Pożyteczna integracja
Pomysł tlił się w głowach uczniów miejscowego Zespołu Szkół Technicznych i Liceum Ogólnokształcącego już od dwóch lat. Idea jest prosta. Sejmik nie jest żadnym formalnym ciałem, lecz platformą wyrażania poglądów i przekonań młodych ludzi. W 2001 r. wśród scholarów przeprowadzono ankietę, w której mówili o swoich problemach: bezrobociu, narkomanii, alkoholizmie, przemocy, braku perspektyw, poczucia bezpieczeństwa a także możliwości rozwijania uzdolnień, zarówno artystycznych jak i sportowych. „O nudzie i braku perspektyw będących źródłem tych problemów” - napisali uczniowie ZST w swojej gazetce. To był ostateczny impuls do tego, by się spotkać i omówić wyniki.
Sejmik stał się również okazją do pożytecznego spożytkowania czasu pierwszego dnia wiosny. Tego dnia zazwyczaj nie odbywają się zajęcia, a dzieci i młodzież często bez sensu chodzą po mieście. „Zamiast wygłupów czy wagarów zdecydowano o spożytkowaniu go na coś ważnego i doniosłego. Bo wszyscy, którzy uczestniczyli w przygotowaniach do sejmiku mają poczucie, ze uczestniczą w czymś niesłychanie ważnym” - napisano w sejmikowej gazetce przygotowanej przez uczniów ZST.
Obrady odbyły się przy wypełnionej po brzegi sali Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji. Gośćmi młodych byli przedstawiciele władz miasta i powiatu, komendant miejscowej policji, nauczyciele i dyrektorzy szkół. Mówiono o samorządności, głównie w odniesieniu do życia szkoły, samorządności, która może pomóc w znalezieniu środka na nudę i brak perspektyw.
W podjętej jedynej uchwale czytamy: „My uczestnicy PSM - uczniowie szkół średnich - mamy świadomość własnej odpowiedzialności za naszą gminę, powiat i kraj. W dużym stopniu tylko od nas zależy, jak przygotujemy się do przyjęcia na siebie obowiązków radnych szczebla samorządowego, parlamentarzystów Sejmu i Senatu czy Parlamentu Europejskiego”. Młodzież uznała, że chce podjąć własne działania na rzecz zwalczania zagrożeń swojego zdrowia fizycznego i psychicznego. Do miejskich radnych wystąpią o: stworzenie warunków do uprawiania sportu w klubach oraz możliwości rozwijania uzdolnień i zainteresowań artystycznych, nasilenia działań na rzecz zapobiegania i zwalczania takich zjawisk, jak alkoholizm, narkomania i chuligaństwo oraz zwiększenie sił i środków finansowych dla zmniejszenia wśród młodzieży bezrobocia.
(waw)