Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 24 (532) Data wydania: 12.06.02

Z kart przeszłości

Tu w suterenie mieszkałem z rodzicami i siostrą. Ojciec był tu portierem i gońcem urzędowym - powiedział nam Hubert Zurowietz, były mieszkaniec budynku przy ul. Zborowej 4, obecnie siedziby Nowin Raciborskich.

Zurowtzowie mieszkali w budynku przy ul. Zborowej do wojny. Do 1938 lub 1939 był tu niemiecki urząd skarbowy, a potem, o czym sami nie wiedzieliśmy próbując ustalić historię naszego budynku, siedziba SA. Po wojnie ulokowała się tu szkoła krawiecka, a do niedawna funkcjonowały jeszcze przychodnie lekarskie.
 
Ojciec był tu portierem i gońcem urzędowym, matka sprzątaczką - powiedział nam Hubert Zurowietz, dziś 75-letni wysoki mężczyzna, w nienajgorszej kondycji fizycznej, mieszkaniec Detmoldu koło Bieleveld w Pół-nocnej Nadrenii-Westfalii. Od 1945 do 1992 r. nie był w Raciborzu, rodzinnym mieście rodziców i dziadków. Pierwszy raz przyjechał tu po odwilży. Szuka pamiątek po rozlewni lemoniady Alsina, przy ul. Opawskiej (wówczas Troppauerstrasse), którą prowadził jego dziadek 
 
W waszym budynku zajmowaliśmy suterenę. Mieliśmy tu kuchnię, sypialnię i mały pokoik, który zajmowała siostra - opowiada Zurowietz, pokazując miejsce, w którym stało jego łóżko. Z tamtych czasów niewiele już pamięta. Najbardziej chyba ogromny piec na koks, przypominający małą łódź podwodną. Przed zejściem do sutereny stała beczka po piwie, w którym Zurowtzowie kisili ogórki. Nasz gość chętnie opowiadał o Raciborzu jego czasów. Wiele się zmieniło - podsumował krótko.
 
Po wybuchu wojny ojca wcielono do Wehrmachtu. Walczył w Polsce, we Francji i na froncie wschodnim. Trafił do niewoli, ale wojnę przeżył. Podobnie jak syn. Huberta Zurowtza ubrano w mundur w 1945 r. Trafił do Głogowa, a potem do Wrocławia, gdzie skapitulował z resztą załogi twierdzy. Na trzy lata trafił do radzieckiej niewoli. Był w Połocku i Witebsku. Po odzyskaniu wolności chciał wracać do Raciborza, ale Niemców z miasta wypędzono. Nie było innego wyjścia, jak jechać do Niemiec. Szukał rodziny. Zwrócił się o pomoc do Czerwonego Krzyża. Pomogli. Rodzice i siostra odnaleźli się w Saksonii. Ostatecznie zamieszkali w Niemczech Zachodnich.

(waw)