Zadania w internecie
Pomysł organizacji międzynarodowych szkolnych maratonów matematycznych narodził się w Anglii, a w Polsce jako pierwsza wykorzystała go kilka lat temu jedna ze szkół w Toruniu. Polega on na tym, że uczniowie kilku zaprzyjaźnionych szkół rozwiązują te same zadania matematyczne sprawdzając ponad granicami poziom swojej wiedzy. Zadania, z tłumaczonymi opisami, są przesyłane internetem.
Kolejny już raz maraton taki zorganizowało Gimnazjum nr 3 przy ul. Żorskiej. Uczniowie pięciu krajów zmagali się ze 150 zadaniami przygotowanymi przez matematyczki z G 3 - Sylwię Bąk i Agnieszkę Litwę. W szkole przy ul. Żorskiej zebrała się młodzież wszystkich szkół gimnazjalnych powiatu raciborskiego. Podobne zespoły młodych matematyków, co ważne reprezentujących wszystkie szkoły w swoim mieście, zebrały się w czeskiej Opawie, niemieckim Wetzlar, norweskim Ullstein i fińskim Seinäjoki. Dwie pierwsze łączy z G 3 umowa partnerska.
Jak na maraton przystało, praca nad zadaniami trwa kilkanaście godzin. W G 3 uczniowie pracowali kilkanaście godzin, od rana do wieczora. Były oczywiście przerwy na obiad, kolację no i zajęcia ruchowe, dzięki którym udało się odświeżyć umysł.
W każdym kraju rozwiązania ocenia specjalna komisja. W Raciborzu zasiedli w niej Elwira Tytko, Izabela Kubita i Maria Czerwińska. Pierwsze miejsce przyznali Łukaszowi Kuśmierzowi z Gimnazjum nr 2. Kolejne miejsca zajęli: II - Grzegorz Chrubasik z Gimnazjum w Nędzy, III - Anna Wnuk z G 1, IV - Wojciech Skrzyniarz z G 2, V - Marcelina Groborz z G Rudy i Arkadiusz Tebisz z G 1, zaś VI - Marta Majnusz z G 3 i Agnieszka Śpica z G 4. Wszyscy otrzymają nagrody rzeczowe. Najlepszym gratulujemy.
(mat)