Z zapisków płońskich braci
Kronikarze dosyć dokładnie opisali najważniejsze daty związane z życiem klasztoru, począwszy od prozaicznych prac remontowych i spraw wewnątrzklasztornych, a skończywszy na ważnych wizytach gości, prymicjach, wyjazdach i spotkaniach. Zanotowali nie tylko cykliczne wydarzenia z historii parafii, ale również sprawy nurtujące wszystkich raciborzan, a nawet przełomowe wydarzenia w Polsce.
Do kroniki płońskich franciszkanów postanowiłam sięgnąć ze względu na zbliżający się wielkimi krokami jubileusz parafii św. Paschalisa. Niektóre notatki spisane z pożółkłych kart płońskich kronik z pewnością przypomną nie tylko parafianom z Płoni, ale również starszym raciborzanom wydarzenia, jakie działy się na przestrzeni tych lat.
9 - 10 lipca 1965
Cała Płonia ożywiona dla przyjęcia i uczczenia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Rekolekcje przygotowali i wygłosili o.o. Hilary i Marek. Udział w rekolekcjach bardzo dobry. Cała parafia chętnie pomagała przy ozdobieniu domów, kościoła i placu kościelnego. 500 m wieńca przygotowano u pani Forreiter. Na placu kościelnym zbudowano ołtarz, przy którym odbyło się przywitanie obrazu i pierwsza msza św. odprawiona przez ks. Szpyrkę, proboszcza parafii Matki Bożej (...).
Listopad - grudzień 1971
W nowo powiększonym kościele przeprowadzono całkowitą odnowę wnętrza. Dawne ołtarze, ambonę, balustradę i ławki podarowano parafii spod Gliwic. Całe prezbiterium dostosowano do odnowionej nowej liturgii. Zastosowano marmur, metaloplastykę i rzeźby w surowym drzewie. Nową polichromię kościoła i złocenia ściany głównej wykonał artysta malarz Paweł Karwot z Rybnika. Dawne stacje Drogi Krzyżowej podarowano do naszego kościoła w Dusznikach Zdroju. Wszystkie rzeźby w drzewie, w tym również symbole na bokach nowych ławek i drzwi od zakrystii, w sumie 92 rzeźb wg własnego projektu wykonał rzeźbiarz Jacek Kośny. Prace metaloplastyczne wykonał parafianin Arndt. Wszystkie prace fizyczne przy rozbudowie i odnowie kościoła wykonali parafianie w czynie społecznym bez wynagrodzenia.
28 maja 1981
O godz. 4.40 w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego zmarł, po prawie 33 latach urzędowania kard. Stefan Wyszyński. Pogrzeb w niedzielne popołudnie potężną manifestacją Narodu. Radio i Telewizja w tych dniach stanęły na wysokości zadania.
13 grudnia 1981
Dla całej Polski ogłoszono stan wojenny. Atmosfera niepewności przytłacza i niepokoi, zatruwa radosne oczekiwanie na Boże Narodzenie. Internowano ludzi z Solidarności. Od kilku miesięcy żyjemy „na kartki”. Z zagranicy nadchodzą paczki żywnościowe. Do klasztoru przysyłają paczki dawni mieszkańcy Płoni, którzy obecnie przebywają w RFN, ale także inni ofiarodawcy dają znać o sobie, np. Deutsche Franziskanische Gemeinschaft (TOF) E.V. Augsburg.
16 maja 1982
Tegoroczny odpust św. Paschalisa obchodziliśmy łącznie z jubileuszem 50-lecia parafii. Triduum przygotowawcze przeprowadził o. Tadeusz Słotwiński, magister kleryków, kazania świąteczne wygłosił o. Prowincjał Dominik Kiesch. W czasie pobytu Ojca Św. Jana Pawła II w Fatimie (13.V) nowa próba zamachu na Jego życie (Zamachowiec Juan Maria Fernanadez - zwolennik arcybiskupa Lefebure’a).
3 października 1982
Uroczystość zakończenia wielkiego Jubileuszu 800-lecia urodzin św. Franciszka z Asyżu. Na niedzielnych mszach kazanie wygłosił o. Arkadiusz.(...) Śpiewały połączone chóry parafialne z Raciborza, dyrygował nasz organista p. Piotr Joszko.
