Wsparcie do przezimowanych rodzin pszczelich – wnioski do 31 maja

Jeszcze tylko do 31 maja można ubiegać się o wsparcie do przezimowanych rodzin pszczelich z budżetu krajowego w ramach pomocy de minimis w rolnictwie. W bieżącym roku stawka płatności wynosi 50 zł. Dotychczas do placówek ARiMR wpłynęło ponad 25 tys. wniosków.

Wsparcie do przezimowanych rodzin pszczelich – wnioski do 31 maja
Wnioski można składać do 31 maja. Fot.podglądowe www.pexels.com/ Mark Stebnicki

- Nabór trwa od 1 kwietnia do 31 maja 2023 r. Wnioski przyjmują biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dokumenty można składać osobiście lub przez pełnomocnika, wysłać poleconą przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Poczty Polskiej lub za pośrednictwem platformy ePUAP. Dotychczas zrobiło to ponad 25 tys. pszczelarzy - najwięcej na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i w Małopolsce. O dofinansowanie mogą się ubiegać hodowcy pszczół, którzy prowadzą działalność nadzorowaną, są wpisani do rejestru Powiatowego Lekarza Weterynarii i ewidencji producentów Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jeżeli pszczelarz chce otrzymać pomoc, a nie jest zarejestrowany w ARiMR, musi wystąpić o nadanie numeru ewidencyjnego najpóźniej w dniu składania wniosku o wsparcie - informuje ARiMR.

Ile wynosi dofinansowanie?

- Aktualne dofinansowanie to 50 zł do każdej rodziny pszczelej, której udało się przetrwać zimę, a pula środków na ten cel to 60 mln zł. W poprzednich latach stawki były niższe – 20 zł, podobnie jak budżet – po 35,5 mln zł. W 2022 roku 27,7 tys. pszczelarzy otrzymało ponad 23 mln zł, a rok wcześniej Agencja wypłaciła ponad 23 tys. hodowców pszczół blisko 20 mln złotych - informuje Agencja.

Dokumenty i szczegóły na stronie:

https://www.gov.pl/web/arimr/wsparcie-do-przezimowanych-rodzin-pszczelich--wnioski-do-31-maja

Źródło: ARiMR

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].