Śmieci pod specjalnym nadzorem
Z początkiem nowego roku, na terenie Rybnickich Służb Komunalnych ruszył Gminny Punkt Zbiórki Odpadów Niebezpiecznych. Do odpadów tego typu zaliczają się różnego rodzaju rozpuszczalniki, środki ochrony roślin, leki, świetlówki, baterie i akumulatory. Wyrzucenie tego typu sprzętu do śmieci jest karane wysoką grzywną, skutki ekologiczne trudno oszacować. Doskonale obrazuje to przykład zwykłej, małej, zegarkowej baterii, która potrafi skazić 1 metr sześcienny gleby i zatruć 400 litrów wody.
– Odpady niebezpieczne pochodzące z gospodarstw domowych mieszkańców Rybnika będą przyjmowane bezpłatnie. Przy odbiorze od mieszkańca dostarczającego odpady wymagane będzie przedstawienie dokumentu potwierdzającego nazwisko i imię, adres zamieszkania, numer PESEL lub nr dowodu osobistego. Wszystkie substancje należy przekazywać w oryginalnych opakowaniach pozwalających na ich identyfikację – wyjaśnia Krzysztof Jaroch, rzecznik rybnickiego magistratu.
Do tej pory punkt nie cieszy się zbytnim zainteresowaniem. Przez pierwszych kilka dni nikt nie przyniósł tu jeszcze nawet jednej rzeczy. Nie od dziś wiadomo, że ludziom bliżej jest do kosza przed domem niż do miejsca zbiórki.
– Nasz punkt jest trochę ukryty między budynkami i póki co, wiele osób nie wie o jego istnieniu. Mamy jednak nadzieję, że z czasem będzie nas odwiedzać wiele osób. Takie punkty w Unii Europejskiej to codzienność – tłumaczy Leszek Frydrych, pracownik GPZON w Rybniku
tona zużytych baterii to:
270 kg dwutlenku manganu, 210 kg żelaza, 160 kg cynku, 60 kg grafitu, 35 kg chlorku amonowego, 20 kg miedzi, 10 kg wodorotlenku potasu, 3 kg rtęci (tlenku rtęci), kilka kilogramów niklu i litu, 0,5 kg kadmu, 0,3 kg srebra (tlenku srebra) i niewielkie ilości kobaltu. Oprócz tego smoła, szkło, krzemionka, papier i folia, a nawet wodór. Naszemu zdrowiu zagrażają przede wszystkim metale ciężkie: ołów, kadm i rtęć, również używane kwasy bądź zasady tworzące elektrolit mają właściwości żrące i korozyjne. Szkodzą także pozostałe związki, o ile dostaną się do środowiska i naszych organizmów w większych stężeniach.
(acz)