Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 19 (527) Data wydania: 08.05.02

Tradycje nabożeństw fatimskich

13 maja 1917 r. Matka Boża objawiła się po raz pierwszy w portugalskiej Fatimie trzem pastuszkom z Aljustrel: dziesięcioletniej Łucji, dziewięcioletniemu Franciszkowi oraz siedmioletniej Hiacyncie. Powiedziała wówczas do dzieci - „Nie bójcie się... Jestem z nieba. Odmawiajcie codziennie różaniec, aby wyprosić pokój dla świata...”. Kolejne objawienia miały miejsce w tym samym roku - 13 czerwca, 13 lipca, 19 sierpnia, 13 września i 13 października.
 
Były w nich przekazane dalsze prośby o modlitwę, przyjmowanie Komunii św. szczególnie w pierwsze soboty miesiąca oraz tajemnice dotyczące ważnych wydarzeń w Kościele i na świecie.
 
Od tego czasu Fatima stała się międzynarodowym miejscem kultu maryjnego, słynącego dziś również z wielu cudów i uzdrowień. Papież Jan Paweł II zawdzięcza swoje ocalenie po zamachu na życie 13 maja 1981 r. Matce Boskiej Fatimskiej. Nabożeństwa ku Jej czci rozpowszechniły się w wielu świątyniach na całym świecie.
 
Do kościoła Matki Bożej Raciborskiej wprowadził je pierwszy proboszcz tej parafii i jednocześnie kustosz sanktuarium śp. ks. Alojzy Spyrka. W latach powojennych nabożeństwa odprawiano co miesiąc przez cały rok. Nieco inny był też ich program. Różaniec odmawiano wówczas trzykrotnie pod przew. osoby świeckiej, po czym licznie zgromadzeni uczestnicy z wielkim zainteresowaniem wsłuchiwali się w słowa ks. Spyrki lub zaproszonego ojca misjonarza na temat kultu maryjnego w świecie i wydarzeń w działalności Kościoła. Uroczystość kończyła się procesją z figurą Matki Bożej wokół sanktuarium. Figura ta, według przekazu starszych parafian, została wykonana przez rzeźbiarza amatora z drewna lipowego, pochodzącego ze zwalonego przez uderzenie pioruna drzewa na placu kościelnym. Po śmierci ks. Spyrki nabożeństwa kontynuował równie gorliwy czciciel Matki Bożej śp. o. Adam Krawiec.Obecny proboszcz i kustosz raciborskiego sanktuarium ks. dziekan Eugeniusz Dębicki dokłada wszelkich starań, aby oprawa słowna oraz muzyczna była uroczysta i urozmaicona. Nabożeństwa odbywają się każdego 13 dnia miesiąca od maja do października. Jak dawniej, już ponad godzinę przed rozpoczęciem w świątyni gromadzą się wierni z Raciborza i okolic.Kościół zawsze jest przepełniony. Nabożeństwo rozpoczyna się o godz.18.00 mszą św., często w koncelebrze kapłanów z innych parafii.
 
Po homilii następuje modlitwa wiernych, obszerna w prośby i podziękowania Matce Bożej za doznane łaski.Każdy może je przekazać wcześniej na karteczce do zakrystii. Po mszy odmawiany jest różaniec święty. Poszczególne cząstki w różnych językach mają zaakcentować jedność Kościoła i powszechność kultu Maryi na wszystkich kontynentach - twierdzi ks. Eugeniusz Dębicki. Od wielu lat dziesiątkę w j. niemieckim prowadzi p. Torchała, starsza raciborzanka, nosząca do dziś oryginalny strój śląski. Włączają się również siostry misyjne z klasztoru Annuntiata,znające różne języki. Oprawę muzyczną prowadzi zespół muzyczno-wokalny „Przecinek” lub chóry czy schole z inny parafii. W pierwszym, tegorocznym nabożeństwie wezmą również udział wierni z parafii św. Katarzyny w Opawie i św. Jana Chrzciciela z Velkich Hostic. Każde nabożeństwo kończy się procesją przez osiedle, wokół sanktuarium. Uczestnicy niosą zapalone świece i śpiewają wielozwrotkową pieśń fatimską, a delegacja matek niesie figurę Maryi, oświetloną i udekorowaną barwnymi kwiatami.
 
Przed kilku laty również w drugiej, raciborskiej świątyni maryjnej przy Rynku proboszcz ks. dziekan Ginter Kurowski w tym samym czasie wprowadził do działalności duszpasterskiej parafii  nabożeństwa fatimskie. Figura Maryji po poświęceniu została przywieziona w 1997 r. przez pielgrzymów z Fatimy. Spotkania w kościele farnym odbywają się także co miesiąc od 13 maja do 13 października o godz. 18.00.

Krystian Niewrzoł