Numer: 19 (527)
Data wydania: 08.05.02
- Zarząd miasta skierował do rąk raciborskich radnych projekt uchwały w sprawie wystosowania memoriału o przeprowadzenie w telewizji publicznej kampanii edukacyjnej na rzecz upowszechnienia wśród społeczeństwa potrzeby i nawyku selektywnego gromadzenia odpadów. Rzecz idzie o ogólnonarodową kampanię ekoedukacyjną, którą, w zamyśle władz Raciborza popieranych przez inne polskie samorządy, ma przeprowadzić telewizja publiczna. Memoriał otrzymają również posłowie oraz rząd.
- 11 kwietnia w Szkole Podstawowej w Kuźni Raciborskiej została przeprowadzona akcja „Posadź swoje drzewko”. Zorganizowało ją szkolne koło ekologiczne z opiekunem Marzeną Buławą. Pod nadzorem Jerzego Ohrzala posadzono łącznie 96 sztuk krzewów - tawuły i gatunków iglastych np. tuje, cyprysiki, jałowce. Szkoła otrzymała je dzięki współpracy z Fundacją Ekologiczną „Silesia”.
- 22 kwietnia w Dużym Studiu Radia Katowice odbyła się uroczystość wręczenia „Zielonych czeków” - nagród przyznawanych corocznie przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z okazji Dnia Ziemi. Nagrodzono m.in. rozbudowę i modernizację oczyszczalni ścieków w Zawierciu, realizację programów edukacyjno-ekologicznych w Fundacji „Pałac” z Siemianowic Śląskich, cykl prac naukowo-badawczych dotyczących zbiorników wodnych pochodzenia przemysłowego w GOP, Leśne Pogotowie w Mikołowie za opiekę nad chorymi dzikimi zwierzętami oraz działania na rzecz ochrony gatunkowej zwierząt w województwie śląskim oraz Fundację na rzecz Zdrowia Dzieci i Młodzieży Regionu Śląsko-Dąbrowskiego im. Grzegorza Kolosy za szczególne osiągnięcia w profilaktyce zdrowotnej i ekologicznej.
- Zarząd miasta zatwierdził zestawienie zbiorcze zadań i celów wynikających z Polityki Środowiskowej Gminy Racibórz. Obowiązują one jednostki miejskie, który wdrożyły lub wdrażają normy zarządzania środowiskowego ISO 14001. Są to działania ekologiczne mające przynieść konkretny efekt dla środowiska naturalnego.