Pielęgnować tradycje
„Racibórz, miasto o ponad stuletniej tradycji ruchu śpiewaczego, wydaje się być idealnym miejscem do kultywowania tej tradycji. Szczególne miejsce na mapie kulturalnej miasta zajmuje „Strzecha” - kolebka polskiego ruchu śpiewaczego na Raciborszczyźnie” - napisała dyrekcja RCK w regulaminie Przeglądu. Patronem jest znana postać raciborskiego folklorysty, zbieracza pieśni ludowych, kompozytora Romana Masarczyka (1904-1976), autora słynnych pieśni „W Raciborzu na ryneczku” i „Wele Raciborza”.
Impreza odbędzie się aż w trzech kategoriach wiekowych: dzieci (7-14 lat), młodzież (15-18 lat) i dorośli. Sprzyja to szerokiej popularyzacji pieśni ludowej, jak i prezentacji dorobku artystycznego solistów, kapel ludowych i zespołów śpiewaczych. Przesłuchania odbędą się 23 lutego o godz. 9.00 w RCK przy ul. Chopina. 27 lutego odbędzie się koncert laureatów.
Warunkiem uczestnictwa jest zgłoszenie do 15 lutego trzech pieśni ludowych na adres działu folkloru i tańca RCK - Dom Kultury Strzecha (tel. 415 32 14). W skład grupy śpiewaczej lub kapeli może wchodzić maksymalnie sześć osób. Jury będzie się kierować następującymi kryteriami: dobór repertuaru, wykonanie, walory popularyzatorskie, ogólny wyraz artystyczny, gwarowość i dobór instrumentów. W każdej kategorii wiekowej i wykonawczej (soliści, duety, grupy, kapele) przyznana zostanie nagroda główna i jedno wyróżnienie. „Pieśń ludowa na przekór pesymistom znajduje swe miejsce w szerokim świecie muzyki. Bowiem zawsze i wszędzie znajdą się ludzie zatroskani jej losem. Nie inne też przesłanki kierują nas w stronę nowej w Raciborzu propozycji upowszechniania pieśni i to właśnie pieśni ludowej”.
(w)