KRUS odpowiada na pytania czytelników e-mail: agro@nowiny.pl
Krystyna Nowak, kierownik raciborskiej placówki.
Jestem ubezpieczona w KRUS. Przyjęłam na wychowanie dziecko urodzone 5 kwietnia 2016 r. i 20 kwietnia 2016 r. wystąpiłam z wnioskiem do Sądu o przysposobienie tego dziecka. Czy mam prawo do zasiłku macierzyńskiego?
Tak. Należy niezwłocznie złożyć wniosek o zasiłek macierzyński, ponieważ prawo do tego zasiłku ustala się na wniosek osoby zainteresowanej.
Jeśli złoży Pani wniosek o zasiłek macierzyński w terminie trzech miesięcy, licząc od dnia przyjęcia dziecka na wychowanie, to będzie mieć Pani prawo do tego zasiłku przez okres 52 tygodni (364 dni), tj. od 20 kwietnia 2016 r. do 18 kwietnia 2017 r., w kwocie 1000 zł miesięcznie. W przypadku złożenia wniosku po terminie 3 miesięcy, prawo do zasiłku macierzyńskiego ustala się począwszy od miesiąca w którym wpłynął wniosek, nie dłużej jednak niż do 18 kwietnia 2017 r.
Przebywałem na zasiłku chorobowym od 1 kwietnia do 14 maja br. W maju lekarz leczący wystawił mi dalsze chorobowe od 15 maja do 10 czerwca br. Podczas niezdolności do pracy, 25 maja uległem wypadkowi przy pracy rolniczej. Lekarz udzielający pierwszej pomocy wystawił mi zaświadczenie lekarskie z tytuły niezdolności do pracy, spowodowanej wypadkiem przy pracy od 25 maja do 30 czerwca br. Czy zostanę pozbawiony prawa do zasiłku chorobowego?
Ponieważ wykonywał Pan pracę w okresie orzeczonej niezdolności do pracy, a więc wykorzystał zwolnienie w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem KRUS pozbawi Pana prawa do zasiłku chorobowego za okres niezdolności do pracy trwający od 15 maja do 10 czerwca br. Natomiast KRUS wypłaci Panu zasiłek chorobowy za okres niezdolności spowodowanej wypadkiem przy pracy rolniczej od 25 maja do 30 czerwca br.
Pracuję zawodowo i jestem ubezpieczona w ZUS. Po urodzeniu dziecka i wykorzystaniu 14 tygodni zasiłku macierzyńskiego, zrezygnowałam z jego pobierania i wróciłam do pracy. Czy mąż ubezpieczony w KRUS może z tego zasiłku korzystać przez dalszy, niewykorzystany przeze mnie okres?
Nie. W przypadku rezygnacji przez matkę dziecka z pobierania zasiłku macierzyńskiego, po wykorzystaniu co najmniej 14 tygodni od dnia porodu w związku z powrotem do pracy, nie jest możliwe dokonanie cesji zasiłku macierzyńskiego ojcu dziecka, który podlega ubezpieczeniu w KRUS, z uwagi na występujące różne systemy ubezpieczeń.