Wieści gminne
Łubowice
- 22 sierpnia o godz. 20.00 przed ruinami zamku w Łubowicach koło Raciborza, miejscu urodzin wybitnego romantyka niemieckiego zostanie wystawione przedstawienie w oparciu o jego najpopularniejszą nowelę „Z życia nicponia” w reżyserii Wolfganga Bauschmida. W roli tytułowej wystąpi Gerd Lohmeyer a w rolę ukochanej Nicponia wcieli się Marianne Kirch. Reżyser i aktorzy pochodzą z Monachium. Spektakl odbędzie się w języku niemieckim. W razie niepogody aktorzy zagrają w łubowickim kościele parafialnym. Wszelkich informacji udziela Górnośląskie Centrum Kultury i Spotkań im. Eichendorffa w Łubowicach. Numer Telefonu: 032 4149208. Adres e-mailowy: eichendorffzentrum@wp.pl
Kuźnia Raciborska
- Burmistrz Ernest Emrich ogłosił przetarg na sprzedaż przejętego od Rafametu budynku po miejscowym Zespole Szkół Technicznych. Nabywca, jeśli oczywiście ktokolwiek do przetargu stanie, zostanie wyłoniony 4 września. Cenę wywoławczą ustalono na 378,3 tys. zł. Przypomnijmy, że wcześniej Rada Miejska dokonała zmiany planu zagospodarowania przestrzennego w części dotyczącej terenu szkoły. Przeznaczono go pod usługi ogólnomiejskie, co znacznie poprawia możliwości inwestowania w tym miejscu.
- Szykuje się zmiana na stanowisku skarbnika gminy. Burmistrz zaprosił do składania ofert osoby mogące sprawować funkcję głównego księgowego budżetu. Zmiana szykowała się już pod koniec poprzedniej kadencji. Skarbnik bowiem, w związku ze sprawowaniem funkcji, miała sprawę karną. Uznano jednak wówczas, że ostateczną decyzję podejmie burmistrz wybrany w bezpośrednich wyborach. Urząd Miejski szuka też osoby na stanowisko inspektora do spraw pozyskiwania środków pomocowych.
Krzyżanowice
- Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Racibórz Koło Chałupki organizuje 15 sierpnia przy restauracji Anaberg festyn z licznymi atrakcjami i loterią fantową. Początek o godz. 16.00. Przygrywać będzie zespół Dance.
- Trwają przygotowania do dożynek gminnych. W tym roku odbędą się one 14 września w Krzyżanowicach.
- Znacznie bezpieczniej wędruje się już wzdłuż drogi z Krzyżanowic do Roszkowa. Kończy się tu budowa chodnika. Dotychczas piesi stanowili duże zagrożenie dla ruchu samochodowego.
- Wysoki kurs korony czeskiej sprawił, że przygraniczne targowiska zapełniły się naszymi południowymi sąsiadami. Od poniedziałku do soboty prosperuje targowisko w Zabełkowie-Rudyszwałdzie (przy kościele). Wciąż oblegane są stragany w Chałupkach. Szczególnie w soboty ta nadgraniczna miejscowość jest trudna do przejechania. Kolejka samochodów chcących przekroczyć granicę do Czech sięga Zabełkowa. Czesi kupują artykuły spożywcze, warzywa, meble, ubrania. Ceny podawane są w koronach.
Rudy
- „Między Gliwicami, Rybnikiem a Raciborzem. Skarby lasów rudzkich” to tytuł przewodnika, który wkrótce ukaże się na księgarskich półkach. Pozycja licząca 64 strony zawiera znane i nieznane informacje o atrakcjach dawnych lasów księcia raciborskiego - leśniczówkach, szlakach wędrowych, siedliskach zwierzyny, źródełkach, roślinności. Mowa też obszernie o kompleksie klasztorno-pałacowym w Rudach i kościele-sanktuarium Matki Boskiej Pokornej, kolejce wąskotorowej, ośrodku edukacyjnym oraz Łężczoku i Oborze. Całość została wzbogacona kolorowymi zdjęciami. Do wydawnictwa dołączono mapę lasów rudzkich. Zreprodukowano też dodatkowo przedwojenną mapę tych terenów.
- Rudzki skansen kolei wąskotorowej znalazł się w opracowaniu pt. „Zabytki techniki województwa śląskiego”, wydanym przez Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach. Pozycja zawierająca 114 stron części opisowej i mapę dostępna jest już w księgarniach. Cena około 10 zł.
- Przypałacowy park ma nową atrakcję - łabędzia. Ptak mieszka tu już kilka tygodni i wyraźnie spodobał się miejscowej ludności, która tłumnie, szczególnie w weekendy, przychodzi go karmić. Zdaniem ornitologów takie rozpieszczanie ptaka może przynieść zgubne skutki. Straci on instynkt samozachowawczy i nie będzie sam w stanie znaleźć pożywienia. Może też nie odlecieć na zimę, co zrodzi konieczność znalezienia dla niego ciepłego kąta, by nie zamarzł.
- Trwa ósma już edycja festiwalu „Muzyka w starym opactwie”, na który zaprasza rudzkie Sanktua-rium Matki Boskiej Pokornej. Kolejne koncerty odbędą się: 17 sierpnia - Arkadiusz Bialic (Kraków); 21 września - Brygida Tomala (Katowice); 5 października - Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa (Warszawa-Siedlce).
- Do końca sierpnia w starym opactwie można oglądać wystawę zdjęć Romana Konzala (Gość Niedzielny) pt. „Chór Św. Antoniego M. Klareta z Wybrzeża Kości Słoniowej”.