Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 33 (541) Data wydania: 14.08.02

Kobyla a właściwie Kobela

„Nasza wioska choć jest mała, to już wiele zbudowała” - zachwalały Kobylę dzieci z miejscowej szkoły podczas uroczystych obchodów 790-lecia istnienia wsi. Była to pierwsza taka impreza w historii powiatu raciborskiego, o czym zapewnił szef jego Rady Henryk Panek.

Msza święta, barwny korowód, oficjalna „akademia” i festyn na boisku - to wszystko punkty programu obchodów 790-lecia wsi Kobyla w gminie Kornowac. Pierwsze wzmianki o tym miejscu datowane są na 1214 rok. Nazwa (początkowo Kobela) wywodzi się podobno z opowieści o odnalezieniu w tym rejonie ulubionej klaczy króla Jana III Sobieskiego, która zagubiła mu się w czasie przemarszu wojsk polskich przez tereny Raciborszczyzny (choć istnieje jeszcze alternatywna legenda o klaczy cesarza Wilhelma). Miejscowość na przestrzeni wieków należała kolejno do Polski, Czech, Austrii, Niemiec i z powrotem do Polski. W swojej długiej historii była świadkiem wielu reform administracyjnych raz osiągnęła nawet status samodzielnej jednostki. W XX wieku dwukrotnie trafiała pod zarząd powiatu raciborskiego (tak jest obecnie) a raz do rybnickiego. Od 1978 r. Kobyla jest osobną parafią. Całą jej historię zawiera książka „Kobyla - historia i współczesność”. Powstała jako praca zespołowa pod redakcją Alojzego Otręby. Można ją było nabyć w niedzielę. Monografią  dysponuje również biblioteka w Domu Kultury w Kobyli (przy okazji warto wspomnieć, że posiada w swoich zbiorach aż 9 tys. woluminów!). Ta bogato ilustrowana historia wsi była wynikiem kilkuletnich starań i chęci dorównania najbliższym sąsiadom Kobyli - Pogrzebieniowi i Kornowacowi.
 
Obchody zacnego jubileuszu rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. Niepokalanego Serca Maryi, odprawioną w intencji żyjących i zmarłych mieszkańców Kobyli, przez księdza Zbigniewa Siubera w asyście księży: Zbigniewa Glenca i Bronisława Piróga. Ten drugi to długoletni proboszcz miejscowej parafii, dzięki któremu „jest tu kaplica, której nie ma cała okolica” (o czym wspomniał Józef Burda prezentujący dzieje Kobyli podczas uroczystości w Domu Kultury). Po mszy ulicą Główną ruszył barwny korowód z królem i husarią na czele oraz mażoretkami i górnikami w głębi. W ten sposób, jak wyjaśnił w imieniu organizatorów Jan Zaczyk z Rady Sołectwa, chcieli oni nawiązać do obecności tutaj niegdyś Jana III Sobieskiego. To na ziemiach obecnej Kobyli polskie wojska odpoczywały w męczącej wyprawie pod Wiedeń. Korowód dotarł do Domu Kultury, gdzie wszystkich gości (m.in. samorządowców z Rady Powiatu, Starostwa, Kornowaca i okolicznych wsi) przywitał sołtys Kobyli Jan Bernacki. Program artystyczny zaprezentowały mażoretki pod opieką Justyny Brysz oraz uczniowie tutejszej szkoły przygotowani przez nauczycielki: Stanisławę Kramarczyk, Katarzynę Knurę i Katarzynę Żukrowską. Władze wsi i gminy Kornowac uhonorowały dyplomami zasłużonych dla lokalnej społeczności działaczy klubów sportowych, OSP, nauczycieli, duchownych, sponsorów i innych mieszkańców. Niedzielne popołudnie 11 sierpnia upłynęło w Kobyli pod znakiem sportu i zabawy. Na boisku LKS odbył się festyn połączony z turniejem piłkarskim juniorów oraz meczem z udziałem gości z Czech. Muzyczną oprawę plenerowej imprezy zapewniły tutejsze zespoły.

(ma.w)