Pokażmy figę łapówkarzom
Ruch Normalne Państwo we współpracy ze Stowarzyszeniem Agencji Reklamowych zrealizował ogólnopolską kampanię „Nie daję, nie biorę łapówek”, mającą na celu zwrócenie uwagi na korupcję jako problem społeczny dotyczący wszystkich obywateli. Ideą przewodnią kampanii jest uświadomienie każdemu, że walkę z korupcją warto zacząć od siebie. Organizatorzy akcji uważają, że korupcja jest jednym z najpoważniejszych czynników stojących na przeszkodzie budowaniu lepszego państwa. Hasło przewodnie kampanii brzmiało „Daj przykład; nie bierz. Bierz przykład; nie dawaj” Kampania zakończy się „dniem bez łapówki”. 23 lutego o godz. 13.00 w kilkunastu miastach na terenie całej Polski odbędą się happeningi, podczas których każdy będzie mógł: podpisać się na billboardzie pod hasłem „Nie daję, nie biorę łapówek”, spalić kopertę symbolizującą łapówkę w prawdziwym koksowniku; pokazać figę łapówkarzom. Głównym symbolem akcji jest pięść złożona w kształt figi z hasłem, który widnieje na wszystkich materiałach kampanii. W ramach opisanej akcji, studenci Uniwersytetu Śląskiego w Rybniku chcą zorganizować happening o nazwie „moja ostatnia łapówka”.
Celem przedsięwzięcia jest przekazanie w formie żartobliwej, widowiskowej i interesującej głównego założenia akcji. Akcja w naszym mieście rozpocznie się od powstania kolejki, złożonej ze studentów i licealistów, która będzie otwarta dla wszystkich chętnych oraz przypadkowych przechodniów, którzy zechcą uczestniczyć w happeningu. Kolejka będzie miała swój koniec na ul. Gliwickiej w Rybniku w księgarni-antykwariacie Tania Książka, w której na stojących w kolejce czekać będzie grupa studentów. Każdy z uczestników happeningu zostanie sfotografowany ze swoją ostatnią łapówką (kopertą), za kratami aresztu (wszyscy otrzymają charakterystyczny dla aresztowanych numer). Ze zdjęć „więziennych”oraz fotografii rybniczan, studenci stworzą kolaż oraz plakat podsumowujący akcję.
Mają dość nienormalnego państwa
Organizatorzy zapraszają do udziału w happeningu nie tylko studentów, ale także licealistów. - Aby podpisać się pod pismem antyłapówkarskim wystarczy 23 lutego o godz. 11.00 stanąć w kolejce pod sklepem „Tania książka”, przy ul. Gliwickiej. Projekt jest realizowany w oparciu o współpracę z samorządami studenckimi Zespołu Szkół Wyższych w Rybniku. W przedsięwzięcie zaangażowały się także uczelniane koła naukowe, rybnickie szkoły średnie, a także Księgarnia – Antykwariat Piotra Bugaja.
(acz)