Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 2 (9) Data wydania: 09.01.07

Śmieci pod specjalnym nadzorem

Od dziś stary termometr czy aerozol trzeba zawozić do specjalnego punktu zbiórki, w przeciwnym razie czeka nas słony mandat. Do tej pory, poza nielicznymi pojemnikami na zużyte baterie, w Rybniku nie było miejsc gdzie można się było pozbyć niebezpiecznych odpadów.

Z początkiem nowego roku, na terenie Rybnickich Służb Komunalnych ruszył Gminny Punkt Zbiórki Odpadów Niebezpiecznych. Do odpadów tego typu zaliczają się różnego rodzaju rozpuszczalniki, środki ochrony roślin, leki, świetlówki, baterie i akumulatory. Wyrzucenie tego typu sprzętu do śmieci jest karane wysoką grzywną, skutki ekologiczne trudno oszacować. Doskonale obrazuje to przykład zwykłej, małej, zegarkowej baterii, która potrafi skazić 1 metr sześcienny gleby i zatruć 400 litrów wody.

– Odpady niebezpieczne pochodzące z gospodarstw domowych mieszkańców Rybnika będą przyjmowane bezpłatnie. Przy odbiorze od mieszkańca dostarczającego odpady wymagane będzie przedstawienie dokumentu potwierdzającego nazwisko i imię, adres zamieszkania, numer PESEL lub nr dowodu osobistego. Wszystkie substancje należy przekazywać w oryginalnych opakowaniach pozwalających na ich identyfikację – wyjaśnia Krzysztof Jaroch, rzecznik rybnickiego magistratu.

Do tej pory punkt nie cieszy się zbytnim zainteresowaniem. Przez pierwszych kilka dni nikt nie przyniósł tu jeszcze nawet jednej rzeczy. Nie od dziś wiadomo, że ludziom bliżej jest do kosza przed domem niż do miejsca zbiórki.
– Nasz punkt jest trochę ukryty między budynkami i póki co, wiele osób nie wie o jego istnieniu. Mamy jednak nadzieję, że z czasem będzie nas odwiedzać wiele osób. Takie punkty w Unii Europejskiej to codzienność – tłumaczy Leszek Frydrych, pracownik GPZON w Rybniku

tona zużytych baterii to:
270 kg dwutlenku manganu, 210 kg żelaza, 160 kg cynku, 60 kg grafitu, 35 kg chlorku amonowego, 20 kg miedzi, 10 kg wodorotlenku potasu, 3 kg rtęci (tlenku rtęci), kilka kilogramów niklu i litu, 0,5 kg kadmu, 0,3 kg srebra (tlenku srebra) i niewielkie ilości kobaltu. Oprócz tego smoła, szkło, krzemionka, papier i folia, a nawet wodór. Naszemu zdrowiu zagrażają przede wszystkim metale ciężkie: ołów, kadm i rtęć, również używane kwasy bądź zasady tworzące elektrolit mają właściwości żrące i korozyjne. Szkodzą także pozostałe związki, o ile dostaną się do środowiska i naszych organizmów w większych stężeniach.

(acz)