Pośród owiec i wilków
Na rynku wydawniczym ukazała się książka pt. „Ksiądz Stefan Pieczka - człowiek nadziei, dialogu i pojednania”.
Postać byłego proboszcza śródmiejskiej parafii jest doskonale znana wielu raciborzanom. Jak go odbierają pokazuje okładka publikacji, wydanej pod auspicjami Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego Oddział w Raciborzu i raciborskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Jest na niej grafika Robsa z charakterystyczną postacią w sutannie kroczącą wśród wilków i owiec, jakby symbolicznie balansującą pomiędzy złem i dobrem, umiejącą to drugie uczynić siłą wiodącą. Taki był ks. Pieczka. Ktoś kiedyś powiedział, że od śmierci bohatera do stawiania pomników musi minąć jakiś okres czasu, najlepiej kilka pokoleń. Wtedy z postaci pozostaje sama idea, a w zapomnienie odchodzą cechy ludzkie, nieraz budzące negatywne skojarzenia. Niewątpliwie jest w tym sporo racji, ale były proboszcz z fary temu schematowi skutecznie ucieka. A dlaczego, to można przeczytać w wydanej właśnie książce.Publikacja, wysoko oceniona przez ks. prof. dr. hab. Kazimierza Dolę i prof. dr. hab. Krystynę Ostrowską, jest zbiorem referatów wygłoszonych podczas sesji naukowej z okazji 10. rocznicy śmierci ks. Pieczki. „Wrażliwy moderator”, „Kapłan dobroci”, „Wychowawca młodzieży”, „Duszpasterz resocjalizujący”, „Pielgrzym-przewodnik-nauczyciel” - to tylko niektóre tytuły artykułów. Przebija z nich oblicze człowieka naprawdę wielkiego, który znalazł swoje poczesne miejsce w pamięci współczesnych a i zapewne przyszłych pokoleń.
Wysoki poziom merytoryczny gwarantuje doborowe grono autorów. Książka jest wysokiej klasy dokumentem. Wysokich lotów miłośnik wszystkiego co raciborskie i dobre powinien ją przeczytać.
„Ksiądz Stefan Pieczka - człowiek nadziei, dialogu i pojednania”, redakcja Adam Szecówka, Wydawnictwo Scriba, Racibórz 2003, stron 158, cena około 15 zł.
(waw)