Numer: 10 (518)
Data wydania: 06.03.02
- Na początku lutego zamontowano czwarty, nowy dzwon na wieży kościoła p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Łubowicach. Jest to tzw. sygnaturka, oznajmiająca śmierć któregoś z parafian a włączona razem z największym dzwonem wydaje dźwięki towarzyszące konduktowi pogrzebowemu. Fundatorami są parafianie oraz dawny mieszkaniec tych terenów Waldemar Zylla, przebywający na stałe w Niemczech.
- Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, prowadzące działalność w Młodzieżowym Centrum Kultury „Przystań” zorganizowało ostatnio cykl trzech spotkań pt. „Miłość jest większa niż grzech”. Wykłady przygotował i prowadził ks. Józef Zura - wikariusz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i jednocześnie opiekun koła stowarzyszenia przy tej parafii.
- 9 marca przypada 214 rocznica urodzin Josepha von Eichendorffa. Uroczysta msza św. zostanie odprawiona w łubowickim kościele p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny o godz. 14.30. Po liturgii uczestnicy przejdą w procesji na stary cmentarz, aby pomodlić się i złożyć kwiaty na mogiłach rodziców poety. Uroczystość rocznicowa zakończy się akademią w miejscowym Domu Spotkań im. J.von Eichendorffa.
- W ostatnich latach uczniowie raciborskich szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich uzyskują dobre wyniki w konkursach i olimpiadach wiedzy religijnej. Jest to niewątpliwie również zasługą katechetów duchownych i świeckich. Są oni regularnie odwiedzani przez ks. Jerzego Witeczka - proboszcza z Krzyżanowic, pełniącego także od dwóch lat funkcję wizytatora nauki religii w dekanatach Racibórz i Tworków oraz przez doradcę metodycznego Teresę Koloch ze Studziennej.
- Proboszcz parafii p.w. Najświętszej Maryi Panny w Raciborzu ks. Ginter Kurowski otrzymał tytuł dziekana honorowego. Dekret ordynariusza diecezji opolskiej ks. abp. Alfonsa Nossola wręczył ks. dziekanowi w dniu 60 rocznicy urodzin 14 lutego biskup pomocniczy Jan Kopiec w obecności kapłanów dekanatu raciborskiego.
- Jak co roku, w raciborskim klasztorze Annuntiata co niedzielę odbywają się skupienia wielkopostne. 24 lutego spotkanie dla kobiet poprowadził salwatorianin ks. Wiesław Orawiecki na temat: „Bóg mówi do człowieka przez Pismo Święte”. Zaś 3 marca skupienie dla młodzieży odbyło się pod przewodnictwem ks. Andrzeja Anderwalda ze wspólną modlitwą i refleksją tematyczną „Chrześcijanin to właśnie ja”. Siostry zapraszają do klasztoru Annuntiata 10 marca mężczyzn. Skupienie dla nich poprowadzi ks. Ludwik Kołodziej - salwatorianin. Rozpoczęcie w kaplicy o godz. 8.30, a zakończenie ok. 13.30. Wcześniej jest okazja do spowiedzi świętej. W programie: msza św., Droga Krzyżowa i nauki tematyczne dla danego stanu. W południe przewidziana jest przerwa na wspólny posiłek przy talerzu smacznej zupy. Całość kończy się krótkim nabożeństwem pokutnym.
- Śląski Oddział Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego pod przewodnictwem mgr Piotra Klimy z okazji Międzynarodowego Dnia Chorego i Pracowników Służby Zdrowia był inicjatorem mszy p.w. św. w tej intencji, którą odprawiono 10 lutego w raciborskim kościele św. Mikołaja. Natomiast 23 lutego towarzystwo zorganizowało w Ośrodku Szkoleniowo - Wychowawczym dla Niesłyszących i Słabosłyszących sesję naukową na temat: „Opieka farmaceutyczna w aptece nad pacjentem wymagającym szczególnej troski”. Sesja rozpoczęła się mszą św. w intencji chorych, pod przewodnictwem ks. infułata Mariana Żagana. Honorowy patronat objęli prof. dr hab. n. med. Barbara Błońska-Fajfrowska - przew. Komisji Zdrowia Sejmu RP, Rektor Śląskiej Akademii Medycznej prof. zw. dr hab. Tadeusz Wilczok oraz starosta raciborski prof. dr hab. Marek Bugdol.
- Parafia p.w. św. Mikołaja w Raciborzu przygotowuje się do obchodów 100 rocznicy konsekracji kościoła. Ponieważ pod koniec XIX wieku szybko wzrastała liczba parafian, z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. prał. W. Strzybnego rada parafialna wystąpiła z projektem budowy obok drewnianego kościółka murowanej, dużej świątyni. Po śmierci ks. Strzybnego jego następca ks. prob. Ernest Bresler kontynuował rozpoczęte dzieło. Wykonanie projektu tej neogotyckiej budowli powierzono architektowi Schneiderowi z Gliwic. Na początku 1899 roku rozpoczęto zwozić materiały budowlane, w tym piasek z piaskowni naprzeciw kościółka Matki Bożej, cegły z raciborskiej wytwórni, zaś klinkierki i ozdobne kamienie ze znanej cegielni parowej Lichnowskich w Krzyżanowicach. Konsekracji nowo wybudowanej świątyni dokonał 2 czerwca 1902 r. ks. kardynał Jerzy Kopp z Wrocławia. Dla uczczenia 100 rocznicy poświęcenia kościoła, w niedzielę 2 czerwca o godz.10.30, odprawiona zostanie msza św. dziękczynna pod przew. ks. bp. Jana Kopca z Opola. Natomiast w godz. popołudniowych zaplanowano festyn parafialny na ul. Kościelnej.
- Ponieważ w tym roku święto Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny (25.03) przypada na początku Wielkiego Tygodnia, uroczystości zostają przeniesione na poświąteczny tydzień. Klasztor Annuntiata Zgromadzenia Misyjnego Sióstr Służebnic Ducha Świętego obchodzić będzie odpust 8 kwietnia. Właśnie zwiastowanie - znaczy Annuntiata.
- 25 lutego Klub Inteligencji Katolickiej wspólnie z parafią Najświętszego Serca Pana Jezusa zorganizował spotkanie z misjonarką s. Dominiką, która przez 22 lata pracowała w charakterze pielęgniarki w placówkach misyjnych Nowej Gwinei. Kolejne spotkanie, tym razem z cyklu problematyki społecznej miasta, KIK zamierza zorganizować 13 marca. Tematyka dotyczyć będzie ochrony zdrowia. Do udziału w spotkaniu zaproszono przedst. zarządu Starostwa Powiatowego, dyrektora Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego i dyrektora szpitala.