Artystyczny wieczór
Niedawno, bo 16 czerwca, w niedzielne popołudnie, w starym opactwie odbyła się prawdziwa uczta artystyczna. Spotkanie pt. „Zaduma nad przemijaniem”, któremu honorowo patronował biskup gliwicki Jan Wieczorek, otworzył występ uczniów raciborskiego Gimnazjum nr 3 im. Augustyna Weltzla. Gimnazjaliści przygotowali spektakl teatralno - muzyczny pt. „Piastowie opolsko - raciborscy”. Nie był to przypadek, że gimnazjaliści wystąpili w starym opactwie. W 1744 r. cystersi utworzyli tu pierwsze górnośląskie gimnazjum, którego uczniowie prowadzili szkolny teatr. „Książęta opolsko-raciborscy” nawiązali do tej świetnej tradycji. Przedstawienie powstało pod okiem: Izabeli Rumpel, Ewy Koczwary, Sylwii Labochy, Mariusza Janickiego i Tomasza Kubali. Młodzież przebrana w stroje stylizowane na epokę wieków średnich przeniosła widzów w świat staropolskiej kultury. Kiedy we wnętrzu opactwa rozległ się łaciński hymn „Gaude Mater” w wykonaniu młodych artystów z „trójki”, publiczność w milczeniu na stojąco wysłuchała tej wzruszającej pieśni.
Organizatorzy imprezy: Zespół Klasztorno - Pałacowy w Rudach, Nowiny Raciborskie, wspomniane Gimnazjum nr 3, Muzeum oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Raciborzu przy wsparciu Raciborskiego Centrum Kultury, Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kuźni Raciborskiej i Salonu Fryzjerskiego Olymp przygotowali również wiele innych atrakcji. Ale wszystko po kolei. Po zakończeniu części teatralnej, zebrani goście udali się do pomieszczeń pałacowych, gdzie otwarto wystawę fotograficzną „Sacrum et profanum” prezentującą zdjęcia: Bolesława Stachowa, Marka Krakowskiego, Tadeusza Smyka i Grzegorza Wawocznego. Wystawa wywarła na widzach duże wrażenie. Pokazano kilkadziesiąt fotografii przedstawiających efekt pracy archeologów na wykopaliskach w kościele ss. dominikanek, raciborskim Rynku, kryptach tworkowskiego kościoła, nekropoliach cysterskiej i książęcej w Rudach oraz w Łubowicach (osada kultury łużyckiej).
Na zakończenie, aby atrakcji nie było mało, w przyklasztornym parku odbyła się kolejna, trzecia już część spotkania. Za sprawą zespołu wokalnego „Miraż” działającego przy Młodzieżowym Domu Kultury pod opieką Elżbiety Biskup, wśród zieleni i pięknych zabytkowych murów klasztornych, rozległy się dźwięki nastrojowych pieśni znanych polskich pieśniarzy: Michała Bajora, Edyty Geppert, Haliny Frąckowiak, Maryli Rodowicz, Mieczysława Szcześniaka, Jacka Kaczmarskiego i Beaty Kozidrak. Młodzież recytowała również wiersze Haliny Poświatowskiej, Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta, opolskiej poetki Ireny Trojanek Szmidtowej i raciborzanina Andrzeja Biskupa.
Kolejne wieczory artystyczne w Rudach mają się odbyć we wrześniu. Wystawa „Sacrum et profanum” czynna jest w murach starego opactwa do końca lata.
E.Wa