Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 19 (527) Data wydania: 08.05.02

70. urodziny Paschalisa

Mieszkańcy dzielnicy Płonia jeszcze po I wojnie światowej należeli do parafii św, Jana Chrzciciela na Ostrogu. Ówczesny proboszcz ks,. dziekan Wilhelm Pfleger po porozumieniu się z kurią Archidiecezji Wrocławskiej powziął decyzję o wybudowaniu osobnej świątyni na terenie za wiaduktem kolejowym. Naturalną granicą stały się tory kolejowe.

Ostatecznie w 1920 roku na Płonię przybyli ojcowie franciszkanie. Wówczas o. Ksawery Zgolik, przyjaciel ks, dziekana Pflegera zakupił przy ul, Sudeckiej nierentowną gospodę z dużą salą taneczną. Szybko wybudowano w niej cele klasztorne, a w sali urządzono prowizoryczny kościół. Magistrat ufundował ambonę, zakupiono 30 ławek, zaś ołtarz główny przekazali o. franciszkanie ze swojej bazyliki w Panewnikach. Natomiast z Opolda w Turyngii przywieziono dwa stalowe dzwony o nazwie św. Franciszek i św. Antoni. Już w pierwszy dzień Zielonych Świąt 23 maja 1920 r. rozbrzmiały dzwony kościoła na Ostrogu i stąd ks. dziekan Pfleger wraz z ojcami i braćmi na powozach konnych udali się do kościółka na Płoni.Obok przejazdu kolejowego dołączyli do nich jeźdźcy, a przy starej szkole ludzie z Płoni witali franciszkanów wierszykami i piosenkami, zaś w imieniu mieszkańców przemawiał Franciszek Stroka - członek rady kościelnej. Ks. dziekan z upoważnienia ks. arcybiskupa dokonał benedykcji świątyni i powierzył franciszkanom duszpasterstwo nad ludnością Małej i Wielkiej Płoni. Niebawem też franciszkanie wystawili  obok kościoła okazały klasztor.W 1931 roku przebudowa świątyni doprowadziła do znacznego powiększenia jej wnętrza. Wówczas też ufundowano organy firmy Rieger z 16 brzmiącymi registrami.
 
Po długich staraniach kardynał Bertram z Wrocławia 1 stycznia 1932 r. wydał zarządzenie o erygowaniu nowej parafii na Płoni p.w. św. Paschalisa Baylona. 22 kwietnia 1932 r. odbyło się wprowadzenie do nowo utworzonej wspólnoty kościelnej pierwszego proboszcza o. Serafina Wanke. Od tego czasu minęło już 70 lat. Uroczystości rocznicowe obchodzone będą w dniach od 17 do 19 maja br. W pierwszym dniu 17 maja o godz. 17.00 odprawiona zostanie msza św. za zmarłych parafian, po czym odbędzie się procesja ze świecami na cmentarz.
 
W sobotę 18 maja o godz. 15.00 odprawiona zostanie msza św. dziękczynna w dwu językach pod przew. prowincjała o. franciszkanów z Wrocławia. Następnie w namiocie przy kościele rozpocznie się festyn parafialny. Program przewiduje między innymi: koncert orkiestry dętej, rodzinne muzykowanie państwa Hetmanów i zabawę taneczną, do której przygrywać będzie zespół muzyczno-wokalny. Całość przeplatana zostanie konkursami dla dzieci i dorosłych, konkursem rysunkowym „kredą na betonie”, prezentacją ciekawych parafian, loterią fantową i licytacjami. W niedzielę 19 maja o godz 11.00 odprawiona zostanie suma odpustowa pod przewodnictwem o. Reimana - biskupa z Boliwii. Liturgię uświetni chór parafialny pod dyrekcją Piotra Joszko. Po nieszporach o godz. 15.30 w namiocie program artystyczny rozpocznie zespół o. franciszkanów z Wrocławia „Granifer”. Wystąpi również słynny zespół wokalny „Miraż” z Młodzieżowego Domu Kultury pod kier. artystycznym Elżbiety Biskup oraz młodzieżowy zespół taneczny, a następnie rozpocznie się biesiada śląska z udziałem kapeli raciborskiej. W tym dniu czynny będzie też ogródek zabaw dla dzieci z dmuchanym zamkiem, autolandem. Zuzką czyli kołem szczęścia i stoiskami rzutów do celu. Dla dzieci będą także konkursy na piosenkę maryjną i wierszyk. Atrakcyjny program  przewiduje również: Zgaduj zgadulę pt. „Co wiesz o swojej parafii?”, wywiady z najstarszymi parafianami, pokaz dawnej mody śląskiej, konkurs na najwyższego parafianina oraz liczne konkursy i gry rozrywkowe. Organizatorzy - rada duszpasterska planuje też udział miejscowych hodowców gołębi z wystawą i prezentacją tego ciekawego hobby. Zaproszono z prezentacją swoich prac plastyków i artystów fotografików z terenu parafii. Koło Caritas przygotowuje stoisko z ciastami i kawą, a specjalistyczna firma zapewni bufety z daniami spożywczymi i napojami. O. Piotr Kwoczała opracowuje okolicznościowy folder, który będzie można nabyć na stoisku z wydawnictwami. Oczywiście nie zabraknie tam stempla pamiątkowego.Warto dodać, iż patronat medialny przejęły „Nowiny Raciborskie”. Ponieważ jeszcze pod koniec ubiegłego roku wysłano ok. 200 zaproszeń do byłych parafian mieszkających za granicą, na Płoni zapowiada się mały Zjazd Raciborzan. Oby tylko dopisała pogoda.

Krystian Niewrzoł