Jazzowanie pod okiem gwiazd
Organizatorami tego niecodziennego spotkania jazzowego było Webster Uniwersity - St. Louis z USA, Krakowska Szkoła Jazzu i Muzyki Rozrywkowej oraz krakowski oddział Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego. Zajęcia odbywały się w kilku klasach instrumentalnych i klasie wokalnej pod okiem wybitnych amerykańskich wykładowców: Michaela Parkinsona, Hugh Jonesa, Willema von Hombrachta oraz znanych polskich artystów jazowych: Grzegorza Motyki, Włodka Pawlika i Jacka Niedzieli. Dyrektorem artystycznym MLAJ był M. Parkinson - dziekan Wydziału Jazzu z Webster Uniwersity z St. Louis, trębacz, który współpracował z takimi gwiazdami jak Bobby Brookmeyer, czy Phil Woods.
Klasę wokalu, do której należeli raciborzanie, prowadził Marek Bałata - wybitny polski wokalista jazzowy wraz z Carol Schmidt i asystentką Agatą Piśko. Program warsztatów obejmował codzienny, napięty harmonogram zajęć - wykłady z historii i teorii jazzu, jogę oraz praktyczne zajęcia z sekcją rytmiczną. Natomiast wieczorami, w piwnicy artystycznej Piec’art., odbywały się jam sessions, podczas których uczestnicy mogli spróbować sił w bezpośredniej konfrontacji z publicznością. To wszystko stworzyło obraz warsztatów profesjonalnie zorganizowanych i poprowadzonych. Bardzo dużo wynieśliśmy z Dawidem z tych warsztatów. Zarówno pod względem praktycznym, czyli emisji głosu, nauki nowych technik „rozgrzewania” głosu, trudnej sztuki, jaką jest jazz, ale też pod względem duchowym, podczas niezapomnianych rozmów. Zauważyliśmy również, że warsztaty skupiły ludzi kochających muzykę - i to było najważniejsze. Dlatego każdy znalazł tam swoje miejsce i pracował na miarę własnych możliwości - mówi Marzena Korzonek. Za sprawą Agaty Piśko, Marzena i Dawid, uczyli się trudnej sztuki śpiewania metodą Setha Riggsa, który niegdyś „trenował” głosy Stevie Wondera, Michaela Jacsona, Madonny czy Anity Baker.
Akademię zakończyły trzy koncerty: finałowy jam session w Piec’Arcie, koncert uczestników MLAJ w Kopalni Soli w Wieliczce oraz koncert finałowy w amfiteatrze Radia Kraków, który zarejestrowano na płycie CD. W trakcie tego koncertu wszyscy wokaliści wykonali dwa grupowe utwory z partiami solowymi, m.in. w wykonaniu Marzeny i Dawida. Każdy uczestnik przedstawił również indywidualne, wybrane przez siebie utwory, nad którymi pracował przez całe warsztaty. Natomiast w drugiej części koncertu zaprezentowali się wykładowcy. Koncerty zgromadziły wspaniałą publiczność, choć najgorętsza atmosfera była na finałowym jam session. W kierunku takiej właśnie klubowej publiczności chciałabym skierować swoje muzyczne plany. Poznaliśmy wielu muzyków, więc możliwe, że uda się stworzyć jakąś wspólną muzyczną inicjatywę. Ale to okaże się po powrocie na studia do Krakowa - tłumaczy wokalistka.
Dawid Koczy postanowił wziąć udział w warsztatach za namową Marzeny Korzonek, która uczestniczyła już w poprzedniej edycji MLAJ. Dawid jest teraz w maturalnej klasie i mam nadzieję, że podejmie decyzję, do jakiej namawiali go wykładowcy, aby zdawał na Wydział Jazzu na znanym w całej Europie Uniwersytecie w Grazu w Austrii - dodaje raciborzanka.
E.Wa