10 października 1982
U nas uroczystość odpustowa Macierzyństwa Matki Bożej. Dzisiaj czcimy Figurę Matki Bożej Płońskiej, która jest kopią figury M. B. z Altätting, wprowadzona przez franciszkanów wraz z ich przybyciem w roku 1931 do Raciborza - Płoni. Uroczystą sumę odprawił o. proboszcz Stefan. Śpiewał chór parafialny. Po południu uroczyste nieszpory z procesją M. B. Płońskiej.
10 listopada 1982
Strajki i manifestacje, głównie w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku i Krakowie. Telewizja podaje, że zatrzymano ponad 800 osób, użyto gazów łzawiących i armatek wodnych, interweniowała milicja, ZOMO i wojsko. U nas w kościele po mszy św. wieczornej adoracja maryjna dzieci i młodzieży przed przyjazdem do Raciborza Obrazu M.B. Częstochowskiej.
11 listopada 1982
Wiadomości o śmierci Leonida Breżniewa przyjęto bez szczególnych wzruszeń. Wiadomość o uwolnieniu po 10 miesiącach Lecha Wałęsy z miejsca internowania w Abramowie w Bieszczadach przyjęto z wielką nadzieją i radością.
12 listopada 1982
Uroczystość Nawiedzenia Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w Raciborzu. Obraz przyjechał z Nysy. W Raciborzu na rynku zbudowano imponujący ołtarz. Zgromadziły się liczne rzesze wiernych i księży z całego regionu. Przywitanie około godz. 16.00, następnie koncelebrowana msza św., potem procesja do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i całonocne czuwania stanowe. O godz. 2.30 czuwanie rodzin zakonnych.
30 grudnia 1982
Miniony rok w stanie wojennym nie należał do przyjemnych. Był bardzo trudnym rokiem pod względem materialnym. Pomoc z krajów zachodnich przez Kościół była duża, ale zrodziła też różne pretensje i niesnaski. Rok budził rozczarowanie. Ludzie pozbyli się nadziei na lepsze. Pod wpływem zaostrzonych przepisów prawnych z rezygnacją poddawali się losowi. Słyszało się liczne narzekania. „Omnia od majorem Dei gloriam”.
21 czerwca 1983
Z naszej parafii pojechały trzy autobusy PKS z orkiestrą, chórem i ludźmi na Górę Św. Anny, by wziąć udział w nabożeństwie razem z Ojcem Św. Janem Pawłem II. Wielkie wydarzenie dla Diecezji Opolskiej oraz dla naszej Prowincji. Po raz pierwszy w historii Góry Św. Anny przyjechał tu Ojciec Św. W tym dniu tysiące ludzi od wczesnego rana przez cały dzień tu przebywało. Gromadzili się na polach za Domem Pielgrzyma w kierunku Poręby. Uroczystości rozpoczęły się w samo południe od zbiorowych modłów i śpiewów wokół ołtarza. Po dwóch godzinach wyruszyła z bazyliki wielka procesja z piętnastowieczną figurą czczonej w wielkim ołtarzu bazyliki - św. Anny Samotrzeciej oraz łaskami słynącym, przywiezionym z katedry w Opolu na koronację, obrazem Matki Boskiej Opolskiej - Obrazem, który stał się cudownym „Znakiem” zbliżenia, pojednania i zjednoczenia ludzi, mających za sobą przeżycia i ciężkie doświadczenia ostatniej wojny.
O godz. 15.00 rozpoczęła się koncelebrowana msza święta pod przewodnictwem dobrze znanego ks. kardynała Jana Króla, arcybiskupa Filadelfii. O godz. 17.00 helikopter osiadł na lądowisku. Z wieży bazyliki odezwał się dzwon. Po chwili papamobil z Ojcem Świętym podjechał w pobliże tronu. (...) Po powitaniu biskupa opolskiego, najważniejsze, wręcz centralne było kazanie Ojca Świętego. Następnie rozpoczęły się nieszpory Maryjne, które zachowane zostaną w pamięci (...) ze względu na teksty stanowiące prawdziwy klejnot dawnej, lecz nigdy nie przedawnionej polszczyzny i prawdziwy skarbiec „zakodowanej” w nich mądrości. Po zakończeniu uroczystości z ludem Ojciec Święty udał się do bazyliki Świętej Anny na spotkanie z zakonnikami. Ojca Świętego witał o. prow. Dominik.
