Resocjalizacja po czesku
Od 11 do 13 maja odbyło się VII Seminarium polsko-czeskie „Racibórz- Karvina-Ostrava-Opava 2003”. Uczestnikami spotkania byli studenci IV roku resocjalizacji Uniwersytetu Wrocławskiego, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej oraz Kolegium Nauczycielskiego w Raciborzu. Przewodniczącym seminarium, jego animatorem i opiekunem merytorycznym był dr Adam Szecówka, teoretyk i praktyk w dziedzinie resocjalizacji oraz penitencjarystyki, pracownik naukowy - dydaktyczny Uniwersytetu.
Pierwszym etapem wyjazdu była wizyta w Zakładzie Karnym w Raciborzu, gdzie zostaliśmy przyjęci przez płk. Tadeusza Koreckiego. Nas-tępnie swe kroki skierowaliśmy do Zakładu Poprawczego, gdzie zapoznaliśmy się z pracą i specyfiką tejże placówki oraz Schroniska dla Nieletnich w Raciborzu, którego wieloletnim dyrektorem jest Stanisław Kubacki. W tymże ośrodku spotkaliśmy się także z psycholog Jolantą Gierą, pedagogiem Jarosławem Rzehakiem oraz kierownikiem Rodzinnego Ośrodka Diagnostyczno-Konsultacyjnego Teresą Huczek. Dzień zakończyliśmy prowadzeniem zajęć pod hasłem „poznajmy się” według autorskich programów, przygotowanych przez studentów resocjalizacji oraz dyskoteką z wieloma konkursami.
Drugi dzień seminarium poświęcony był poznawaniu specyfiki czeskiego systemu penitencjarnego, gdzie mieliśmy okazję odwiedzić trzy zakłady karne o zróżnicowanych systemach i funkcjach. Pierwszym z nich był zakład w Karvinie, gdzie współprzewodniczył dr Ján Lazár.
W dalszej części programu wysłuchaliśmy wykładu dr. Ladislava Mički w Zakładzie Karnym w Ostrawie. Seminarium zakończyliśmy pobytem w Zakładzie Karnym w Opawie, gdzie płk Petr Prasek umożliwił nam ogląd oddziału dla kobiet.
Polsko-czeskie seminarium dało nam możliwość konfrontacji dwóch systemów penitencjarnych oraz poprowadzenia własnych zajęć w Zakładzie Poprawczym, co stanowi niebagatelną skarbnicę doświadczeń. Wyjazd należy uznać za bardzo udany, tak pod względem merytorycznym, jak i praktycznym.
Michał Kanonowicz,
Marcin Jarosz
(studenci resocjalizacji)