Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 16 (575) Data wydania: 16.04.03

Wierzchem w procesji

Pradawny zwyczaj a zarazem fascynujacy obrzęd religijny. Ma uprosić błogosławieństwo Boże dla uczestników procesji oraz ich upraw rolnych.
Na Śląsku i Morawach zwyczaj procesji konnych upowszechnił się w XVII i XVIII wieku. Oto jeden z opisów z 1787 r.: „W niektórych wsiach zbierają się w Poniedziałek Wielkanocny przed kościołem po porannej mszy chłopi ze swymi synami lub pachołkami na koniach. Objeżdżają oni w procesji przy biciu dzwonów zasiewy, śpiewając pieśni kościelne, aby oddalić od pól wszystkie nieszczęścia”.

Do procesji mieszkańcy przygotowują się już na kilka tygodni przed Wielkanocą. W Sudole jest teraz zaledwie kilka koni, hodowanych gównie z myślą o „uroczystości pod siodło”.  By procesja była liczna, organizatorzy zapraszają gości z sąsiedztwa i spoza powiatu. Koni bywa nawet i sto. Objazd to swoista wizytówka okolicy. Przygotowuje się odświętne stroje jeździeckie (białe spodnie, kolorowe kurtki, czapki-dżokejki, buty z cholewami), uprząż (zdobiona cekinami i nitami) oraz stroi konie (w kolorowe frędzle, wstążki i metalowe ozdoby). Chodzi o odpowiedni wizerunek „szlachty wiejskiej”. Kilka dni wcześniej sprowadzony na tę okazję kowal ma peł-ne ręce roboty z podkuciem zwierząt. Kopyta w dniu objazdu są malowane i polerowane. Odbywają się intensywne treningi jeździeckie, by dobrze wypaść w drugi dzień świąt.

Błyszcząca, wyczyszczona sierść oraz wyczesane grzywy i ogony - takich rumaków dosiadają jeźdźcy, pod kościołem w Sudole o godzinie 13 w Poniedziałek Wielkanocny. Na czele procesji są zaproszeni goście, za nimi podąża tzw. śpiewak, po nim bryczka z krzyżem, na której jedzie proboszcz i samorządowcy. Dalej jadą sudolscy gospodarze. Podczas jazdy w Sudole śpiewa się Litanię do Wszystkich Świętych. Specjalnie skomponowano do niej melodię, rozpoznawaną bez trudu przez byłych mieszkańców tej okolicy w różnych zakątkach świata. Odmawia się też modlitwy przy trzech krzyżach przydrożnych oraz monumencie św. Urbana (dobrego patrona rolników) tuż przy obrzeżach Bieńkowic. Tam spotykają się dwie procesje konne, bowiem i Bieńkowice słyną z konnego objazdu. Procesja kończy się wyścigami konnymi, które można obserwować na „górze”. Zawodnicy dobierają się w pary i jadąc kłusem demonstrują umiejętności jeździeckie. Trasę mogą pokonać kilkakrotnie. Po wyścigach udają się na nabożeństwo sakramentalne, po którym odbywa się spotkanie w salce. Jeźdźcom wręcza się tam upominki i dyplomy. 

Minęły już czasy gdy w procesji uczestniczyli wyłącznie mężczyźni. Od niedawna nie gorzej niż oni radzą sobie z końmi „amazonki”.

W Sudole zachowują i wzbogacają regionalną tradycję. Oby obrzęd ten istniał jeszcze bardzo długo.

Na podstawie materiałów
udostępnionych przez organizatorów procesji - opracował ma.w