Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 17/18 (24/25) Data wydania: 24.04.07

Skutki uboczne życia

Z Danielem Kaczmarczykiem, znanym muzykiem i sportowcem rozmawia Łukasz Żyła.

– Czym jest dla Ciebie muzyka? Czy czujesz się muzykiem?
– W niej znajduję pewne ukojenie. Ponadto muzyka zawsze zapewnia spokój. Oczywiście czuję się muzykiem. Związany z nią jestem od 7 roku życia.

– Opowiedz proszę, w jaki sposób przebiegał proces nagrywania Twojej najnowszej płyty.
– Płyta była nagrywana w różnych etapach. Większość powstała w USA. Zajęło to w sumie dwa lata, lecz gdyby poprzednia wytwórnia była profesjonalna, ta płyta ukazałaby się już rok temu.

– Z jaką tradycją muzyczną się identyfikujesz? Czy jest to hip–hop?
– Identyfikuję się raczej z muzyką, która ma w sobie wiele różnych gatunków. Jest w niej hip–hop, trochę popu, soulu, rnb itd. Lecz nie ukrywam, że zawsze mi było blisko do hip–hopu, dlatego to można usłyszeć na mojej płycie. Zrozumiałem już wcześniej, że szufladkowanie się w muzyce nie wychodzi na dobre i nie ma sensu...

– Zauważyłem, że traktujesz swą twórczość jako narzędzie do uzewnętrzniania swoich emocji i uczuć. Czy muzyka jest dla Ciebie rodzajem autoterapii?
– Jest i będzie. Zacząłem tworzyć, bo miałem taką wewnętrzną potrzebę uspokojenia się i wyrzucenia z siebie tego, co mi ciążyło. Faktycznie sprawiło mi to jakąś taką egzystencjalną ulgę, dlatego też kontynuuję to, co zacząłem. Dla mnie muzyka nie jest zwykłym wejściem do studia i puszczeniem tego w obieg. Jest to bezustanna wędrówka w poszukiwaniu czegoś, co łagodzi „skutki uboczne życia”– jak można to tak nazwać.

– W jaki sposób Twoje wykształcenie muzyczne wpływa na robienie muzyki?
– Każdy, kto robi muzykę bez znajomości muzyki klasycznej jest pozbawiony bardzo ważnego elementu. Nie będę ukrywał, że szkoła muzyczna uczy wrażliwości do muzyki. Dla wielu, a szczególnie dla hiphopowców – podkład ogranicza się do „bitu”. Oczywiście są pasjonaci, którzy się uczą sami i zostają wspaniałymi muzykami, lecz jest to garstka ludzi. Bawienie się w takich programach do robienia muzyki jak Fruity Loops nie jest tworzeniem. Dlatego nazywanie się producentem muzycznym nabrało banalnego znaczenia w obecnych czasach.

– Jak sądzisz, czy uprawianie sportu także wpływa na Twoje podejście do muzyki?
– Sport uczy wytrwałości i cierpliwości. W muzyce te cechy są ważne, dlatego w pewnym stopniu sport pomaga.

– Kiedy postanowiłeś tworzyć muzykę?
– Tworzyłem, od kiedy pamiętam. Nawet w szkole podstawowej występowałem już na akademiach. Grałem swoje utwory. W sumie szkoda, że nigdy nie przyszło mi do głowy, by to nagrywać. Byłaby to fajna pamiątka!

– Jak uważasz, jaka jest Twoja publika?
– Różna. Są 13-latkowie, którzy usłyszeli „Wybacz” i ograniczają swoją wiedzę na mój temat do tego jedynego utworu i ewentualnego zakupu Bravo w kiosku. Są tacy, którzy znają całą moją twórczość i rozumieją w większości moje teksty. Są też tacy, którzy mają po 50 lat i dziękują mi za to, że tworzę.

– Nigdy nie myślałeś o nagraniu płyty typowo amerykańskiej i by tamże się promować?
– Myślałem i może kiedyś się pokuszę, ale na razie nie ma takich planów.

– Właśnie ukończyłeś studia w Stanach. Czy wiążesz swą przyszłość z ojczystym krajem?
– Wracam do Stanów na jakiś czas. Tam moja narzeczona kończy szkołę podyplomową i wtedy wracamy do Europy, ale raczej nie do Polski.

Rozmawiał: Łukasz Żyła