Obowiązek i potrzeba
Oddział Firmy Arcadis w Katowicach od 1999 roku zajmuje się przede wszystkim opracowywaniem programów ochrony środowiska oraz planów gospodarki odpadami dla gmin, powiatów i województw. W Raciborzu wspólnie z miejscowymi eko-ekspertami będzie tworzyć program ochrony środowiska w oparciu o tzw. otwarty proces planowania.
Stworzenie takiego dokumentu nakłada na gminę ustawa Prawo ochrony środowiska. Rada Miasta musi go przyjąć najpóźniej do 30 czerwca 2004 roku. Za program będzie odpowiedzialny Prezydent Miasta. Dokument zostanie przyjęty w formie uchwały Rady Miasta a opinię wydadzą mu władze powiatowe. Raciborski dokument oparty będzie na polityce ekologicznej państwa na lata 2003-2006, z perspektywą do roku 2010. Musi być spójny również z programami dla województwa i powiatu. Planowanie będzie obejmowało perspektywę 8 lat, ale co 4 lata nastąpi jego aktualizacja. Do stworzenia programu potrzebna jest diagnoza stanu środowiska. W naszym mieście Arcadis inwentaryzował 30 zakładów przemysłowych, a już współpracuje ze Starostwem Powiatowym w Raciborzu realizując podobny program dla powiatu. Diagnoza pozwala określić cele ekologiczne i plan operacyjny z uwzględnieniem aspektów finansowych. Już wiadomo, że priorytetami dla miasta powinny być: uporządkowanie gospodarki ściekowej w gminie, poprawa jakości powietrza, ochrona przed powodzią i rozwój terenów zieleni miejskiej. Osobny priorytet stanowi edukacja ekologiczna społeczności prowadzona najlepiej już od wieku przedszkolnego.
Cele i zadania ujęto w kilku czterech blokach tematycznych: jakość środowiska i bezpieczeństwo ekologiczne, ochrona dziedzictwa przyrodniczego, cele o charakterze systemowym, m.in. edukacja ekologiczna oraz zrównoważone wykorzystanie surowców, materiałów i energii.
Spotkanie inaugurujące dłuższy proces poprzedziło kilka roboczych wizyt specjalistów z Arcadis w Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa. Na pierwsze, większe spotkanie 22 lipca zaproszono 60 osób. Większość z nich przyszła do urzędu miasta. Zaskoczyło to pozytywnie organizatorów z Wydziału Ochrony Środowiska, którzy spodziewali się mniejszego zainteresowania. Na wrzesień zapowiadane są warsztaty robocze. Na nich pojawi się dokument, nad którym będzie można rozpocząć dyskusję. W sierpniu gotowa będzie bowiem dokładna diagnoza stanu środowiska dla Raciborza. Pierwsze spotkanie było tylko zaproszeniem do dalszej współpracy. Chodziło głównie o zapoznanie się z koncepcją i strukturą dokumentu.
(ma.w)