Wieści gminne
Krzyżanowice
- 4 września odbyła się pierwsza powakacyjna sesja Rady Gminy. Tematami głównymi były: działalność miejscowego Ośrodka Pomocy Społecznej, Stacji Caritas, utworzenie Młodzieżowej Rady Gminy, analiza wykonania budżetu i planu społeczno-gospodarczego za pierwsze półrocze, informacja o działalności komisji stałych oraz dalsza budowa sieci kanalizacji sanitarnej.
Kuźnia Raciborska
- 14 września Ruda będzie gospodarzem tegorocznych gminnych dożynek.
- 11 października odbędą się uroczyste obchody 100-lecia kościoła p.w. Św. Magdaleny w Kuźni Raciborskiej. Uroczystej sumie przewodniczyć będzie ks. biskup ordynariusz gliwicki Jan Wieczorek.
- 7 października ks. opat Adalbert Kurzeja otrzyma nadany mu tytuł honorowego obywatela gminy. Tego dnia odbędzie się uroczysta sesja Rady Miejskiej.
- 25 września w Turzu odbędzie się festyn zorganizowany z okazji przekazania szkole nowoczesnej pracowni komputerowej.
Rudy
- 21 września parafia WNMP będzie gospodarzem diecezjalnych dożynek diecezji gliwickiej. Dzień wcześniej w Rudach odbędzie się Diecezjalna Pielgrzymka Dzieci i Młodzieży.
- 6 września odbyły się tu uroczystości z okazji 150-lecia Górnośląskiej Kolei Wąskotorowej w Rudach. Wziął w nich udział starosta Raciborski Henryk Siedlaczek. Tego samego dnia we wsi obchodzono także 120-lecie miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej. Ta uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele parafialnym w intencji strażaków OSP. Następnie w remizie OSP nastąpiło oficjalne wręczenie OSP w Rudach Honorowego Medalu im. Bolesława Chomicza.
- Od 2 do 5 września w OW Buk trwała X Konferencja Stratygrafia Plejstocenu Polski pt. „Plejstocen Kotliny Raciborsko-Oświęcimskiej na tle struktur morfotektonicznych podłoża czwartorzędu”. Celem konferencji była prezentacja i dyskusja nad najnowszymi wynikami badań stratygraficznych i paleogeograficznych czwartorzędu Polski. Wiodącym tematem spotkania był wiek i geneza utworów czwartorzędowych na obszarze Kotliny Raciborsko-Oświęcimskiej oraz ich związek z morfotektonicznymi strukturami podłoża czwartorzędu. Zaprezentowane zostały również wyniki badań i prac geologicznych związanych z realizacją i reambulacją szczegółowej Mapy Geologicznej Polski w rejonie górnośląskim. Organizatorem spotkania jest Oddział Górnośląski Państwowego Instytutu Geologicznego w Sosnowcu.
- W październiku w rudzkim oddziale Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego kolejny raz realizowany będzie polsko-amerykański projekt edukacji ekologicznej Krąg. Warsztaty potrwają od 3 do 5, od 10 do 12 i od 17 do 19 października.
- Trwa ósma już edycja festiwalu „Muzyka w starym opactwie”, na który zaprasza rudzkie Sanktuarium Matki Boskiej Pokornej. Kolejne koncerty odbędą się: 21 września - Brygida Tomala (Katowice) i 5 października - Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa (Warszawa-Siedlce).
Rudnik
- 7 września odbyły się dożynki gminne. Gospodarzem tegorocznego Święta Plonów było sołectwo Gamów.
- Zakończono modernizację drogi powiatowej Modzurów-Dolędzin, współfinansowaną ze środków Unii Europejskiej w ramach programu SAPARD. To pierwsze zadanie współfinansowane ze środków UE w ramach tzw. Akcesyjnego Programu na Rzecz Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich SAPARD w powiecie raciborskim. Wartość robót wyniosła blisko 624 tys. zł, z czego 50 proc. to dofinansowanie z SAPARD. Aby uzyskać taką pomoc, jak dowiadujemy się w Starostwie, należało spełnić wiele wymogów formalnych, zwłaszcza dotyczących poprawy obszarów gospodarki rolnej. Poprzez nagromadzone latami nawarstwienia na poboczach, jezdnia była zawężona do 3,0-3,5 m. Nieuregulowane było również odwodnienie powierzchniowe, a liczne zakrzaczenia i ogromne ubytki w nawierzchni (miejscami nawet do 50 proc.) utrudniały poruszanie się po niej. Realizację robót rozpoczęto w połowie lipca i trwały do końca sierpnia. Długość zmodernizowanego odcinka drogi wynosi 1,4 km, a szerokość jezdni 4,5 m. Położono nową nawierzchnię o łącznej powierzchni 6.5 tys. m2. Ponadto m.in. wykonano ścinkę nawarstwień pobocza, odtworzono przydrożne rowy, wykonano wjazdy na pola z przepustami, zamontowano 30 m barier ochronnych. Wykonawcą prac, wyłonionym w drodze przetargu, było Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Sp. z o.o. z Raciborza.
Nędza
- Od 1 września zmieniają się godziny pracy Urzędu Gminy w Nędzy. Czynny jest teraz w poniedziałek od 7.30 do 17.00, w piątki od 7.30 do 14.00, zaś w pozostałe dni od 7.30 do 15.30.
Kornowac
- Chór mieszany przy kościele parafialnym w Pogrzebieniu dziękuje za naszym pośrednictwem proboszczowi Janowi Dubasowi, wójtowi Józefowi Stukatorowi i sołtysowi Kurze za wsparcie finansowe wydania okolicznościowej broszurki pt. „10 lat Chóru Parafialnego w Pogrzebieniu”.