W skrócie
RACIBÓRZ
W ostatni weekend przed raciborskimi supermarketami odbyła się kolejna zbiórka żywności zorganizowana przez Urząd Miasta i Fundację S.O.S. Pomocy Dzieciom na rzecz Domu dla Bezdomnych „Arka N.” i Domu Samotnej Matki „Maja”.
5 kwietnia o godz. 17.00 Muzeum w Raciborzu zaprasza na otwarcie wystawy eksponatów pochodzących ze zbiorów własnych pt. „Śląsk w grafice XVIII i XIX w.”. Imprezie towarzyszyć będzie koncert kwartetu kameralnego zespołu „A Quatro” z Jeleniej Góry.
25 marca w sali kameralnej Domu Kultury „Strzecha” odbyło się spotkanie raciborzan z posłami Zytą Gilowską (wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Finansów) oraz Andrzejem Markowiakiem z Platformy Obywatelskiej. Tematem były aktualne problemy życia publicznego. Przedstawiciel Stowarzyszenia Gospodarczego PROEUROPA zaprezentował zasady wdrażania partnerstwa publiczno-prywatnego przy finansowaniu projektów infrastrukturalnych.
Miasto unieważniło przetarg na wyłonienie dostawcy i montaż zjeżdżalni na kąpielisku miejskim w Oborze. Zgłosił się tylko jeden oferent. Zjeżdżalnia, przypomnijmy, miała być zbudowana w ubiegłym roku. Jednak dopiero w tegorocznym budżecie zarezerwowano na ten cel odpowiednie pieniądze.
Zarząd miasta podjął decyzję o ogłoszeniu konkursów na stanowiska dyrektorów czterech gimnazjów (1,2,3 i 5) oraz przedszkoli. Związane jest to z upłynięciem kadencji dotychczasowych dyrektorów.
Gabriela Lenartowicz, naczelnik Wydziału Rozwoju i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miasta wzięła udział w dwudniowym XXIII Zgromadzeniu Ogólnym Związku Miast Polskich w Koninie. To najstarsza organizacja zrzeszająca polskie samorządy. Kontroluje i opiniuje proces legislacyjny mający na celu wprowadzenie nowych aktów dotyczących działalności gmin.
21 marca w zamku w Chałupkach odbyło się wspólne spotkanie komisji promocji i współpracy zagranicznej rad powiatów raciborskiego i wodzisławskiego. Dyskutowano o budowie terminalu odpraw granicznych „Chałupki 2”.
Z komisji realizacji programu Polityka Oświatowa Samorządu Terytorialnego (POST) wyłączono Bogdana Deptę, zastępcę dyrektora Gimnazjum nr 5. Jest to związane z tym, że obecnie POST wkroczył właśnie do gimnazjum. Pozwala on, w drodze ankietowania, na ocenę ich pracy.
26 marca w Muzeum w Raciborzu odbył się koncert wielkopostny zorganizowany przez Muzeum i Raciborskie Centrum Kultury. Wystąpili: Grażyna Marek - mezzosopran, Olga Prochazkova - sopran, Jerzy Sojka - flet oraz chór żeński Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach, któremu towarzyszyła Raciborska Orkiestra Kameralna pod batutą Andrzeja Rosoła.
27 marca w Czerwionce-Leszczynach odbędzie się konwent starostów województwa śląskiego, w którym weźmie udział starosta Marek Bugdol. Głównym tematem dyskusji będzie sytuacja polskiej służby zdrowia. Do udziału w niej zaproszono wiceminister zdrowia Ewę Kralkowską. Ponadto starostowie wybiorą swojego przedstawiciela do składu Regionalnego Komitetu Sterującego ds. Programu Aktywizacji Obszarów Wiejskich oraz Sapard.
29 marca w Śląskim Oddziale Straży Granicznej w Raciborzu odbędzie się kolejna uroczystość ślubowania funkcjonariuszy służby kandydackiej.
9 kwietnia w Raciborzu i 8 kwietnia Kietrzu gościć będzie uzdrowiciel Clive Harris. Bezpłatne bilety będą wydawane 3 kwietnia o godz. 10.00 w Hali OSiR przy ul. Łąkowej oraz o godz. 11.00 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kietrzu. Liczba biletów jest ograniczona. Każdy chętny otrzyma tylko jeden.
24 marca do Raciborza przyjechała grupa turystów z Märkischer Kreis, powiatu partnerskiego dla powiatu raciborskiego. Zorganizował ją wydział kultury tamtejszego Starostwa. W skład grupy wchodził Hans Joachim Muschiol, przewodniczący Związku Wypędzonych w Märkischer Kreis. Niemcy zwiedzili również Pszczynę, Oświęcim i Kraków.
Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Sp. z o.o. (podmiot całkowicie kontrolowany przez miasto) wygrał warty 785,6 tys. zł przetarg na bieżące utrzymanie nawierzchni dróg i ulic gminnych w Raciborzu.
Zarząd miasta zatwierdził skład komisji ds. przyznawania nauczycielom przedszkoli zasiłków pieniężnych. Weszli do niej: Marek Kurpis, Danuta Paszenda, Henryka Brajtszedel, Maria Jurczykowska, Irena Papaj, Teresa Kaczorowska, Karina Stefaniak i Gabriela Langer.
Jesienią tego roku w Północnej Nadrenii-Westfalii odbędą się Dni Kultury Województwa Śląskiego. Oba regiony łączy umowa partnerska. W Niemczech zorganizowany zostanie cykl koncertów, wystaw, spektakli teatralnych i innych spotkań. Organizatorami przedsięwzięcia będą Instytucja Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris i Fundacja Haus Oberschlesien.
7 kwietnia o godz. 15.00 w kościele franciszkańskim na raciborskiej Płoni odprawiona zostanie msza święta w obrządku grekokatolickim. Będzie ją celebrował o. Eligiusz Sinkowski z Wrocławia. Nabożne pieśni odśpiewają franciszkańscy klerycy z Ukrainy studiujący w Wyższym Seminarium Duchownym w Katowicach-Panewnikach. Msza zapoczątkuje cykliczne spotkania liturgiczne w tym wschodnim rycie. Ikonostas na czas koncertu zaprojektował z ikon przez siebie napisanych Kazimierz Frączek, raciborski artysta malarz.
1 marca w Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie przedstawicieli raciborskiego wolontariatu, na którym podjęto inicjatywę powołania stowarzyszenia zwykłego o nazwie Raciborskie Porozumienie Wolontariatu. Wybrano 7-osobową grupę inicjatywną, której koordynatorem została Maria Frączek. Grupa została upoważniona do przygotowania statutu i zorganizowania, w drugiej połowie IV, walnego zebrania. Porozumienie chce skupić stowarzyszenia, grupy i osoby działające w zakresie pomocy społecznej. Chce głębiej rozeznać problemy społecznej w mieście, wpływać na przydzielenie i podział środków, wspierać władze samorządowe w działaniach na rzecz potrzebujących, zdobywać środki i organizować oraz przeprowadzać szkolenia. Stowarzyszenie prowadzić pośrednictwo pracy dla chcących pracować jako wolontariusze, zbierać informacje o osobach i instytucjach korzystać z ich pomocy. Zainteresowani proszeni są o kontakt do 10 IV z M. Frączek pod numerem 415 24 95.
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka filia w Raciborzu mieszcząca się w budynku Kolegium Nauczycielskiego przy ul. Słowackiego poleca następujące czasopisma metodyczne dla nauczycieli: „Biblioteka w szkole”, „Biologia w szkole”, „Chemia w szkole”, „Drama”, „Fizyka w szkole”, „Geografia w szkole”, „Język polski w szkole kl. IV-VI”, „Język polski w gimnazjum”, „Język polski w szkole średniej”, „Języki obce w szkole”, „Matematyka”, „Nauczanie początkowe”, „Nowa szkoła”, „Plastyka w szkole”, „Polonistyka”, „Warsztaty polonistyczne”, „Wychowanie fizyczne i zdrowotne”, „Wychowanie muzyczne”, „Wychowanie techniczne”, „Wychowanie w przedszkolu”, „Życie szkoły”.
Z bibliotecznej pólki
W Wypożyczalni Głównej MiPBP przy ul. J. Kasprowicza 12 są już m in.: „Pamiętnik Róży” Consuelo de Saint-Exupery, „ Mojżesz” Howarda Fasta, „Los utracony” Imre Kertesza, „Pocałunek” Danielle Steel, „Córka nastawiacza kości” Amy Tan, „Rewanż” Lizy Marklund, „Wrak” Jamesa Bradley’a oraz „Groza jej spojrzenia” Tima Powersa. Zapraszamy w poniedziałki, wtorki, środy, czwartki i piątki od 10.00 do 18.00. Wypożyczalnia i Czytelnia Oświatowo-Naukowa Rynek 12 poleca m.in. „Bici biją” pod red. J. Bińczyckiej, „Przemoc w rodzinie” Donalda Duttona, „Dziecko i reklama telewizyjna” Pawła Kossowskiego oraz „Czas kobiet” Iwony Majewskiej-Opiełki. Zapraszamy w poniedziałki, wtorki, środy, czwartki i piątki od 10.00 do 18.00 i w soboty od 9.00 do 14.00.