Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 10 Data wydania: 21.07.15
Czytaj e-gazetę

Rolniku chroń kury przed lisami

Coraz częściej rolnicy skarżą się na lisy, które powoli stają się plagą. Dla lisa nie stanowią przeszkody płoty, bo potrafi się wspinać, a gdy już wejdzie do kurnika, zagryzie wszystkie kury. O stan populacji lisa zapytaliśmy rybnickiego nadleśniczego.

Populacja lisa w ostatnich kilkudziesięciu latach znacznie wzrosła. Przyczyniły się do tego szczepionki, które praktycznie zupełnie wyeliminowały wściekliznę, ale tym samym doprowadziły do usunięcia czynnika chorobowego, który naturalnie kontrolował rozrost populacji. – Istnieje w przyrodzie naturalna zasada, że jeśli następuje przegęszczenie gatunku, to zaczynają się mnożyć choroby. Rzeczywiście populacja lisa była regulowana tym, że jeśli lisów było więcej, osobniki zaczynały chorować nie tylko na wściekliznę, ale też tzw. parchy. Lisy zdychały i populacja utrzymywała się na dobrym poziomie. To była samoregulacja. Szczepionki przeciwko wściekliźnie spowodowały, że lisów przeżywa o wiele więcej. Metodą na to jest stosowanie większego odstrzału zwierzyny, więc myśliwi zwiększają limity, ale robią to niechętnie – mówi nadleśniczy Janusz Fidyk. Powodem takich decyzji jest fakt, że z zastrzelonego lisa praktycznie nie można uzyskać niczego przydatnego. – Lis nie ma mięsa, które można zjeść, a moda na lisie futra już dawno się skończyła. Do lisa więc trzeba by strzelać dla zasady, a to trochę pozbawione sensu. To pat i nie wiadomo jak z niego wyjść – stwierdza nadleśniczy. Niestety, gospodarze nie mogą ubiegać się o odszkodowanie za szkody poniesione przez lisy, bo odszkodowaniu podlegają uprawy ze śladami bytowania zwierzyny łownej – np. dzików czy saren. Jedynym wyjściem dla gospodarzy jest stosowanie lepszych zabezpieczeń, aby lisy nie mogły przedostać się na teren gospodarstwa czy kurnika.