Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 12 (520) Data wydania: 20.03.02

Przyroda bez granic

Około 90 uczniów pracuje nad projektem „Przyroda bez granic” realizowanym pod auspicjami Euroregionu „Silesia”.

W trzyletnim przedsięwzięciu finansowanym ze środków Unii Europejskiej uczestniczą dwie szkoły z Opawy oraz nasze: SP 1 i SP 2, II LO, Gimnazjum w Krzanowicach oraz Społeczne Gimnazjum przy Raciborskim Towarzystwie Oświatowym „Szkoła”. W sumie zaangażowano do nauki, ale i pasjonującej pracy badawczej około 90 uczniów regionu opawsko-raciborskiego. Działać będą w trzech etapach.
 
W pierwszym, obecnie realizowanym, projekt „Przyroda bez granic” jest rozpropagowywany we wszystkich szkołach i przygotowywany do właściwej realizacji. Trwają jednocześnie prace nad tzw. opisem szkieletu równowagi ekologicznej oraz ważnych przyrodniczo obszarów, traktowanych jako modelowe ekosystemy. Następnie, już w ramach drugiego etapu, wytyczony zostanie biokorytarz, który, jak wstępnie ustalono, biec będzie od Opawy przez: Oldrisov, Sluzovice, Hnevosice, Ściborzyce Wielkie, Sudzice, Krzanowice aż do Odry w okolicach Raciborza. W fazie końcowej, w miejscach, które zostaną uznane za wymagające uzdrowienia, nasadzone zostaną nowe rośliny. Będą to trakty polne, cieki wodne i mokradła.
 
Uczestnictwo w projekcie to dla uczniów okazja do poznania okolicy oraz przeprowadzenia prawdziwych badań. Zwiedzają bowiem niedostępne na co dzień zakątki Bojanowa, Krzanowic i Samborowic. Pobierają próbki wody z Psiny a także gleby. Obserwują i opisują ekosystem na specjalnie przygotowanych kartach. W teren udają się odpowiednio wyposażeni w aparaty fotograficzne, lornetki, klucze do oznaczania roślin i zwierząt, Ph-metry, lupy, kompasy oraz mapy. Uczniowie mają też okazję wysłuchać wykładów naukowych, porozmawiać z urzędnikami odpowiedzialnymi za ochronę przyrody oraz zwiedzić najbardziej atrakcyjne przyrodniczo miejsca po stronie czeskiej.
 
Efekty pracy są już widoczne. Młodzi Polacy i Czesi dostrzegli jak wielkie zmiany w krajobrazie poczyniły wielkie gospodarstwa rolne w Czechach. Jest tam wiele naturalnych obszarów wymagających natychmiastowej ochrony.

(mat)