Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 25 (189) Data wydania: 22.06.10

Pokażcie kwity, czy segregujecie

Władze samorządów muszą uważać, gdzie wywożone są śmieci ich mieszkańców.
Do końca roku samorządy będą musiały mieć możliwość wykazania, czy odpady produkowane przez mieszkańców trafiają do segregowania i jaki procent z nich udaje się odzyskać.
– Gminy będą musiały uważać na zapisy w swoich umowach z odbiorcami odpadów, aby zastrzec sobie, że firma z którą taką umowę podpiszą powinna się wykazać, gdzie jest zapewnione miejsce do składowania śmieci. Śmieci nie mogą trafić do miejsca, którym gminy nie musiały się wcześniej interesować. Dodatkowo chodzi o to, aby śmieci podlegały jeszcze selektywnej zbiórce, aby jak najwięcej można było odzyskać. Mowa tu o 75% odzyskiwanych śmieci – tłumaczy Adam Wawoczny, dyrektor biura Związku Subregionu Zachodniego.
 
Będziemy składać u siebie
 
Na spotkanie Związku Subregionu Zachodniego 14 czerwca w Czernicy w sprawie gospodarki odpadami, przybyli przedstawiciele firmy Sego z Rybnika. Najwięcej pytań mieli samorządowcy, którzy w swoich gminach mają składowiska odpadów. – Składowisko odpadów nie jest rzeczą nowoczesną. Mamy wprawdzie wstępne segregowanie, ale też świadomość, że w ten sposób 75% nie odzyskamy. Racibórz mając własne składowisko, nie będzie woził wszystkich odpadów do Rybnika – mówił Mirosław Lenk, prezydent Raciborza.
 
Musicie się zainteresować
 
Przedstawiciele Subregionu mogą teraz spokojnie przemyśleć propozycję wywozu śmieci do segregacji w Rybniku. Szczególnie dotyczy to gmin, które nie mają na swoim terenie składowisk ani segregowni odpadów. – W jednej tonie odpadów komunalnych znajduje się około 50% odpadów ulegających biodegradacji. Proszę sobie wyobrazić, ile wasza gmina wywozi odpadów komunalnych i jaki procent z nich jest biodegradowalnych. Do tego trzeba zwrócić uwagę na przemysł, który działa u was. Firmy, które zajmują się obróbką drewna wytwarzają tylko odpady biodegradowalne. Firma, która odbiera śmieci, spełnia wymogi, jakie jej narzucacie. Jeśli dojdziecie do wniosku, że wystarczy jeśli odpady trafią na składowisko, to firma będzie jeździć na składowisko, bo dla niej jest to bez znaczenia. Ona nie poniesie kary finansowej za to, że odpady biodegradowalne trafiły na składowisko – mówiła do władz Agnieszka Kozera z firmy Sego.
 
Beduini to śmieciarze
 
Na spotkaniu poruszono również problem spalarni śmieci, jako źródła dodatkowej energii. – Ja myślę, że tu na Śląsku, w tych niedużych gminach, bardzo wielu mieszkańców segreguje śmieci u źródła. Przynajmniej te trzy rodzaje: plastik, szkło i metale. W mojej gminie to jest przynajmniej druga część tego, co jest wywożone w kubłach. Spalarnie są bardzo potrzebne w tych krajach, które mają bardzo niską kulturę cywilizacyjną, pochodzącą z krajów beduińskich. Proszę się wybrać do Brukseli. Tam spalarnia jest potrzebna, bo żaden beduin nie wysegreguje niczego. Jego sposobem bycia jest, kiedy cokolwiek odpakuje, to rzuca na ziemię. Nawet nie ma modelu takiego, że trzeba to zanieść do kosza – oburzał się Tadeusz Chrószcz, wójt Marklowic.
 
