Żyjmy zdrowiej
Początek roku szkolnego i przypadająca na 20-22 września kolejna edycja akcji „Sprzątanie Świata - Polska” to dla raciborskich szkół i przedszkoli dobra okazja do rozpoczęcia nowych działań proekologicznych, od lat już owocnie prowadzonych pod egidą magistrackiego Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa. „Sprzątanie świata w Raciborzu” odbyło się w tym roku wyjątkowo 13 i 15 września. Parki, skwery i obejścia szkół były pełne dzieci i młodzieży wygrzebujących śmieci skąd się da. Ten jeden dzień pozwala usunąć zaniedbania ostatnich miesięcy, podczas których wielu mieszkańców bez opamiętania zaśmiecało swoje rodzinne miasto, i mieć nadzieję, że świadomość ekologiczna będzie coraz głębsza. Wystarczy tylko wspomnieć coraz lepsze efekty selektywnej zbiórki odpadów domowych. Poniżej relacje nadesłane do nas z niektórych szkół.
Sprzątanie i edukacja
W ramach szkolnego programu edukacyjnego „Żyjmy w zdrowym środowisku”, w przeddzień ogólnomiejskiej akcji „Sprzątanie Świata” uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 im. Jana Pawła II w Raciborzu - Sudole odwiedzili miejską oczyszczalnię ścieków znajdującą się w Miedoni, gdzie mieli okazję zaobserwować przebieg procesu oczyszczania wody oraz zobaczyć jakie rodzaje zanieczyszczeń do niej trafiają. Następnie udali się na teren miejskiego wysypiska śmieci. Tam z kolei zapoznano ich ze sposobami segregacji śmieci i bezpiecznego składowania. Mimo, iż szeroko rozumiana problematyka ekologiczna jest stale poruszana na lekcjach, to dopiero lekcja w terenie pokazała im skalę i zasięg tego zjawiska. Po tej ekologicznej wycieczce uczniowie zredagowali ulotkę informacyjną dotyczącą zagrożenia związanego z zanieczyszczeniem środowiska, którą następnie powielono i rozdano mieszkańcom dzielnicy Sudół - mówią dyrektor Jan Goldman i Marzena Kabała, pomysłodawcy i organizatorzy ekologicznych eskapad.
Nazajutrz, tak jak zresztą co roku, młodzież wzięła udział w akcji „Sprzątania świata-Racibórz”. Uczniowie klas I - III sprzątali i porządkowali teren wokół szkoły, natomiast klasy starsze IV - VI ulice rodzinnego Sudoła. Uczniowie rzetelnie przystąpili do powierzonych im zadań, a poszczególne klasy prześcigały się, która z nich zbierze więcej worków śmieci - słyszymy w dyrekcji.
Akcja nie ograniczyła się zresztą tylko do zbierania śmieci. Pod kierunkiem nauczycieli uczniowie wykonali plakaty ekologiczne pt. „Śmiecie zagrożeniem środowiska”. Głównym koordynatorem zajęć była M. Kabała. Na zakończenie pracowitego dnia odbył się apel, na którym dyrektor Jan Goldman podsumował akcję i rozdał nagrody za najbardziej pomysłowe plakaty oraz dla najaktywniejszych uczniów. Ogłoszono również zwycięzców - najwięcej worków śmieci zebrała klasa IV, a najpiękniejszy plakat ekologiczny wykonała klasa VI.
Brakuje koszy
Sprzątnie w SP 1 na Ostrogu trwało od 13 do 20 września. Klasy I-IV zbierały śmieci w najbliższym otoczeniu szkoły. Najstarsi z klas V i VI wybrali się na pobliskie żwirownie. Uczniowie „Jedynki” apelują do władz miasta, by wokół wyrobisk ustawić kosze na śmieci. Mimo zakazów przychodzi tu latem wielu plażowiczów. Niestety pozostawiają po sobie góry śmieci, bo nie mają ich gdzie wyrzucać.
W szkole na Ostrogu „Sprzątanie Świata” również nie ograniczyło się jedynie do zbierania śmieci. Szkołę ustrojono plakatami propagującymi segregację odpadów. Zorganizowano również związany z tym konkurs. Prowadziła go koordynatorka całej akcji, Sylwia Surma. Uczniowie na bieżąco prowadzą zbiórkę makulatury, butelek plastikowych i baterii.
Szeroko zakrojony teren działania obrali sobie sąsiedzi - uczniowie Gimnazjum nr 2 z Ostroga. Sprzątali okolice swojej szkoły, las Widok, Oborę, Łężczok, cmentarz na Ostrogu, obejście Ramety, podwórka i place zabaw przy ul. Bosackiej oraz na osiedlach bloków i XXX-lecia. Gimnazjum, które osiągnięcia ekologiczne ma nadzwyczaj bogate, pielęgnuje również ogród skalny przed głównym wejściem.
(mat)