Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 12 (520) Data wydania: 20.03.02

Co Gaweł powinien?

Rada Miasta przyjęła przygotowany przez zarząd projekt uchwały w sprawie programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy do 2007 r. W jednym z załączników określono wzajemne obowiązki wynajmującego i najemcy w zakresie utrzymania mieszkań. Nie zawsze jest to jasne, więc warto zapoznać się z treścią dokumentu.

Katalog wzajemnych obowiązków powstał w oparciu o aktualne przepisy ustawowe. Jest to ważne, bo bardzo często najemcy nie wiedzą, czego mogą żądać od Miejskiego Zarządu Budynków, który gminę reprezentuje lub na co liczyć nie mogą. Miasto poprzez MZB ma teraz obowiązek:

- zapewnić sprawność urządzeń technicznych budynków umożliwiających korzystanie z oświetlenia, ogrzewania, ciepłej i zimnej
wody, anteny zbiorowej;

- wymienić zużyte elementy wyposażenia mieszkania w razie, gdy zostaje ono oddane w najem po opuszczeniu przez dotychczasowego najemcę;

- utrzymać w należytym stanie czystość i porządek pomieszczeń i urządzeń wspólnego użytku;

- dokonywać napraw budynków i jego wspólnych części;

- naprawiać wewnętrzną instalację wodociągową, gazową i ciepłej wody bez urządzeń odbiorczych;

- naprawiać instalację kanalizacyjną, centralnego ogrzewania wraz z grzejnikami, instalację elektryczną, domofonową i antenę zbiorczą z wyjątkiem osprzętu;

- wymieniać piece grzewcze, podłogi, posadzki oraz tynki.
 Jak widać, wynajmujący ogranicza się jedynie do dostarczenia mediów, zapewnienia sprawności działania wszystkich instalacji oraz dbałości o substancję budowlaną. Reszta, czyli wszystko to, co znajduje się wewnątrz mieszkania, jest problemem najemcy. Ma obowiązek naprawiać i konserwować:

- podłogi, posadzki, wykładziny podłogowe oraz ścienne, okładziny ceramiczne, szklane oraz inne w kuchni a także pomieszczeniach sanitarnych;

- okna i drzwi;

- trzony kuchenne, kuchenki i grzejniki wody przepływowej, podgrzewacze wody, misy klozetowe, umywalki wraz z syfonami, baterie i zawory a także inne urządzenia sanitarne łącznie, uwaga, z ich wymianą;

- osprzęt i zabezpieczenia instalacji elektrycznej;

- piece węglowe i akumulacyjne, w tym wymieniać zużyte części;

- ogrzewanie etażowe, w tym wymieniać po zużyciu;

- przewody odpływowe urządzeń sanitarnych aż do pionów zbiorczych.
 
Warto zapamiętać, że, jak czytamy w załączniku do uchwały radnych, „dopuszcza się partycypowanie najemcy w naprawach koniecznych związanych z wymianą elementów lokalu (okna, drzwi, podłogi, urządzenia odbiorcze) na zasadzie 50 proc. udziału w kosztach naprawy zaliczonych w poczet czynszu najmu na podstawie odrębnej umowy zawartej z wynajmującym. Niemniej ważny jest zapis, że wszelkie ulepszenia lokalu najemca może wprowadzać tylko za zgodą wynajmującego.

(waw)