Numer: 16 (575)
Data wydania: 16.04.03
- 7 kwietnia miało miejsce rozstrzygnięcie przetargu na realizację projektu pod nazwą „Modernizacja układu komunikacyjnego w kierunku przejść granicznych Pietraszyn-Sudice i Chałupki-Bohumin”, na który Racibórz otrzymał dofinansowanie z programu Phare CBC w kwocie 2 miliony EURO. Wybór wykonawcy musi teraz zatwierdzić Bruksela. Projekt został podzielony na dwa zadania: 1. wybudowanie śródmiejskiej obwodnicy centrum Raciborza - nowego odcinka drogi o długości ponad 866 oraz przebudowanie peronów dworca autobusowego, 2. modernizacja drogi wojewódzkiej nr 916 Racibórz-granica państwa (ul.Opawska do granicy miasta) na długości 3120 m. W ramach tego zadania projektowana jest regulacja poboczy, chodników, wjazdów do posesji i na pola, regulacja rowów przydrożnych, odwodnienie jezdni i wzmocnienie nawierzchni. Roboty budowlane mają ruszyć w trzecim kwartale tego roku.
- 1, 2 i 3 maja na dziedzińcu raciborskiego zamku odbędzie się trzecia edycja Międzynarodowych Spotkań Artystycznych „Śląsk - kraina wielu kultur” organizowanych przez Stowarzyszenie Kultury Ziemi Raciborskiej. Weźmą w niej udział 24 zespoły, m.in. z Ukrainy, Serbii, Czech, Limanowej i Branic. 3 maja, po uroczystej mszy św. za ojczyznę, z Rynku na zamek przejdzie barwny korowód zespołów.
- Z udziałem m.in. wicestarosty raciborskiego Adama Hajduka, burmistrza Kuźni Raciborskiej Ernesta Emricha oraz przedstawicieli Urzędu Miasta Racibórz, gmin Nędza i Rudnik oraz Bronisława Piroga - głównego pomysłodawcy „Pływadła”, w Starostwie Powiatowym w Raciborzu odbyło się spotkanie organizacyjne poświęcone przygotowaniom do tej imprezy. Ma się ona odbyć w dniach 24 - 25 maja na terenie powiatów: raciborskiego i kędzierzyńsko - kozielskiego. Wezmą w niej udział także mieszkańcy przygranicznych gmin czeskich. Największą atrakcją organizowaną wspólnie ze stowarzyszeniem wodniaków „Rzeki dzielą, Odra łączy” będzie tradycyjny spływ nietypowymi obiektami pływającymi zwanymi „pływadłami”. W Raciborzu w tym czasie odbędą się Dni Opawy. Szczegółowy program imprezy zostanie podany w późniejszym terminie.
- 24 maja odbędzie się w całej Polsce IX edycja Sportowego Turnieju Miast i Gmin. Na terenie naszego regionu impreza odbywa się pod honorowym patronatem marszałka województwa śląskiego Michała Czarskiego. Racibórz nie uczestniczy od pewnego czasu we wspomnianym przedsięwzięciu. W tym roku jednocześnie obchodzony będzie Światowy Dzień Sportu - „Challange Day”, którego celem jest upowszechnienie sportu i rekreacji wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. W odróżnieniu od Sportowego Turnieju nie ma tu przyznawanych punktów, sprawozdawczości i procedur. Prezydent Raciborza zwraca się z gorącym apelem do wszystkich gestorów bazy sportowo-rekreacyjnej o jej nieodpłatne udostępnienie mieszkańcom zainteresowanym czynnym wypoczynkiem w sobotę 24 maja. Stosowne zalecenia wydane zostaną wszystkim placówkom oświatowym, dla których Gmina jest organem założycielskim oraz Ośrodkowi Sportu i Rekreacji.
- Dorota Lachowicz, w związku z przejściem na emeryturę, zrezygnowała ze stanowiska dyrektora SP 15 przy ul. Słowackiego. 2 kwietnia prezydent podpisał zarządzenie o odwołaniu jej z funkcji z dniem 30 czerwca. Nowy dyrektor zostanie wyłoniony w drodze konkursu.
- Tomasz Mazur wygrał konkurs na stanowisko kierownika Referatu Promocji, Rozwoju i Integracji Europejskiej Starostwa Powiatowego. Poprzednio był zatrudniony w Wydziale Rozwoju i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miasta, skąd przeszedł na krótko do pracy w Ministerstwie Gospodarki w Warszawie.
