Ziemia rycerza Gotharda
– Jakie najważniejsze inwestycje, przedsięwzięcia czy inne plany udało się w Gotartowicach zrealizować w ciągu ostatnich lat?
– Zaplanowano i zrealizowano następujące przedsięwzięcia: wybudowano 400 metrów dróg asfaltowych (ul. Szybowcowa); utwardzono systemem gospodarczym dziewięć dróg, powstał chodnik łączący Gotartowice z Ligocką Kuźnią, wybudowano dwie zatoki autobusowe i ustawiono przy jednej z nich wiatę przystankową (ul. Sygnały), zamontowano około 28 nowych punktów świetlnych, odnowiono miejsca pamięci narodowej: miejsce straceń harcerzy Buchalików i pomnik poległym w czasie II wojny światowej, uporządkowano park: wymieniono ławki, wybudowano nowe alejki; dokonano zmian w drzewostanie (poprawiła się znacząco estetyka tego miejsca, które znajduje się w centrum naszej miejscowości). Wspieram także przedsięwzięcia w dzielnicy podejmowane przez instytucje. Efekty tych działań to wymiana okien w szkole, przedszkolu, a częściowo w OSP i rozbudowa parkingów.
– Co mieszkańców Gotartowic najbardziej cieszy, co przynosi im największą radość i co uważają za sukces, jeśli chodzi o życie waszej dzielnicy?
– Cieszy nas adaptowany własnymi siłami, po byłym kółku rolniczym dla celów społecznych plac zabaw, na którym od 7 lat spotyka się młodzież na boiskach sportowych. Rada Dzielnicy organizuje tam festyny dzielnicowe; imprezy sportowe i spotkania dla dzieci. Spotykają się też tam hodowcy gołębi pocztowych
– A jakie są wasze największe problemy? Co wam spędza sen z powiek?
– Największą uciążliwością w dzielnicy są awarie sieci wodociągowej, które na miarę możliwości finansowych przedsiębiorstwa są usuwane. Drugi problem to drogi i ich stan. Niecierpliwią mieszkańców również niedogodności związane z budową kanalizacji. Mam nadzieję, że po zakończeniu prac kanalizacyjnych i odtworzeniu nawierzchni dróg, nastroje się poprawią. Nadal zabiegamy także o boisko sportowe do piłki nożnej
– Z czego jesteście dumni?
– Jesteśmy dumni z wielkiej liczby grup społecznych, stowarzyszeń i instytucji działających w dzielnicy, które w ważnych dla naszej miejscowości chwilach potrafią się zjednoczyć i podjąć wspólne działania. Są to: Klub Sportowy „Walka”, Ochotnicza Straż Pożarna, Koło Gospodyń Wiejskich, Koło Emerytów i Rencistów, Związek Harcerstwa Polskiego, Polski Związek Hodowców Gołębi Pocztowych, Klub Sportowy „Sygnały”, Szkoła Podstawowa nr 20, Przedszkole nr 22, parafie NSPJ i św. Wawrzyńca oraz Fabryka Urządzeń Sygnalizacyjnych i Teletechnicznych „SYGNAŁY” S.A. przy ul. Sygnały.
– I jeszcze kilka słów podsumowania. Jak wam się mieszka w Gotartowicach?
– Gotartowice to dzielnica spokojna, w której żyje się dobrze. Myślę, że mieszkańcy doceniają starania rady dzielnicy i chętnie biorą udział w organizowanych przez nią spotkaniach i imprezach. Potrafią też być krytyczni, co świadczy o ich zainteresowaniu sprawami miejsca, w którym żyją. Zarządzanie naszą dzielnicą sprawia mi wiele satysfakcji, choć niekiedy wymaga też wielkiej cierpliwości, a także pomocy i zaangażowania wielu osób. Chciałbym skorzystać z okazji i podziękować wszystkim za pomoc i współpracę w mijającej kadencji.
Cieszymy się także z tego, że mieszkańcy Gotartowic podtrzymują tradycje śląskie organizując dożynki, festyny rodzinne, spotkania seniorów oraz tradycyjne wesela. To podkreśla śląskość naszej dzielnicy, z której możemy być dumni.
Ciekawostki o Gotartowicach
Walory przyrodnicze dzielnicy to unikatowe flora i fauna w kilku miejscach. Jednym z nich jest Kencerz, gdzie żyją bobry, żmije, perkoz, derkacz, zimorodek, występują także skrzyp polny, żurawina błotna oraz torfowiska. Piękne są również wrzosowiska na Gorolowcu, aleja klonów srebrzystych z Ameryki Południowej, grupa daglezji zielonych oraz dąb czerwony przy ul. Sygnały, a także stawy i ich ekosystem. Ciekawe miejsca w Gotartowicach to ścieżki rowerowe, lotnisko sportowe Aeroklubu ROW, lasy mieszane, stawy, pomniki. Od 1999 roku Rada Dzielnicy wydaje biuletyn informacyjny „Gotartowickie wieści”.
Kartka z historii
Według legendy wieś Gotartowice powstała na przełomie XIII i XIV wieku za sprawą rycerza o imieniu Gothard, założyciela rodu Gotartowskich. Pod koniec XVIII wieku powstały tutaj dwie kuźnie produkujące żelazo. Warto wspomnieć także o bogatych tradycjach patriotycznych tej miejscowości. Przykładem tego była działalność Franciszka i Pawła Buchalików w czasie drugiej wojny światowej. Bracia zginęli, publicznie powieszeni na terenie rodzinnej miejscowości.
(na podstawie www.rybnik.pl)
Znani ludzie
Bohaterscy harcerze Paweł i Franciszek Buchalikowie, którzy oddali życie za wolność ojczyzny.
Jerzy Makula – mistrz świata w akrobacji szybowcowej.
Najstarszy mieszkaniec
Alojzy Frelich – 96 lat
Rozmawiała: izis