Sołtysi naszych powiatów
Sołtysi naszych powiatów.
Lidia Nahaczewska: powiat głubczycki, sołtys Suchej Psiny
Mówi o sobie, że jest kobietą z „Czterdziestolatka”, bo żadnej pracy się nie boi i w życiu robiła już prawie wszystko. Dzięki temu aktywność ma we krwi, co przekłada teraz na działalność społeczną. Funkcję sołtysa pełnię od dwóch lat. Nasza wieś przez ponad 1,5 roku nie miała sołtysa i groziła nam utrata funduszu sołeckiego. Panie z koła gospodyń wiejskich namówiły mnie na objęcie tej funkcji i od dwóch lat sołtysuję. W naszej wsi rządzą kobiety i świetnie sobie z tym rządzeniem radzą. Mamy obrotną przewodniczącą koła gospodyń i aktywną radną, więc cały czas coś się u nas dzieje. Jesteśmy wszystkie po pięćdziesiątce, to nam się jeszcze chce. Organizujemy zabawy, wycieczki, coroczny opłatek. Z funduszu sołeckiego została wyremontowana remiza strażacka, odnowiona ponad połowa płotu przy cmentarzu i nasadzone tuje. Planujemy też zakup nowych mundurów dla strażaków i remont kościoła. Planów jest wiele, pracy jeszcze więcej, ale na szczęście Sucha Psina to takie dobre miejsce, które omijają kataklizmy i nieszczęścia.
Lidia Nikiel: powiat kędzierzyńsko-kozielski, sołtys Starego Koźla
Lidia Nikel jest rodowitą mieszkanką Starego Koźla, funkcję sołtysa pełni tam pierwszą kadencję. Dziś jest już na emeryturze. Ma trójkę dorosłych dzieci oraz czworo wnucząt, a doświadczenie księgowej wykorzystuje w sprawowaniu funkcji sołtysa. Razem z Radą Sołecką odnowiliśmy miejsce dziś nazywane Centrum integracji mieszkańców wsi. Przebudowa połączona z modernizacją ruszyła na przełomie 2011 i 2012 r., w kolejnych dwóch latach wykończona została duża wiata. Obecnie organizowane są tam imprezy sołeckie. Skwer może pomieścić ok. 150 osób. Znajduje się przy nim plac zabaw. Zakupiliśmy też dwa namioty, kosiarkę samojezdną, kosę żyłową oraz do żywopłotu. W 2013 r. założyliśmy monitoring skweru i zakupilismy cztery stroje ludowe dla pań niosących koronę dożynkową. W ubiegłym roku zaś sołectwo wzbogaciło się o nagłośnienie, siedem dodatkowych kompletów ław i obrusy. W tym roku zamierzamy utwardzić wjazd na cmentarz, a pilnym zadaniem jest również remont chodnika na całej długości ul. Wolności.
Roman Heber: powiat raciborski, sołtys Bieńkowic
Z żoną Anną prowadzi gospodarstwo rolne nastawione na chów świń. Spełnia się jako ojciec trojga dzieci: Dawida oraz bliźniaków Rafała i Oliwii. Sołtysem jest od sześciu lat. Dzięki naszym systematycznym staraniom i zaangażowaniu Rady Sołeckiej udało się we wsi przeprowadzić tak ważne zadania, jak: remont placu przy kapliczce, na skrzyżowaniu ul. Wojnowskiej z Raciborską, wykonanie nowego chodnika na ul. Pomnikowej, a w zeszłym roku, przeprowadzenie dużej inwestycji jaką był remont ul. Raciborskiej łącznie z chodnikiem i wymianą nawierzchni asfaltowej. Wykonana została też termomodernizacja przedszkola i remizy strażackiej. Fundusz sołecki natomiast w tym roku wykorzystany zostanie na wymianę nawierzchni chodnika na ul. Rzemieślniczej, a poza tym na pielęgnację wsi i drobne remonty. W planach jest dalsza wymiana nawierzchni wszystkich chodników we wsi. Dobrze współpracuje mi się z Radą Sołecką i wszystkimi organizacjami.