Ulubieńcy z naszych bajek
„Najmilsi, czyli literackie spotkania ze zwierzętami” - to tytuł konkursu plastycznego dla dzieci, zorganizowanego przez MiPBP w Raciborzu, którego rozstrzygnięcie nastąpiło 17 kwietnia. W tym też dniu w galerii biblioteki przy ul. Kasprowicza otwarto uroczyście pokonkursową wystawę najpiękniejszych prac.
Na konkurs wpłynęło prawie 300 prac młodych plastyków w wieku od 3 do 16 lat z Raciborza, gminnych bibliotek w Krzanowicach, Pietrowicach Wielkich i Kuźni Raciborskiej oraz przedszkola w Syryni. Najcześciej ilustrowane były postacie zwierząt ze znanych utworów literackich dla dzieci: „Brzydkiego kaczątka” J. Ch. Andersena, „Kajtkowych przygód” M. Kownackiej, „Kubusia Puchatka” A. A. Milne’a, „O psie, który jeździł koleją” Romana Pisarskiego, „W pustyni i w puszczy” H. Sienkiewicza, „Czarnej owieczki” J. Grabowskiego, „Doktora Dolittle i jego zwierząt” H. Loftinga, „Zaczarowenej zagrody” A. i Cz. Centkiewiczów, „Misia Uszatka” Cz. Janczarskiego, „Kota w butach” H. Januszewskiej, „Słonia Trąbalskiego” J. Tuwima. Wśród prac przedszkolaków przeważały ilustracje do wierszy: „Zwierzyniec” J. Brzechwy, „Wróbelek Elemelek i jego przyjaciele” H. Łochockiej, „Drewniane ptaszki” A. Kamieńskiej, „Świnka” D. Wawiłow, „Psie smutki” J. Brzechwy.I etap konkursu przeprowadzony został na terenie poszczególnych filii bibliotecznych i bibliotek gminnych, które były współorganizatorami imprezy. Spośród prac złożonych w tych bibliotekach do 9 kwietnia wybrano dziewięć najlepszych, które zakwalifikowały się do II etapu. II etap został rozstrzygnięty 11 kwietnia. Jury w składzie: Krystyna Komarek, Jolanta Kamińska, Małgorzata Michalczyk, Janina Kilanowska i Małgorzata Szczygielska drogą eliminacji wyłoniło zwycięzców.
Prace podzielono na trzy grupy wiekowe: I - do 6 lat, II - od 7 do 10 lat, III- powyżej 11 lat. Przy wyborze najlepszych prac w tych trzech kategoriach kierowano się następującymi kryteriami: samodzielnością wykonania, sposobem przedstawienia postaci zwierząt, scenek lub wydarzeń z ich udziałem, wyobraźnią, pomysłowością, stopniem trudności techniki i starannością wykonania.
W I kategorii wiekowej d 6 lat I nagrodę otrzymała Agnieszka Bugajska za „Kota w butach”, II nagrodę - Joanna Kornak za „Świnkę” D. Wawiłow, III - Karolina Grochowska za ilustrację do wiersza „Jak ślimak spotkał wiosnę” A. Galicy. Wyróżnienia przyznano: Wioletcie Chłapek, Idze Sykule, Piotrusiowi Świętemu, Oli Malinowskiej, Wioletcie Ciuberek, Piotrowi Chojeckiemu, Natalii Sobalskiej, Aleksandrze Halszce i Anecie Błaszczok.
W II kategorii wiekowej od 7 do 10 lat I miejsce zdobyła Joanna Granieczny za „Kukuryku na ręczniku” M. Kownackiej, II m. - Magdalena Winiarska za „Kajtkowe przygody” M. Kownackiej i Ewa Ciepiel za ilustrację do wiersza „Koń i kot” J. Stannego, III m. - Remigiusz Stawinoga za „Czarną owieczkę” J. Grabowskiego. Wyróżnienia w tej kategorii jury przyznało: Aleksandrowi Tychemu, Karolinie Majnusz, Rolandowi Wyszkoniowi, Magdalenie Depcie, Vanessie Seidel, Ewie Siostrzonek, Michaelowi Waniczkowi i Danucie Krolik.
W III kategorii wiekowej do 11 lat I nagrodę otrzymała Dżesika Cieśla za „Brzydkie kaczątko” H. Ch. Andresena, II - Piotr Lajtner za „Kubusia Puchatka” A. A. Milne’a, III - Małgorzata Mika za „Czarną owieczkę” J. Grabowskiego. Wyróżnienia otrzymali: Monika Grobelny, Dominika Zawada, Dorota Dymek, Bernadetta Rybińska, Danuta Bedrunka, Natalia Porys, Asia Rzeźnicka i Wiola Urbisz. Wyróżnienie w kategorii grafika komputerowa przyznano Karolinie Stolarz i Michalinie Daszkiewicz.
E. Halewska