Muzyczna odyseja Parkingu
Zespół powstał w październiku 2000 r. z inicjatywy Sankiego, czyli Sławka Sankali i Odysa Olbińskiego, którzy wcześniej grali już w jednym z zespołów działających przy Kolegium Nauczycielskim. Po zakończeniu nauki, zatęsknili za rockowym brzmieniem i rozpoczęli kompletowanie nowej grupy rockowej. W ten sposób dołączył do nich bębniarz Jarek Kuśnierz i basista Piotr Demel. Jak twierdzi Odys Olbiński, najtrudniej było znaleźć wokalistę. Po długich poszukiwaniach zdecydowali się na 18-letniego Mariusza Kamallę. I nie żałują wyboru. Do dziś grupa gra w niezmienionym składzie.
Kolejnym problemem muzyków była nazwa zespołu. Tworzyli już muzykę, a nie wiedzieli jeszcze, jakim mianem określać swoją formację. Pomysł zrodził się w głowie Odysa jakiś czas później. Przechodząc koło amfiteatru Raciborskiego Domu Kultury, byłem świadkiem jak buldożery równały to miejsce z ziemią. W miejscu amfiteatru powstał niefunkcjonalny parking. Zamiast go odnowić i organizować tam imprezy kulturalne, podjęto haniebną decyzję o jego likwidacji. Cała sytuacja obruszyła nas bardzo i postanowiliśmy się nazwać właśnie Parking, składając „hołd” w ten sposób władzom naszego miasta - tłumaczy Odys. Bzdurą jest niszczenie dóbr, które mogłyby wyciągnąć Racibórz do rangi miasta kulturalnego - dodaje muzyk.
Jak twierdzą zgodnie mężczyźni, muzyką interesują się „od zawsze”. Zanim rozpoczęli muzykowanie w Parkingu, grali już wcześniej w innych kapelach. 22-letni Piotrek Demel zaczął udzielać się muzycznie, kiedy miał 16 lat. Od dwóch lat grywa na gitarze basowej. Kolejnym etapem jego fascynacji był już Parking i właśnie na „basie” realizuje swoje marzenia związane z muzyką.
Natomiast Jarek Kuśnierz już w przedszkolu wykłócał się z kolegą o bębenek, na którym nie pozwolił nikomu grać. Miłość do bębnów została mu do dziś i przewijała się przez wszystkie etapy muzycznego oczarowania - najpierw w zespole Zderzaki, potem w niemieckiej grupie Sinuhe, a obecnie - Parkingu.
Jeśli chodzi o 24-letniego Sławka Sankalę, wewnętrzną potrzebę grania poczuł w liceum, kiedy to postanowił związać się na kilka miesięcy z jedną ze szkolnych kapel. Graliśmy głównie covery znanych zespołów - tłumaczy Sanki.
W przypadku 27-letniego Odysa Olbińskiego, jego muzyczna „odyseja” rozpoczęła się już w dzieciństwie. Wtedy, przy okazji słuchania przez ojca płyt Pink Floyd, byłem nieświadomie edukowany - śmieje się Odys. Gitarę miałem w ręku, kiedy miałem 12 lat. Potem grałem w kilku młodzieżowych projektach w czasach technikum i Kolegium Nauczycielskiego - dodaje gitarzysta.
Dla wokalisty Mariusza Kamalli Parking jest pierwszym zespołem, w którym postanowił się realizować. Wcześniej kilkakrotnie grał i śpiewał na kilku prywatnych imprezach.
Wszyscy członkowie zespołu wiążą swoją przyszłość z trwaniem w szeregach Parkingu. Wierzą, że w takim składzie i przy takim ich zaangażowaniu uda im się osiągnąć obrany cel.
Muzycy zagrali już ponad trzydzieści koncertów na terenie całego Śląska. Do najważniejszych można zaliczyć występ przed zespołem Hey w Rybniku i przed Kultem w pszowskim Domu Kultury w kwietniu ubiegłego roku. W listopadzie byli również inicjatorami wielkiego raciborskiego przedsięwzięcia artystycznego „Zamknięci w formie dobra i zła”.
W czasie swej rocznej historii, Parking osiągnął mnóstwo sukcesów, na które sobie zasłużył szczególną dbałością o muzyczne brzmienie. Niedawno został laureatem ogólnopolskiej akcji „Debiuty Empiku”, organizowanej przez warszawską księgarnię. Dzięki temu, jeden z ich utworów znajdzie się na składance „Debiuty Empiku”. Organizatorzy konkursu zaprosili również raciborskich muzyków do zagrania na kilku koncertach w stolicy.
Innym sukcesem zespołu jest również zajęcie drugiego miejsca w Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Rockowych w Rudzie Śląskiej, w którym uczestniczyło ponad czterdzieści kapel z całej Polski. Zespół zakwalifikował się także do jednego z największych festiwali młodych twórców, odbywającego się w Łodzi. Muzycy będą tam walczyć o 9500 zł oraz realizację teledysku i nagrań w profesjonalnym studiu. Na liście osiągnięć rockmanów jest również ubiegłoroczne zwycięstwo w raciborskim festiwalu „Rock co rok” oraz wyróżnienie na „Rock - Rybie” w Rybniku. Zaprezentowali się też podczas ubiegłorocznego Zjazdu Raciborzan oraz na dziedzińcu raciborskiego zamku w ramach cyklu letnich imprez plenerowych.
Jednak, jak podkreśla Odys Olbiński, największym sukcesem jest fakt, że muzycy się spotkali, grając wspólnie to, co sprawia im prawdziwą przyjemność i daje satysfakcję.
W połowie lutego pojawi się pierwszy minialbum Parkingu, zawierający kilka ich najpopularniejszych utworów. Będzie on zapowiedzią oficjalnej, debiutanckiej płyty. W tym celu zespół poszukuje inwestora. W przygotowaniu jest również strona internetowa zespołu pod adresem: www.parkingrock.pl. Przed muzykami są również występy w ośrodkach studenckich w Opolu, Wrocławiu, Katowicach, Krakowie i Gliwicach.
Ewa Wawoczny