Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 36 (544) Data wydania: 04.09.02

Walczą z dymem

W magistracie zakończyły się prace nad programem ograniczenia niskiej emisji z domów jednorodzinnych. Specjalne ulotki z ofertą uczestnictwa rozesłano do mieszkańców. Magistrat czeka na odzew.

Krzanowicki program jest wzorowany na podobnych tego typu, które udało się już wdrożyć w kilku śląskich miastach. O sprawie pisaliśmy kilka tygodni temu. Zakłada się, że program realizowany będzie przynajmniej trzy lata i obejmie: wymianę istniejących niskowydajnych i nieekologicznych kotłów węglowych na sprawniejsze i wydajniejsze urządzenia (olejowe, gazowe, elektryczne lub węglowe nowej generacji z paleniskiem retortowym i bezdymnym spalaniem) poprzez uruchomienie korzystnego systemu finansowania, wykonanie robót demontażowych i montażowych kotła, jak modernizację wewnętrznej instalacji oraz sukcesywną dostawę opału a także serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Całością zajmie się jedna firma - nazywana w programie operatorem. Wyłoniona zostanie w drodze porównania ofert. Wybrana zostanie najlepsza i najtańsza.

Najważniejszą sprawą są koszty. Poza właścicielem domku jednorodzinnego, w przedsięwzięciu, w formie dotacji i pożyczek, uczestniczyć będą fundusze ochrony środowiska. Uczestnictwo w programie gwarantuje, że wymiana kotła będzie tańsza niżby się to robiło samemu - zapewnia burmistrz Krzanowic, Manfred Abrahamczyk. Gmina chce, by montowano kotły węglowe nowej generacji o sprawności od 80 do 83 proc. Dla właściciela domu uczestnictwo w programie opiera się na zasadzie zakupu urządzenia w systemie ratalnym przy preferencyjnym oprocentowaniu. Również koszty demontażu kotła i montażu nowego będzie on spłacał w miesięcznych ratach. Wysokość rat zależy zaś od tego, czy i w jakiej wysokości właściciel domku wniesie wkład własny. Fundusze ochrony środowiska biorą na swoje barki pokrycie kosztów finansowych oraz przygotowania odpowiednich dokumentacji technicznych.
 
Szczegóły będą znane po zebraniu przez ratusz ankiet rozesłanych wśród mieszkańców. Wtedy będzie wiadomo, ile osób zechce skorzystać z programu, jakie kotły preferuje i ile jest w stanie wnieść wkładu własnego. To pozwoli oszacować koszty przedsięwzięcia.

(waw)