Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 17/18 (576/577) Data wydania: 23.04.03

Ulubieńcy z naszych bajek

„Najmilsi, czyli literackie spotkania ze zwierzętami” - to tytuł konkursu plastycznego dla dzieci, zorganizowanego przez MiPBP w Raciborzu, którego rozstrzygnięcie nastąpiło 17 kwietnia. W tym też dniu w galerii biblioteki przy ul. Kasprowicza otwarto uroczyście pokonkursową wystawę najpiękniejszych prac.
Na konkurs wpłynęło prawie 300 prac młodych plastyków w wieku od 3 do 16 lat z Raciborza, gminnych bibliotek w Krzanowicach, Pietrowicach Wielkich i Kuźni Raciborskiej oraz przedszkola w Syryni. Najcześciej ilustrowane były postacie zwierząt ze znanych utworów literackich dla dzieci: „Brzydkiego kaczątka” J. Ch. Andersena, „Kajtkowych przygód” M. Kownackiej, „Kubusia Puchatka” A. A. Milne’a, „O psie, który jeździł koleją” Romana Pisarskiego, „W pustyni i w puszczy” H. Sienkiewicza, „Czarnej owieczki” J. Grabowskiego, „Doktora Dolittle i jego zwierząt” H. Loftinga, „Zaczarowenej zagrody” A. i Cz. Centkiewiczów, „Misia Uszatka” Cz. Janczarskiego, „Kota w butach” H. Januszewskiej, „Słonia Trąbalskiego” J. Tuwima. Wśród prac przedszkolaków przeważały ilustracje do wierszy: „Zwierzyniec” J. Brzechwy, „Wróbelek Elemelek i jego przyjaciele” H. Łochockiej, „Drewniane ptaszki” A. Kamieńskiej, „Świnka” D. Wawiłow, „Psie smutki” J. Brzechwy.

I etap konkursu przeprowadzony został na terenie poszczególnych filii bibliotecznych i bibliotek gminnych, które były współorganizatorami imprezy. Spośród prac złożonych w tych bibliotekach do 9 kwietnia wybrano dziewięć najlepszych, które zakwalifikowały się do II etapu. II etap został rozstrzygnięty 11 kwietnia. Jury w składzie: Krystyna Komarek, Jolanta Kamińska, Małgorzata Michalczyk, Janina Kilanowska i Małgorzata Szczygielska drogą eliminacji wyłoniło zwycięzców.

Prace podzielono na trzy grupy wiekowe: I - do 6 lat, II - od 7 do 10 lat, III- powyżej 11 lat. Przy wyborze najlepszych prac w tych trzech kategoriach kierowano się następującymi kryteriami: samodzielnością wykonania, sposobem przedstawienia postaci zwierząt, scenek lub wydarzeń z ich udziałem, wyobraźnią, pomysłowością, stopniem trudności techniki i starannością wykonania.

W I kategorii wiekowej d 6 lat I nagrodę otrzymała Agnieszka Bugajska za „Kota w butach”, II nagrodę - Joanna Kornak za „Świnkę” D. Wawiłow, III - Karolina Grochowska za ilustrację do wiersza „Jak ślimak spotkał wiosnę” A. Galicy. Wyróżnienia przyznano: Wioletcie Chłapek, Idze Sykule, Piotrusiowi  Świętemu, Oli Malinowskiej, Wioletcie Ciuberek, Piotrowi Chojeckiemu, Natalii Sobalskiej, Aleksandrze Halszce i Anecie Błaszczok.

W II kategorii wiekowej od 7 do 10 lat I miejsce zdobyła Joanna Granieczny za „Kukuryku na ręczniku” M. Kownackiej, II m. - Magdalena Winiarska za „Kajtkowe przygody” M. Kownackiej i Ewa Ciepiel za ilustrację do wiersza „Koń i kot” J. Stannego, III m. - Remigiusz Stawinoga za „Czarną owieczkę” J. Grabowskiego. Wyróżnienia w tej kategorii jury przyznało: Aleksandrowi Tychemu, Karolinie Majnusz, Rolandowi Wyszkoniowi, Magdalenie Depcie, Vanessie Seidel, Ewie Siostrzonek, Michaelowi Waniczkowi i Danucie Krolik.

W III kategorii wiekowej do 11 lat I nagrodę otrzymała Dżesika Cieśla za „Brzydkie kaczątko” H. Ch. Andresena, II - Piotr Lajtner za „Kubusia Puchatka” A. A. Milne’a, III - Małgorzata Mika za „Czarną owieczkę” J. Grabowskiego. Wyróżnienia otrzymali: Monika Grobelny, Dominika Zawada, Dorota Dymek, Bernadetta Rybińska, Danuta Bedrunka, Natalia Porys, Asia Rzeźnicka i Wiola Urbisz. Wyróżnienie w kategorii grafika komputerowa przyznano Karolinie Stolarz i Michalinie Daszkiewicz.

E. Halewska