Socrates wiosną
Od 22 do 26 kwietnia na budynku I LO w Raciborzu powiewały różnobarwne flagi europejskich państw, z których przybyli do „Kasprowicza” goście uczestniczący w II edycji trzyletniego programu Sokrates Comenius. 25 kwietnia młodzież polska i niemiecka dała w Szkole Muzycznej wspólny koncert dla pokazania muzycznych tradycji związanych z wiosną.
Partnerami I LO w tym programie są: Albert-Schweitzer Schule w Offenbach w Niemczech i I.E.S. Pedro Antonio de Alarcón w Guadix w Hiszpanii. Celem międzynarodowej współpracy uczniów jest stworzenie przewodnika turystycznego o regionie, z jakiego pochodzi partnerska szkoła. Polacy robią informator o Andaluzji, Hiszpanie o Hesji, Niemcy o Śląsku. W tym celu uczniowie wymieniają się informacjami na temat swojej okolicy, najczęściej przez Internet. Czasem jest okazja do spotkań osobistych. Na przykład w okresie zeszłorocznych świąt Bożego Narodzenia klasa II gimnazjum i III d z Raciborza upiekły tradycyjne ciasta i za pośrednictwem niemieckiej nauczycielki, która akurat wtedy przebywała w Polsce, przekazali je wraz z przepisami uczniom z Offenbach. Sąsiedzi znad Odry zrewanżowali się książką kucharską zawierającą podobne recepty. Pomiędzy 1 a 7 lutego dyrektor Janina Wystub, mgr Andrzej Widota oraz dwie uczennice Gimnazjum Dwujęzycznego polecieli samolotem do Hiszpanii zobaczyć, jak funkcjonuje szkoła w Guadix i zebrać wszelkie informacje potrzebne do stworzenia przewodnika. Największą wartość dla uczestników programu mają jednak wymiany międzyszkolne, w których bierze udział większa liczba osób. Taka okazja zdarzyła się właśnie pod koniec kwietnia. 23 kwietnia po powitaniu w auli I LO młodzież niemiecka razem z polskimi gimnazjalistami udała się na lekcje fizyki, angielskiego, niemieckiego i biologii. Później odbyła się próba generalna w związku z zaplanowanym wspólnym koncertem. Po południu uczniowie zwiedzali Racibórz, poznawali polskie tradycje, polską kulturę i kuchnię. Wieczorem - bawili się przy muzyce dyskotekowej. 24 kwietnia udali się na wycieczkę do Wisły, gdyż młodzież z Offenbach chciała zobaczyć... miejsce urodzenia Adama Małysza! W Muzeum Folkloru Ziemi Beskidzkiej, gdzie obejrzano między innymi przedmioty służące do przechowywania mleka i stary warsztat kowalski, największe zainteresowanie wzbudziły urządzenia do podnoszenia domów w celu wymiany zużytych elementów drewnianych. Niemcy chętnie kupowali w polskich sklepach, gdyż ceny w nich są dla nich dość atrakcyjne. Jeszcze przed obiadem raczyli się pizzą, która w Polsce smakuje lepiej! Po spacerze na Równicy w „Karczmie pod Czarcim Kopytem” goście zajadali się żurkiem podanym w chlebie i pieczonymi przy palenisku kiełbaskami. 25 kwietnia odbył się w Szkole Muzycznej w Raciborzu uroczysty koncert. Uczniowie polscy i niemieccy zaprezentowali się z piosenkami, tańcami, utworami instrumentalnymi na gitarę, perkusję, ksylofon i dzwoneczki. Odśpiewali wspólnie piosenkę „I like the flowers” i hymn Unii Europejskiej, tj. „Odę do radości”. Całą imprezę zarejestrowano na płycie CD. Ta specjalnie przygotowana płyta zostanie wysłana do partnerskich szkół I Liceum. Podobny krążek otrzymało I LO na początku tego roku od Albert-
Schweitzer Schule. Zawarte na nim utwory muzyki poważnej i popularnej poświęcone były zimie. 26 kwietna odjechała grupa niemieckich uczniów, zaś na jednodniową wycieczkę do Krakowa udali się dwaj nauczyciele z Hiszpanii. Już we wrześniu dalszy ciąg programu. Tym razem uczniowie I LO pojadą do Offenbach.
Magdalena Stojer
(Ad operam!)