Numer: 22 (581)
Data wydania: 28.05.03
- Uczniowie SP 1 na Ostrogu po raz kolejny pojechali na warsztaty ekologiczne do Grecji. Zorganizowano je w ramach polsko-czeskiego projektu edukacyjnego „Wspólne korzenie - wspólna przyszłość”. Wraz z nimi w podróż udali się także młodzi Czesi z zaprzyjaźnionej szkoły przy ul. Virchni w Opawie. Program przewiduje badanie fauny i flory regionu śródziemnomorskiego, gromadzenie eksponatów i uzupełnianie zbiorów Muzeum Przyrody. Jest to także okazja do poznania greckiej kultury, obyczajów i tradycji. Polacy i Czesi będą mieli zajęcia w greckiej szkole.
- „Przyroda nie obroni się sama” - pod takim hasłem Soroptimist International Śląski Klub „Nike”, Nowiny Raciborskie i Zakłady Przemysłu Cukierniczego Mieszko ogłaszają otwarty konkurs dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych powiatu raciborskiego. Co możemy zrobić, żeby pomóc przyrodzie? W jaki sposób każdy z nas może chronić środowisko? Czy pamiętamy, że dbając o naturę troszczymy się także o siebie i swoje zdrowie? Do 6 czerwca organizatorzy czekają na indywidualne i zbiorowe prace plas-tyczne dzieci z klas I - III i prace pisemne w dowolnej formie literackiej lub dziennikarskiej młodzieży z klas IV - VI. Można je dostarczyć osobiście lub przesłać na adres: ZPC Mieszko S.A., ul. Starowiejska 75, Racibórz. Laureaci konkursu otrzymają cenne nagrody. Bliższych informacji dotyczących konkursu udziela Katarzyna Gajdzińska - główna koordynatorka ds. Unii Europejskiej Soroptimist International na Śląsku (tel. 0- 601400982). Patronat nad konkursem objął Minister Środowiska Czesław Śleziak.
- Rada Rud w gminie Kuźnia Raciborska zorganizowała 9 i 10 maja sprzątanie tej miejscowości, coraz chętniej odwiedzanej przez turystów z racji znajdującego się tu pocysterskiego zespołu klasztorno-pałacowego. Wzięli w niej udział młodzież i dorośli. Wyniki przeszły najśmielsze oczekiwania. Zebrano stos śmieci, które kuźniański ZGKiM przewiózł na składowisko w Knurowie. Podobną akcję przeprowadzili też mieszkańcy sąsiednich Jankowic. Warto, by pomyślały o niej także inne wioski.
- Zarząd powiatu raciborskiego, w celu realizacji polityki ekologicznej państwa, przystąpił do opracowania „Programu Ochrony Środowiska wraz z Planem Gospodarki Odpadami dla Powiatu Raciborskiego”. Program ma stanowić instrument pozwalający na efektywne zarządzanie ochroną środowiska i zapewniać niezbędną koordynację działań podejmowanych w tym zakresie na terenie całego powiatu. Podczas prac zarząd chce zapewnić maksymalnie szeroką konsultację społęczną. Opinie można wyrażać na stronie www.powiatraciborski.pl.
- Wrocławska firma Arcadis Ekokonrem Sp.z.o.o. wykona dla Raciborza opracowanie „Program Ochrony Środowiska Gminy Racibórz”. Będzie on zawierał m.in. charakterystykę fizyczno- geograficzną gminy, ocenę aktualnego stanu środowiska w rozbiciu na problematykę dotyczącą: powietrza atmosferycznego, gospodarki odpadami i wodno-ściekowej, środowiska przyrodniczego, obszarów i elementów przyrodniczych objętych ochroną prawną oraz klimatu akustycznego oraz ochrony ziemi i gleb, obejmującą również identyfikację i charakterystykę źródeł zanieczyszczeń.
- Rada Gminy Rudnik przyjęła gminny program ochrony środowiska w zakresie ochrony powietrza.
- Zbiórka odpadów plastikowych do żółtych worków odbędzie się: Brzezie - 30 maja, centrum - 6 czerwca, Markowice - 28 maja i 25 czerwca, Miedonia -4 czerwca, Obora i Płonia - 2 czerwca, Ocice - 30 czerwca, Ostróg - 3 czerwca, Stara Wieś - 29 maja, Sudół i Studzienna - 5 czerwca.