Przyroda bez granic
W trzyletnim przedsięwzięciu finansowanym ze środków Unii Europejskiej uczestniczą dwie szkoły z Opawy oraz nasze: SP 1 i SP 2, II LO, Gimnazjum w Krzanowicach oraz Społeczne Gimnazjum przy Raciborskim Towarzystwie Oświatowym „Szkoła”. W sumie zaangażowano do nauki, ale i pasjonującej pracy badawczej około 90 uczniów regionu opawsko-raciborskiego. Działać będą w trzech etapach.
W pierwszym, obecnie realizowanym, projekt „Przyroda bez granic” jest rozpropagowywany we wszystkich szkołach i przygotowywany do właściwej realizacji. Trwają jednocześnie prace nad tzw. opisem szkieletu równowagi ekologicznej oraz ważnych przyrodniczo obszarów, traktowanych jako modelowe ekosystemy. Następnie, już w ramach drugiego etapu, wytyczony zostanie biokorytarz, który, jak wstępnie ustalono, biec będzie od Opawy przez: Oldrisov, Sluzovice, Hnevosice, Ściborzyce Wielkie, Sudzice, Krzanowice aż do Odry w okolicach Raciborza. W fazie końcowej, w miejscach, które zostaną uznane za wymagające uzdrowienia, nasadzone zostaną nowe rośliny. Będą to trakty polne, cieki wodne i mokradła.
Uczestnictwo w projekcie to dla uczniów okazja do poznania okolicy oraz przeprowadzenia prawdziwych badań. Zwiedzają bowiem niedostępne na co dzień zakątki Bojanowa, Krzanowic i Samborowic. Pobierają próbki wody z Psiny a także gleby. Obserwują i opisują ekosystem na specjalnie przygotowanych kartach. W teren udają się odpowiednio wyposażeni w aparaty fotograficzne, lornetki, klucze do oznaczania roślin i zwierząt, Ph-metry, lupy, kompasy oraz mapy. Uczniowie mają też okazję wysłuchać wykładów naukowych, porozmawiać z urzędnikami odpowiedzialnymi za ochronę przyrody oraz zwiedzić najbardziej atrakcyjne przyrodniczo miejsca po stronie czeskiej.
Efekty pracy są już widoczne. Młodzi Polacy i Czesi dostrzegli jak wielkie zmiany w krajobrazie poczyniły wielkie gospodarstwa rolne w Czechach. Jest tam wiele naturalnych obszarów wymagających natychmiastowej ochrony.
(mat)