Warto przypomnieć
– gdzie na terenie powiatu rybnickiego można oddać niepotrzebne odpady wielkogabarytowe
 
Rybnik
1. Stały punkt zbierania: ul. Przemysłowa 35, czynny od poniedziałku do piątku w godz. od 6.00 do 15.00.
2. Punkty czasowe:
– ul. Chabrowa 21 (parking) – każda 1 sobota miesiąca nieparzystego
– ul. Broniewskiego 23 (parking) – każda 2 sobota miesiąca nieparzystego
– ul. Górnośląska (parking) – każda 3 sobota miesiąca nieparzystego
– ul. Mościckiego 15 (parking) – każda 4 sobota miesiąca nieparzystego
– oś. Południe 37 (parking) – każda 1 sobota miesiąca parzystego
– ul. Kupiecka (parking) – każda 2 sobota miesiąca parzystego
– ul. Hotelowa 12 (parking) – każda 3 sobota miesiąca parzystego
– róg ul. Podmiejskiej i ul. Maksymiliana – każda 4 sobota miesiąca parzystego
Wszystkie punkty czasowe są czynne w godzinach od 9.00 do 14.00 (oprócz dni świątecznych).
 
Czerwionka – Leszczyny
– Jeronimo Martins Dystrybucja S.A. – Czerwionka – Leszczyny, ul. Parkowa 2 (tylko zużyte urządzenia, zawierające freony np. lodówki)
– Apteka Maria Szulc i Beata Szulc – Kędzior – Czerwionka – Leszczyny, ul. Odrodzenia 43, (przyjmuje przyrządy medyczne z wyjątkiem wszczepialnych i skażonych produktów)
– Apteka „DUOS” – Czerwionka – Leszczyny, ul. Ks. Pojdy 35 B, Czerwionka – Leszczyny, ul. 3 Maja 23 (urządzenia do wykrywania, zapobiegania, monitorowania, leczenia, łagodzenia przebiegu choroby, urazów lub niepełnosprawności)
– Firma ELPORT II Henryk Janczak – Czerwionka – Leszczyny, plac Matejki 1 (tylko świetlówki liniowe i kompaktowe)
– Firma P.H.U. „AVI–GEN” Elektronika – Przegędza, ul. Polna 3 b (odbiór sprzętu z branży komputerowo – elektronicznej)
– Apteka „Św. Damiana” – Czerwionka – Leszczyny, ul. Kochanowskiego 30, Przegędza, ul. Mikołowska 97 (tylko ciśnieniomierze, glukometry, termometry elektroniczne)
– Zarząd Dróg i Służby Komunalne – Czerwionka – Leszczyny, ul Polna 6 (zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny)
– PPHU Zimex Grzegorz Zimończyk –  Czerwionka – Leszczyny, ul. Kosynierów 3 (zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny)
– Apotefarm Sp. z o.o. – Czerwionka – Leszczyny, ul. Dr Rostka 2, ul. Jana Pawła II 8a i 8b, ul. Jesionka 37 (zużyty sprzęt)
 
Świerklany
Odpady wielkogabarytowe (te które nie mieszczą się w pojemnikach) i zużyte urządzenia zbierane są 2 razy w ciągu roku we wcześniej podanych terminach.
Na terenie gminy utylizacją urządzeń elektrycznych i elektronicznych zajmuje się też P.P.H.U PC–ECO SYSTEM, ul. Spacerowa 11, Świerklany.
 
Gaszowice
Zbiórki są organizowane dwa razy w ciągu roku przy Urzędzie Gminy ok. maja i października. Szczegółowe informacje podawane są na stronie internetowej i w informatorze gminnym przed terminem planowanej zbiórki.
 
Lyski
Zbiórki organizowane są dwa razy w ciągu roku (pierwsza do końca kwietnia, druga do końca października). Należy zgłosić wcześniej sołtysowi ilość sprzętu do odbioru i w wyznaczonym terminie wystawić go przed dom. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej i w informatorze gminnym przed terminem planowanej zbiórki.
 
(ska)