25 września 1983
Uroczystość 300-lecia wiktorii wiedeńskiej i przemarszu króla Jana III Sobieskiego przez Racibórz. Uroczystości państwowe trwały cały tydzień. Uroczystości kościelne w dzisiejszą niedzielę o godz. 16.00 na placu przy kościele Matki Bożej. Na program złożyły się: godzina poezji i muzyki religijnej, a następnie msza święta celebrowana przez ks. bpa sufragana Antoniego Adamiuka w koncelebrze księży z okolic Raciborza. Ksiądz biskup wygłosił kazanie, w którym podkreślił, że przez stulecia na znak wiktorii stawiano krzyże - jako znaki zwycięstwa; nasze czasy - to okres klęski - czasy usuwania krzyży z różnych instytucji.
31 grudnia 1983
W 1983 roku z nadzwyczajnych wydarzeń pozostanie w pamięci pielgrzymka Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski. W tym roku nastąpiło zniesienie stanu wojennego. Fakt ten jednak nie był odczuwalny, gdyż restrykcje stanu wojennego zachowane zostały w nadal obowiązującym ustawodawstwie (...) Natomiast Kościół cieszył się względnym spokojem. Zanotować można wyraźny wzrost autorytetu Kościoła w życiu publicznym kraju, rozwój działalności kościelnej oraz wzrost pobożności i praktyk religijnych wśród wiernych.
25 marca 1984
W dzisiejszą niedzielę w kościołach został odczytany komunikat z posiedzenia Rady Głównej Episkopatu Polski w związku z usuwaniem krzyży ze szkół.
27 maja 1984
Ślubowana procesja parafialna do Kościoła Matki Bożej. Jest już tradycją, że z miasta i okolicy w poszczególne niedziele, każda parafia osobno przeprowadza procesję do kościoła Matki Bożej na Starej Wsi (...).
29 maja 1984
Pielgrzymka młodzieży miasta Raciborza do Turzy koło Wodzisławia. W Turzy znajduje się kościół z czczoną tam figurą Matki Bożej Fatimskiej. W tym roku w pielgrzymce wzięło udział około 400 osób, w tym około 100 osób z naszej parafii.
październik 1984
Ks. Jerzy Popiełuszko z kościoła Św. Stanisława Kostki w Warszawie, wracając z posługi duszpasterskiej z Bydgoszczy został pod pozorem kontroli drogowej zatrzymany na szosie
k/ Torunia i uprowadzony w nieznanym kierunku. Wydarzenie to wstrząsnęło opinią publiczną całej Polski i odbiło się echem w całym świecie. (...). Porywaczami i mordercami okazali się funkcjonariusze Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Ciało ks. Jerzego Popiełuszki wyłowiła milicja w dniu 30 października 1984 r. ze sztucznego zbiornika wodnego na Wiśle k/ Włocławka. Pogrzeb zgromadził ogromne rzesze ludzi z całej Polski, którzy w spontanicznym odruchu żalu i solidarności żegnali bestialsko zamordowanego ks. Jerzego Popiełuszkę (37 lat). Nabożeństwa żałobne odprawiono w tych dniach w kościołach całej Polski.
4 - 12 listopada 1984
I Dni Kultury Chrześcijańskiej w Raciborzu. W kościołach, głównie w parafii WNMP odbyły się liczne uroczystości, spotkania, odczyty i imprezy religijne. W ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej w naszym kościele w dniach 9 i 11 listopada wyświetlono film pt. „Druga Pielgrzymka Papieża Jana Pawła II w Polsce”.
28 stycznia 1985
Ojciec Stefan i o. wik. Zenon pojechali do klasztoru „Annuntiata” w Raciborzu na jubileusz 50-lecia kapłaństwa ks. prałata Bernarda Gadego, proboszcza z Ocic. Kazanie wygłosił ks. bp ordynariusz Alfons Nossol.
22 września 1985
W dzisiejszą niedzielę świętujemy u nas dożynki parafialne, czyli podziękowanie za żniwa, popularnie zwane „żniwniok”. Przygotowaniem i strojeniem kościoła zajęła się pani Jadwiga Gurk. Ludzie przynieśli swoje dary z pól i ogrodów. Warzywami, owocami i kłosami ustrojono ołtarz. Tegoroczne podziękowania za żniwa były bardzo uroczyste, mimo że właśnie tutaj w Raciborzu, a zwłaszcza na polach tutejszych parafian w połowie sierpnia była powódź - największa od 1939 roku - i prawie wszystko zboże zostało zniszczone. PZU wypłaciło wprawdzie rolnikom odszkodowanie, ale nie ogrodnikom, którzy na polach mieli jarzyny i ponieśli największe straty. Uroczystość dożynkową uświetniła orkiestra.
C.D.N
Oprac. Ewa Wawoczny