Szkoła trzech pokoleń kuźniczan
Jubileuszowy wtorek
Jubileuszowe spotkanie rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele p.w. św. Marii Magdaleny, którą odprawił ks. biskup Gerard Kusz. Dokładnie w południe, z tego kościoła w stronę Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji wymaszerował pochód, w którym wzięli udział zaproszeni goście, nauczyciele i uczniowie szkoły „jubilatki”. Na czele przemarszu znalazła się orkiestra dęta KWK „Sośnica” z Gliwic. Chwilę później, w murach MOKSiR-u na deskach sceny odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego. W części oficjalnej, po odśpiewaniu hymnu narodowego, dyrektor szkoły Maria Cieślik przywitała zgromadzonych gości. Uroczystego otwarcia roku szkolnego dokonał burmistrz Ernest Emrich, który ofiarował Marii Cieślik rzeźbę - „Postać myślącą”. Chwilę później wojewoda śląski - Marek Sztolcman wręczył pani dyrektor mapę Unii Europejskiej. W części uroczystej przemawiali również: Śląski Kurator Oświaty - Jerzy Grad, etatowy członek Zarządu Powiatu - Henryk Siedlaczek, były dyrektor szkoły - Jan Kluska, dyrektor Miejskiego Zespołu Oświaty - Władysław Gumieniak oraz prezes kuźniańskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego - Zygmunt Pietrzak. W imieniu absolwentów wystąpiła także Rita Serafin, a braci szkolnej - przewodnicząca Samorządu Szkoły. Na uroczystość przybyły też delegacje samorządów uczniowskich z terenu gminy. Jubileuszowe spotkanie zamknęły występy artystyczne oraz , tuż po uroczystym obiedzie, zwiedzanie szkoły w ramach otwartych lekcji.
Z historii szkoły...
Podczas wojennej zawieruchy ówczesny, jedyny budynek szkolny, wybudowany jeszcze w pierwszej połowie lat 30, doszczętnie spłonął. W związku z tym, po zakończeniu II wojny światowej, uczniowie musieli uczyć się w starej szkole, którą wybudowano w jeszcze w dziewiętnastym stuleciu. Wówczas kierownikiem szkoły, która liczyła sobie ponad trzystu uczniów i ośmiu nauczycieli został Józef Rostkowski. Niestety, budynek ten nie spełniał oczekiwań i potrzeb mieszkańców, dlatego też postanowiono powołać komitet budowy nowej placówki. Dokładnie 9 października 1948 r. położony został kamień węgielny pod budowę szkoły. W tym okresie dzieci i młodzieży uczącej się wciąż przybywało. Dlatego też z konieczności prowadzono lekcje również w świetlicy Nadleśnictwa i Domu Kultury. Kłopoty lokalowe zakończyły się dopiero w 1952 r., kiedy to 1 września nastąpiło uroczyste otwarcie szkoły, a wstęgę przeciął przewodniczący Wojewódzkiej Rady Narodowej w Opolu.
Pierwszym kierownikiem nowo wybudowanej placówki był Jerzy Fojcik. Po trzech latach jego miejsce zajął Tadeusz Grzybowski. W 1960 r. kierownikiem został Alojzy Przywara, a dwa lata później - Jan Kluska. Za jego kadencji, w 1974 r. szkoła otrzymała imię Jana Wawrzynka - działacza śląskiego odznaczonego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Powstańczym, Honorową Odznaką „Wiary i Wytrwania” oraz Odznaką Związku Polaków w Niemczech. Uroczystość ta była połączona z wręczeniem szkole sztandaru i odsłonięciem tablicy pamiątkowej. Od 1980 r. dyrektorem został Jerzy Iwańczuk, który piastował tę funkcję przez dziesięć lat. Od 1990 r. urząd ten sprawuje aż po dziś dzień Maria Cieślik.
W latach 70. w szkole uczyło się ponad 1200 dzieci. W związku z tak dużą liczbą uczniów, lekcje odbywały się na dwie zmiany, a klasy „pękały w szwach”. Przez 28 lat, do 1980 r. szkoła im. Jana Wawrzynka była jedyną szkołą w mieście. Po wejściu w życie reformy systemu oświaty znowu jest jedyną szkołą podstawową w tej miejscowości.
Nowy rok szkolny
Obecnie w szkole znajduje się 17 sal lekcyjnych, sala gimnastyczna, pracownia internetowa oraz izba pamięci. Na jej terenie działa również świetlica szkolna z dożywianiem, z której korzysta ponad setka dzieci. W tym roku szkolnym naukę w dwudziestu oddziałach rozpoczęło dokładnie 437 uczniów, których uczy 29 nauczycieli. W szkole działa kółko ekologiczne oraz koło teatralne, które w ostatnim czasie przygotowało trzy spektakle. Od sześciu lat wydawana jest także gazetka. Najpierw nazywała się „Nowinki z jedynki”, a obecnie - „Iskierka”. Na gruncie sportu dużą popularnością cieszy się sekcja piłki nożnej dla klas nauczania początkowego oraz tzw. capoeira. Są to zajęcia oprawione muzyką, będące po trosze sztuką walki, tańcem, ekspresją, filozofią. Tradycją szkoły stały się już, obok uczestnictwa dzieci w olimpiadach przedmiotowych, konkursach i zawodach sportowych, również biesiady regionalne, uroczystości bożonarodzeniowe z udziałem rodziców, festyny oraz spotkania z regionalnymi twórcami.
E.Wa