KRUS odpowiada na pytania czytelników: e-mail: agro@nowiny.pl
Odpowiada Krystyna Nowak, kierownik raciborskiej placówki.
Prowadzę gospodarstwo rolne o powierzchni powyżej 4 ha przeliczeniowych i od dziesięciu lat ubezpieczony jestem w KRUS. Od siedmiu lat stale pracuję za granicą i z tego tytułu odprowadzane są za mnie składki do zagranicznej ubezpieczalni społecznej. Do tej pory nie zgłosiłem mojego zatrudnienia do KRUS. Jaki jest termin na zgłaszanie do KRUS takich spraw?
Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniu społecznym rolników, rolnik zobowiązany jest nie czekając na wezwanie zgłaszać KRUS osoby podlegające ubezpieczeniu z tytułu pracy w jego gospodarstwie oraz informować o okolicznościach mających wpływ na podleganie ubezpieczeniu i o zmianach tych okoliczności. Każdora
zowo czynności te rolnik powinien wykonać w ciągu 14 dni od zaistnienia jakiejkolwiek okoliczności mającej znaczenie dla podlegania ubezpieczeniu. Ponieważ przy ustalaniu podlegania ubezpieczeniu każde inne ubezpieczenie społeczne ma pierwszeństwo przed ubezpieczeniem rolniczym, zostanie Pan wyłączony z ubezpieczenia społecznego rolników od dnia podjęcia zatrudnienia za granicą. Następnie zostanie ustalona nadpłata składek, a nienależnie opłacone składki zostaną Panu zwrócone. Obecnie można dokonać zwrotu składek jedynie za okres nie dłuższy niż ostatnie 5 lat. Nienależnie opłacone składki za pozostałe lata uległy przedawnieniu i nie podlegają zwrotowi.
Dodatkowo zwracam uwagę, że wszystkie zmiany mające wpływ na podleganie ubezpieczeniu społecznemu rolników należy zgłaszać na bieżąco Kasie również dlatego, że mogą mieć wpływ na prawo do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego osoby zainteresowanej, jak i członków jej rodziny zgłoszonych przez nią do tego ubezpieczenia.