Nagrody dla finalistów
Tego dnia wyróżniono dyplomami i uhonorowano nagrodami książkowymi gimnazjalistów z całego Powiatu Raciborskiego i Gminy Lubomia, którzy w tym roku szkolnym osiągnęli wysokie wyniki w konkursach przedmiotowych na szczeblu wojewódzkim. Na jedenaście olimpiad przedmiotowych dla uczniów śląskich gimnazjów, zorganizowanych przez Śląskiego Kuratora Oświaty, zgłosiło swój udział aż 1384 uczniów z 21 gimnazjów naszego powiatu i gminy Lubomia. Warto zaznaczyć, że żaden uczeń nie wyraził chęci uczestniczenia w konkursach z języka rosyjskiego i francuskiego.
Na naszym terenie 189 uczniów wzięło udział w eliminacjach rejonowych, co stanowi około 14 proc. uczestników pierwszego etapu. Do finałów wojewódzkich zakwalifikowało się 36 uczniów, w tym aż 23 z języka niemieckiego. Stanowi to 19 proc. biorących udział w drugim etapie, a tylko 2,6 proc. przystępujących do etapu pierwszego. Tytuł laureata uzyskało zaledwie trzech uczniów - tłumaczy Stanisława Wyrzykowska ze Śląskiego Kuratorium Oświaty, która poprowadziła uroczystość wręczenia nagród.
Zanim nagrodzono 57 laureatów wojewódzkich konkursów przedmiotowych oraz ośmiu uczniów, którzy okazali się najlepsi w Powiatowym Konkursie Ortograficznym, na scenie zaprezentowali się gimnazjaliści ze swoimi krótkimi programami artystycznymi. Zaśpiewali również członkowie zespołu wokalnego „Miraż”, działającego przy Młodzieżowym Domu Kultury.
Finalistami w konkursie przedmiotowym z języka polskiego byli: K. Heyduk z G2 (opiekun D. Bulenda), M. Majnusz z G3 (I. Rumpel), M. Machnik z ZSO z Kuźni Raciborskiej (M. Czogalik), P. Jabłoński z G1 (M. Kurowska), W. Szczygielski z G4 (J. Gizowska - Kurek), M. Osadnik z Gimnazjum w Syryni (T. Pośpiech), E. Berka z G2 (D. Bulenda), J. Kowol z Gimnazjum w Pietrowicach Wielkich (J. Ślusarczyk). W konkursie przedmiotowym z historii finalistami zostało pięciu uczniów: K. Kamiński z G3 (N. Mika), A. Bedrunka z ZSO w Krzyżanowicach (M. Riedel), R. Pytlik z Gimnazjum w Lubomi (M. Franiczek), W. Żołneczko i W. Szczygielski z G4 (K. Paletta).
Nagrody książkowe za udział w olimpiadach przedmiotowych otrzymało również trzech matematyków: T. Kuźnik i R. Pośpiech z Gimnazjum w Syryni (G. Kozub) i M. Majnusz z G3 (I. Kubita) a także trzech młodych geografów: R. Pytlik z Gimnazjum w Lubomi (W. Słodek), J. Ryscha z Gimnazjum w Nędzy (B. Oleszowska) i A. Tobiasz z G1 (J. Pociecha).
Tego dnia nagrodzono najwięcej laureatów i finalistów olimpiady języka niemieckiego. Byli to: J. Rohowska z Gimnazjum w Pietrowicach Wielkich (T. Kretek), J. Gzuk, K. Zagola, M. Badura, N. Cyran, S. Czogała z Gimnazjum w Nędzy (A. Zimna), R. Paniczek, T. Malcharczyk i M. Muszal z Gimnazjum w Pietrowicach Wielkich (A. Adamiec), M. Plura i B. Krziżok z G3 (M. Mieńko), M. Osadnik z Gimnazjum w Syryni (K. Smuda), D. Michna i I. Kaszny z ZSO w Tworkowie (D. Janoch), D. Kotula, M. Wesoły i E. Mludek z Gimnazjum w Pietrowicach Wielkich (M. Burdzik), M. Kula z G2 (P. Tkocz), A. Schmidt z G2 (B. Lukoschek - Mucha), M. Panek ZSO w Kuźni Raciborskiej (A. Konieczny), D. Weiner i E. Pawlik z ZSO w Rudniku (E. Krakowczyk), L. Hanzlik z ZSO w Krzyżanowicach (G. Kupiec - Kwaśnica). Wyróżniono także czterech finalistów olimpiady z języka angielskiego: J. Olszok z G2 (J. Bielewicz - Kunc), B. Rzodkiewicz z Gimnazjum Społecznego (A. Śliwińska), M. Leśniowska z G3 (M. Obłąg) i E. Rasikoń z G4 (B. Ploszka).
W dziedzinie biologii uhonorowani zostali uczniowie: D. Łyko z G2 (B. Bąk), J. Florek i A. Korbica z Gimnazjum w Syryni (J. Hausman) oraz M. Laska z Gimnazjum w Rudach (B. Giemza). Natomiast najlepszymi znawcami fizyki okazali się: Ł. Kuśmierz z G2 (G. Baran), R. Pytlik z Gimnazjum w Lubomi (S. Żółkiewicz) oraz W. Soroka i K. Żurek z G1 (A. Zygmunt). Spośród laureatów w olimpiadzie chemicznej pierwsze miejsce zdobył Sz. Sobociński z G3 (T. Ćwik), tuż za nim uplasowali się: A. Wnuk i A. Tobiasz z G 1 (K. Lipowska). Uhonorowano również D. Stryjską z SP 11 i J. Ehr z Gimnazjum w Krzanowicach, które okazały się najlepsze w konkursie ortograficznym. Szczególne wyrazy uznania należą się również nauczycielom, którzy wiele sił i czasu poświęcili na przygotowanie swoich podopiecznych oraz wytrwale im towarzyszyli na kolejnych etapach - mówi S. Wyrzykowska. Nie byłoby dzisiejszej uroczystości, gdyby zabrakło zrozumienia ze strony władz gminnych. Nagrody książkowe zostały ufundowane przez te gminy, z których wywodzą się wyróżnieni uczniowie - dodaje na koniec.
E.Wa