Bez klasy
Wszystkie rzeki ziemi raciborskiej są silnie zanieczyszczone i nie mieszczą się w żadnej klasie czystości wód - czytamy w „Informacji o stanie środowiska w powiecie raciborskim w 2002 r.” przygotowanej na jedną z najbliższych sesji Rady Powiatu. Rok 2002 r. był pod tym względem najgorszy. Dowodzą tego wyniki badań wykonanych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Najczystsza nadal pozostaje Suminka.
Ekolodzy wskazują, że przyczyn tak złego stanu rzek należy szukać w niekontrolowanym odprowadzaniu ścieków bytowych i z hodowli zwierząt do rowów melioracyjnych a potem do potoków, które zasilają rzeki. Trafiają do nich również coraz tańsze a więc coraz gorsze jakościowo środki nawożenia pól, wymywane podczas deszczy. Sytuację mogą poprawić jedynie ogromne nakłady na budowę oczyszczalni w gminach powiatu raciborskiego (na razie ma ją jedynie Racibórz) oraz sieci kanalizacyjnej (zaawansowane prace nad skanalizowaniem całego miasta prowadzone są jedynie w Raciborzu). Na razie do budowy oczyszczalni przystąpiły Krzanowice. Gospodarką ściekową zajęły się także Krzyżanowice. Ścieki z południowej części gminy mają trafiać do oczyszczenia do czeskiego Bogumina. Budowę sieci kanalizacyjnej rozpoczął Kornowac. Gmina chce się podłączyć do oczyszczalni w Raciborzu. Nad rozwiązaniem problemu zastanawia się Kuźnia Raciborska.
„W wodach płynących przez tereny rolnicze odnotować należy wysoki poziom zanieczyszczeń charakterystycznych dla tej gałęzi gospodarki. Występują tu przede wszystkim podwyższone stężenia azotu azotanowego, będące głównie rezultatem intensywnego i nieracjonalnego nawożenia (zarówno nawozami sztucznymi, jak i naturalnymi w postaci gnojowicy czy gnojówki). Notowane wartości, przeważnie nie powodują degradacji wód do pozaklasowych zgodnie z obowiązującymi w Polsce normami, ale stale wzrastają i w przypadku ich porównania z normami zawartymi w dyrektywie UE konieczne będzie podjęcie określonych działań” - czytamy w informacji dla radnych powiatu.
Pogarsza się jakość wód podziemnych, stale ulegających obniżeniu. Planuje się ewidencjonowanie studni i prowadzenie stałego monitoringu.
(w)