Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 38 (545) Data wydania: 18.09.02

Kolorowo i wesoło

W ostatni weekend, 14 i 15 września, na płycie Rynku wystąpiło kilkuset młodych tancerzy, śpiewaków, poetów i aktorów ze wszystkich raciborskich szkół podstawowych i gimnazjalnych. A wszystko to odbyło się w ramach pierwszego Święta Dzieci i Młodzieży.

Już dawno w Raciborzu nie zorganizowano imprezy, na której zaprezentowałoby się aż tylu utalentowanych młodych ludzi. Przez dwa dni, nieprzerwanie od rana do wieczora, nieletni raciborzanie z dziewiętnastu placówek oświatowych pokazali swoje umiejętności artystyczne. Niektórzy z nich mają już na swoim koncie sukcesy na szczeblu ogólnopolskim, dla innych występ ten był debiutem i ekscytującym przeżyciem. Organizatorem tego przedsięwzięcia był Urząd Miasta, który zaprosił także do wystąpienia raciborskie zespoły młodzieżowe. Impreza udała się i przyciągnęła do centrum miasta rzesze raciborzan. Niestety, pogoda dopisała tylko w połowie, ponieważ drugi dzień prezentacji był nieco pochmurny.
 
Dwudniowe obchody I Święta Dzieci i Młodzieży rozpoczął występ dziewcząt z RTO „Szkoła”. Tancerki, które przygotowała polonistka Aldona Krupa, przedstawiły cztery układy taneczne, ilustrujące cztery żywioły - powietrze, wodę, ziemię i ogień. Jeszcze przed południem na scenie wystąpiło 20 dzieci z Przedszkola nr 11, które pod opieką Iwony Kroker, Ireny Wolny i Wiesławy Kowalczyk, zaprezentowały kilka tańców, piosenek i wierszy.
 
Dokładnie w południe na scenie zatańczył zespół „Burza mózgów” z Gimnazjum nr 3. Chwilę później trójka uczniów tej szkoły przedstawiła śmieszne sytuacje, w jakich znaleźli się wraz ze swoimi zagranicznymi przyjaciółmi podczas wymiany uczniów z partnerskich szkół. Gimnazjaliści pokazali również jak wygląda współpraca partnerskich miast Raciborza, Roth i Opawy od momentu nawiązania pierwszych kontaktów, poprzez wspólne przedsięwzięcia aż po dziś dzień. Tuż po nich czternastu uczniów klas trzecich należących do zespołu tańca nowoczesnego w SP 4 wykonało trzy tańce. Dwie piosenki połączone z układem choreograficznym zaprezentował również zespół wokalno - ruchowy z klas IV - VI. Uczniów przygotowały do występu: Teresa Jermakowicz, Liliana Nazarko i Weronika Hetman.
 
Kolejną placówką, której uczniowie mieli przyjemność wystąpić na scenie było SP 7. Nauczycielki - Anna Płonka i Iwona Dziki, przygotowały dzieci do prezentacji znanych polskich piosenek i wierszy. Następnie 25 uczniów z kółka teatralnego, działającego przy SP 6, przedstawiło humorystyczną inscenizację o tematyce prozdrowotnej pt. „Sen Doroty” (opiekun: Urszula Soroka) oraz śląski taniec chodzony (op.: Jadwiga Brzezina). Dosyć nietypowy repertuar czterech piosenek żeglarskich przedstawili uczestnicy kółka wokalnego założonego i prowadzonego przez Krzysztofa Ciszka. Nauczyciel ten jest również instruktorem żeglarstwa klasycznego - stąd zamiłowanie zespołu do śpiewania szant.
 
Kiedy wybiła godzina czternasta na rynku zrobiło się bardzo tanecznie. A to za sprawą dziewcząt z SP 13, które zaprezentowały taniec z krzesłami i pomponami. Zaśpiewali również uczniowie klas IIIa, IIIc oraz soliści: Anna Herbut z kl. IVc i Bartłomiej Cegielski z kl. VI a. Fragment „Ani z Zielonego Wzgórza” oraz wiersz „Spóźniony słowik” J. Tuwima przedstawiła Olga Sobala z kl. VIa. Opiekunem tych wykonawców jest Katarzyna Szot.
 
Nauczycielki: Regina Hanslik i Alina Horak przygotowały kilkanaście dziewcząt z Gimnazjum nr 1 do zaprezentowania tańca współczesnego i tańca z pomponami, natomiast Cecylia Jarmuła z SP 2 jest opiekunką niemieckojęzycznej grupy teatralnej, działającej w tej szkole, która na raciborskim rynku zaprezentowała przedstawienie pt. „W lesie pod Tuluzą”.
 
W sobotnie popołudnie uczniowie z Gimnazjum nr 5, pod opieką Marioli Chmielarz, przygotowali inscenizację o tematyce ekologicznej pt. „Recykling”. Chwilę później Tomasz Zając zaśpiewał piosenkę „Bez słów chodzą ulicami ludzie” (op.: Bogusława Czerepok). Trzy tańce nowoczesne, kilka piosenek oraz współczesną wersję ballady Adama Mickiewicza „Świtezianka” w wykonaniu szkolnego zespołu „Gimzowisko” przygotowali pod okiem opiekunów: Dominiki Sztuki, Joanny Gizowskiej-Kurek i Marcelego Reszki - gimnazjaliści z „czwórki”. Zaśpiewały także dziewczęta z zespołu „Wesołe nutki” z SP 11 (op.: Beata Smołka). Ostatnią szkołą, jaka zaprezentowała się podczas sobotniego występu, była SP 15 z krótką scenką ekologiczną pt. „Złowroga firma” (op.: Joanna Paszkowska).
 
Po pokazie placówek oświatowych, dwóch tancerzy wykonało tańce break dance oraz zaśpiewali członkowie znanych i lubianych raciborskich grup: zespołu „Miraż”, pod kierownictwem Elżbiety Biskup, działającego przy Młodzieżowym Domu Kultury, młodzieżowej grupy „Przecinek”, którego siedziba mieści się przy kościele Matki Bożej oraz grupa rockowa „Tres”. Muzycy „Tresu” mają już na swoim koncie debiutancką płytę „Drugie ja” oraz maxisingiel „Jedności Razem”.
 
Kolejny dzień szkolnych prezentacji rozpoczął się tuż po godz. 15.00 występem chóru i recytatorów z SP 18, którzy przedstawili utwory o tematyce ludowej. Następnie, z muzycznym programem, wystąpili gimnazjaliści z „dwójki”: Joanna Kędzierska i Krzysztof Krauze (op.: Ilona Rucińska) a także członkowie kół-ka wokalno - gitarowego i zespołu muzycznego pod opieką Patrycji Tkocz. Natomiast uczniowie klas drugich, pod kierownictwem Romana Bohra, przygotowali spotkanie kabaretowe „Pokaz pomocy szkolnych”.
 
Po południu wystąpili także młodzi artyści z klas pierwszych i drugich Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego z tanecznym programem pt.„Swing w uliczce” (op.: Stanisława Kleszczyk) oraz dwiema scenkami kabaretowymi (op.: Ilona Górka). Przez ponad dwie i pół godziny publiczność zabawiali członkowie prawie wszystkich grup działających przy Raciborskim Centrum Kultury. Były i „Trzpioty”, i „Zespół Pieśni i Tańca”, i „Przedszkolaki”. Zaprezentowały się także „Walentynki”, „Mała Strzecha”, „Smerfy” i członkowie „Atlantydy” z repertuarem poezji śpiewanej. Dwudniowe koncertowanie zamknął zespół „Spice Party”.

Ewa Wawoczny