Walory współpracy
„Osobliwości polsko-czeskiego pogranicza” to wystawa zaprezentowana w Zespole Szkół Ogólnokształ-cących w Chałupkach, a przygotowana w ramach projektu, którego zwieńczeniem będzie wspólny folder wydany przez szkoły w Chałupkach i Szilerzowicach.
Przez dwa dni w sali gimnastycznej chałupeckiej szkoły można było obejrzeć obrazy, rzeźby, rękodzieło artystyczne oraz użytkowe utalentowanych mieszkańców przygranicznych miejscowości. Ekspozycję uzupełniały opisy i barwne fotografie historycznych miejsc i zabytków właściwych dla Chałupek, Zabełkowa i Rudysz-wałdu. Chałupecka szkoła jest placówką środowiskową, dlatego gimnazjaliści: Monika Herda, Julia Hluchnik, Teresa Swoboda, Joanna Jaworek, Adam Seget, Adam Tomczyszyn i Tomasz Wyrchowy w swych pracach starali się przedstawić to, co właściwe jest dla ich miejscowości. Eksponowane zaś na wystawie obrazy i grafiki Barbary Kaszy z Tworkowa oraz Eryka Kozubka z Chałupek ukazywały np. specyficzny nadodrzańki krajobraz z właściwymi dla niego „sztilerkami”, „topolinami”, „wierzbinami”. Ponadto prace rzeźbiarskie i malarskie zaprezentowali: Krystian Kozubek oraz Zygmunt Piotrowski, dla którego inspiracją jest sztuka góralska. Haftowane serwety i obrusy były natomiast dziełem pań z miejscowych kół gospodyń wiejskich.
Podobnie, jak wcześniej w Czechach, w chałupeckiej sali gimnastycznej swoje miejsce ekspozycyjne posiadała wystawa przygotowana przez szkołę w Szilerzowicach. Tworzyły ją stare fotografie, eksponaty rękodzielnicze (hafty, malowana porcelana, drewniane przedmioty użytkowe), a także prace dzieci, które narysowały budynek szkolny oraz wykonały makietę pałacu. Podczas zwiedzania można było obejrzeć specjalnie przygotowaną stronę internetową, zawierającą informacje o przygranicznych miejscowościach, o ZSO w Chałupkach oraz o współpracy z czeską gminą.
To pierwsza taka wystawa w chałupeckiej szkole. Zorganizowali ją: Jolanta Sitek, Agnieszka Drobna i Czesław Staszek pod kierunkiem dyrektor Alicji Wróblewskiej. Po ekspozycji zwiedzających oprowadzała młodzież.
Projekt „Osobliwości polsko-czes-kiego pogranicza”, w ramach którego zorganizowana została ekspozycja ma na celu m.in. ukazać specyfikę przygranicznych miejscowości, umocnić ich współpracę, a także poszerzyć wiedzę uczniów na temat zwyczajów regionu, walorów przyrodniczych i ciekawych form architektury. Koordynatorem projektu jest nauczycielka Bernadeta Jabłońska.
(os)