyką przetwarzania surowców mineralnych w przemysłowych procesach technologicznych, skutków środowiskowych procesów przemysłowych, z tematyką występowania na obszarze Parku różnych surowców mineralnych, mających w historii znaczenie gospodarcze, metod ich eksploatacji i skutków środowiskowych tych działań.

Warto również dodać, że w ramach stałej rozbudowy bazy dydaktycznej Ośrodka Edukacyjnego w Rudach powstały 4 główne ekspozycje, zajmujące w sumie 4 duże pomieszczenia i kilka pomniejszych o łącznej powierzchni 187 m kw. Służą one prezentacji trzech głównych zagadnień: przyrody, historii oraz prehistorii Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”. We wszystkich salach poruszany jest wątek ekologiczny, który spina wszystkie części ekspozycji w logiczną całość. Podstawowym założeniem przy tworzeniu kompleksu było to, aby teoria przeplatała się tam z praktyką, a wiedza podawana w przekazie ustnym i za pośrednictwem środków audio-wideo na bieżąco była weryfikowana w trakcie ćwiczeń. Chodziło zatem o to, aby kompleks nie był muzealną ekspozycją, którą można jedynie oglądać w sposób bierny, ale o to żeby stworzyć bazę do prowadzenia zajęć aktywizujących ucznia w możliwie największym stopniu. Założenie zostało zrealizowane poprzez zmianę formuły ekspozycji, w której eksponaty, plansze można - a nawet trzeba - dotykać, przekładać, przemieszczać i dowolnie kształtować jak w ogromnej układance - mówi Grzegorz Osielski z oddziału w Rudach.

(w)