Dekada sukcesów
Dziesięciolecie swojego istnienia obchodziła sekcja języka niemieckiego Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych.
Utworzenie sekcji było odpowiedzią na potrzeby mniejszości niemieckiej w regionie raciborskim i na całym Śląsku, dzięki czemu NKJO w Raciborzu, decydując się na kształcenie germanistów, otrzymało niemałe wsparcie od zarządu wojewódzkiego miejscowego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców oraz rządu RFN. Po dziesięciu latach zarówno dyrekcja placówki jak i władze organizacji mniejszości swoją współpracę oceniają bardzo dobrze. Mury szkoły opuściło już trzystu wysoko wykwalifikowanych nauczycieli języka niemieckiego, z których aż 80 proc. podjęło pracę dydaktyczną w szkołach różnych typów. Większość zdobyła licencjat i kontynuowała naukę na studiach magistranckich. Poziom ich wykształcenia jest wysoko oceniany na wyższych uczelniach. Zdobywają laury na konkursach języka niemieckiego.Dziesiąte urodziny uroczyście świętowano 21 maja podczas akademii w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Gośćmi dyrektora NKJO Stanisława D. Wojdały, kadry nauczycielskiej i absolwentów, którzy uczestniczyli jednocześnie w jubileuszowych zjeździe, byli przedstawiciele władz powiatu i miasta ze starostą Henrykiem Siedlaczkiem, przewodniczącym Rady Miasta Tadeuszem Wojnarem i prezydentem Janem Osuchowskim na czele, prorektor PWSZ dr Jerzy Pośpiech, przewodnicząca zarządu wojewódzkiego TSKN Lidia Burdzik, były przewodniczący Blasius Hanczuch, sekretarz Josef Gonschior, były poseł mniejszości Wilibald Fabian oraz opiekun naukowy placówki prof. Jan Iluk z Uniwersytetu Śląskiego.
Sekcja języka niemieckiego w ciągu dziesięciu lat swojego istnienia w znaczący sposób przyczyniła się do odzyskania i skonsolidowania tożsamości narodowej mniejszości niemieckiej, zamieszkującej te tereny. Jest dla mnie wielkim zaszczytem, że dane mi było osobiście przyczynić się do zrealizowania wielu zakładanych celów jakimi były wykształcenie kadry do nauczania języka niemieckiego, propagowanie szeroko pojętej kultury krajów niemieckojęzycznych, współ-praca z przedstawicielami mniejszości oraz propagowanie wśród słuchaczy ideałow proeuropejskich (...). Kolegium wypełniło olbrzymie zapotrzebowanie miasta i powiatu na dobrze przygotowaną kadrę nauczycieli. Z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, że absolwenci stanowią awangardę przemian zachodzących w polskim szkolnictwie i społeczeństwie - mówił dyrektor Stanisław D. Wojdała.
Warto przypomnieć, że dzięki pomocy mniejszości i rządu Niemiec uruchomiono świetlicę, salę wykładową im. Eichendorffa, bibliotekę, z której mogą również korzystać angliści oraz salę komputerową. DFK zainteresowało działalnością NKJO wiele niemieckich instytucji. Zaprosiło ważnych gości. Zorganizowało seminaria krajowe i zagraniczne.
Słuchacze, poza nauką, działają w grupie teatralnej, współpracują z niemiecką redakcją Radia Vanessa oraz współtworzą Związek Studentów Niemieckich w Polsce.
(waw)