- Zarząd Województwa Śląskiego rozstrzygnął konkurs na dofinansowanie projektów w dziedzinie kultury fizycznej i sportu w pierwszym półroczu 2003 r. Jego celem jest promowanie kultury i sportu wśród dzieci i młodzieży. Dofinansowanie na kwotę 264,3 tys. zł otrzymały 72 projekty spośród 314 złożonych przez kluby i związki sportowe. Największe dotacje przyznano na IX Turniej Nadziei Olimpijskich „Beskidy 2003”, Turniej Łuczniczy o Złotą Ciupagę Góralską oraz Turniej Piłki Nożnej dla młodzieży z miast bliźniaczych. Na II edycję konkursu w budżecie Województwa przeznaczono 260,7 tys. zł. Wśród beneficjentów znalazły się także Miejski Klub Zapaśniczy „Unia” Racibórz (dotacja na Mistrzostwa Polski Juniorów w zapasach 10 tys. zł) oraz Klub Olimpijczyka „Sokół” Racibórz (dotacja na Mistrzostwa Polski w pływaniu szkół sportowych, podstawowych i gimnazjalnych 5 tys. zł).
- 11 kwietnia Raciborskie Centrum Kultury zaprasza do sali kameralnej przy ul. Chopina na spektakl teatralny „Renety, Goldeny” w wykonaniu grupy TETRAEDR i w reżyserii Grażyny Tabor. Początek o godz. 19.00.
- 25 kwietnia o godz. 16.30 w siedzibie TMZR przy ul. Długiej 8 odbędzie się spotkanie autorskiepoetki Wandy Gizickiej.
- 16 kwietnia o godz. 19.00 RCK zaprasza na „Sklepy cynamonowe” Tetraedru w reżyserii Grażyny Tabor.
- 23 kwietnia Gimnazjum nr 2 na Ostrogu zaprasza na Dzień Książki. Impreza rozpocznie się o godz. 11.00. Zaprezentowana zostanie wystawa starych i współczesnych lokalnych wydawnictw, dostępna później przez kilka dni w gmachu szkoły.
- Młodzieżowy Dom Kultury w Raciborzu organizuje III Festiwal Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży. W jego ramach odbędą się konkursy: recytatorski, tańca młodzieżowego oraz piosenki. Zgłoszenia do konkursu recytatorskiego od uczniów klas IV-VI i gimnazjów przyjmowane były do 11 kwietnia. Konkurs odbędzie się 16 kwietnia, zaś gala laureatów 14 maja. W konkursie tańca mogą wziąć udział uczniowie wszystkich typów szkół. Zgłoszenia przyjmowane są do 14 kwietnia. Impreza odbędzie się 23 kwietnia. Konkurs piosenki jest dla dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 16 lat. Zgłoszenia przyjmowane są do 25 kwietnia. Przesłuchania rozpoczną się 29 kwietnia. Szczegółowe informacje pod nr tel. 415 23 28.
- Blisko siedemdziesięciu uczniów Zespołu Szkół Zawodowych, którzy na co dzień angażują się działalność placówki, pojechało w nagrodę do Krakowa i okolic. Sponsorem jednodniowej wycieczki, 2 kwietnia, była Rada Rodziców. Obok żaków pojechali także dyrektor Kazimierz Domasik, opiekunka szkolnego oddziału PCK Anna Dempniak oraz opiekun samorządu uczniowskiego Leszek Półgrabia. Na trasie znalazły się: Bazylika Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, stary Kraków oraz Wadowice. W rodzinnej miejscowości papieża Jana Pawła II był obiad i deser, na który podano znane już kremówki.
- Nowości Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Katowicach filii w Raciborzu przy ul. Słowackiego: B. Kosmowska - „Prowincja”, B. Mujica - „Frida”, A. Kępiński - „Psychopatie”, A. Falkowski - „Psychologia zachowań konsumenckich”, B. Eager - „Internet od A do Z”, T. Jatrun - „Gorący lód”, „50 pytań o Unię Europejską”, „Unia bez tajemnic. Wczoraj-dziś-jutro”, „Krajowy program przeciwdziałania narkomanii na lata 2002-2005”.