Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 35 (543) Data wydania: 28.08.02

Cudze chwalicie swego nie znacie

Podróże kształcą. Zachęcam młodzież do odbycia ciekawej podróży do Kazimierza Dolnego skąd dwa kroki do Czarnolasu, Puław i Nałęczowa.

Wakacje to czas sprzyjający wyjazdom, ja postanowiłam spędzić je z mamą na zwiedzaniu miejsc związanych z literaturą polską. Swoją wędrówkę rozpoczęłam w sienkiewiczowskim Oblęgorku, niedaleko Kielc. Jest tam niewielki dworek, który Henryk Sienkiewicz otrzymał od narodu polskiego w podziękowaniu za krzepiącą serca Polaków twórczość literacką w XXV-lecie pracy pisarskiej. Dworek położony jest na południowym stoku Góry Baraniej, gdzie niegdyś rosły jodły, dęby i buki. Do dziś wiele z drzew zachowało się, tworząc malowniczy park. Obecnie w dworku znajduje się Muzeum im. Henryka Sienkiewicza, które warto zobaczyć. Można tu znaleźć wiele ciekawostek na temat samego pisarza i jego „ukochanego Oblęgorka”.
 
Zamek Krzyżtopór w Ujeździe
 
Była to siedziba rodu Ossolińskich, mecenasów kultury. Historia tego obiektu jest bardzo interesująca. Zamek został wybudowany w XII wieku. Jego nazwa pochodzi od krzyża i topora, które można zobaczyć  w herbie Ossolińskich. Umieszczone one są na ścianach bramy wjazdowej. Układ zamku ma charakter twierdzy. Ma cztery wieże na bastionach, podobnie jak rok kalendarzowy cztery pory, siedem bram i wejść jak dni w tygodniu, 53 pomieszczenia, tyle, ile tygodni w roku, sal dwanaście, jak miesięcy w roku oraz 365 okien, tyle ile dni w roku.
 
Zamek w Baranowie Sandomierskim
 
Obiekt należał kolejno do rodzin Leszczyńskich, Lubomirskich oraz Krasickich, którzy byli skoligaceni z rodziną Ossolińskich. Obecnie w zamku mieści się Muzeum. Do ekspozycji stałej należy wartownia, zbrojownia, dziedziniec, kaplica. Można również zobaczyć galerię obrazów Tylmana z Gameren.  Zamek robi  niesamowite wrażenie, wydaje się, że czas stanął w miejscu, a mieszkańcy wyjechali na urlop.
 
Nałęczów - Uzdrowisko
 
Oprócz pijalni wód mineralnych i licznych sanatoriów, są tu muzea. Jedno z nich to Muzeum Bolesława Prusa, który przez mieszkańców mias-teczka zapamiętany jest jako dziadzio Prus, rozdający dzieciom cukierki. Obiekt Muzealny mieści się w pałacu Małachowskich. Drugie muzeum natomiast znajduje się w chacie Stefana Żeromskiego. Są tam liczne pamiątki po pisarzu. W parku zachowała się Ochronka im. Adasia Żeromskiego oraz mauzoleum syna pisarza.
 
Pałac Czartoryskich w Puławach
   
Założenie pałacowo-parkowe położone jest na wysokiej skarpie nadwiślańskiej. Izabela Czartoryska, założycielka muzealnictwa w Polsce, wybudowała w parku Świątynię Sybilli, w której umieszczane były eksponaty związane z historią Narodu Polskiego. W parku znajdują się: Domek Gotycki, Altana Chińska, Domek Grecki, Pałac Marynki, Brama Rzymska, altany, źródełka, mostki oraz kaplica w kształcie rotundy. Największe wrażenie wywarł na mnie Domek Gotycki oraz Świątynia Sybilli, która była natchnieniem dla Juliana Ursyna Niemcewicza do napisania „Śpiewów historycznych”, które w owym czasie cieszyły się dużą popularnością.
 
Czarnolas Kochanowskiego
 
Z dawnego Dworku poety zachowały się tylko oryginalne drzwi wejściowe. Muzeum mieści się w obiekcie wzniesionym później. Na fundamentach dawnego dworu stanęła kaplica. Muzeum podzielone jest na sale. Pierwsza z nich nosi nazwę sali kształ-towania osobowości, kolejna to dworska - czas kiedy poeta był sekretarzem na dworze króla Zygmunta Augusta. W następnej sali - Czarnoleskiej przedstawiono okres pobytu Kochanowskiego w Czarnolesie i ostatnia, poświęcona problematyce obywatelskiej (sala obywatelska - związana między innymi z „Odprawą Posłów Greckich”).
 
Dworek Norwida
 
Dziś jest to teren prywatny, należący do Karoliny Wajdy. Obiekt nie jest udostępniony zwiedzającym.

Muzeum Literatury w Warszawie
 
Akurat odbywało się tu przedstawienie bajek Fredry, Mickiewicza i Krasickiego. Dzieciaki miały frajdę. Wszystkim, nawet rodzicom podobał się pomysł przedstawiania dzieciom bajek w dwóch formach jednocześnie - recytacji i pantomimy. Później obejrzałyśmy ekspozycje czasowe: ilustracje Marc’a Chagall’a do bajek Jeana de La Fontain’a i historię  Zygmunta Krasińskiego. Natomiast stała ekspozycja poświęcona jest Adamowi Mickiewiczowi.
 
Podróż ta, wiele mnie nauczyła, pozwoliła mi poznać i przybliżyć życie poetów i pisarzy. Uważam, że każdy maturzysta powinien odwiedzić przynajmniej Nałęczów, Puławy i Czarnolas - wystarczy weekendowa wycieczka klasowa z metą w Kazimierzu Dolnym. Wszystkie Muzea otwarte są od wtorku (zimą niektóre od środy) do niedzieli, oprócz świąt, natomiast bilety kosztują w każdym z nich ok. 5 zł. Najtańsze noclegi ze śniadaniem kosztują od 25 - 30 zł (możliwość wykupienia obiadokolacji za 9 zł) w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym - tel. 0 (prefix) 81 88 10 327, 0 (prefix) 81 88 10 147 lub 0 (prefix) 88 10 427. Informacji można również szukać w internecie na stronie:

www.kazimierz-dolny.pl.
Życzę miłych wspomnień.
Zosia Affanasowicz