Są pieniądze na badania
Na dwa tysiące takich badań otrzymał pieniądze m.in. NZOZ JARO przy ul. Armii Ludowej 1 w Wodzisławiu. Program profilaktyczny skierowany jest do kobiet w wieku od 25 do 59 lat. Bezbolesne badanie pozwala uniknąć zachorowania na raka szyjki macicy, który jest drugim po raku sutka najczęściej występującym u kobiet nowotworem złośliwym. Szacuje się, że rocznie choroba dotyka około 4000 kobiet. W Polsce codziennie umiera na raka szyjki macicy 5 kobiet. Badanie przesiewowe pozwala wykryć zmiany chorobowe i podjąć w porę odpowiednie leczenie. – Jedną z przyczyn rozwoju raka szyjki macicy jest zakażenie wirusem HPV. Dochodzi do niego bardzo łatwo. Kobiety muszą zrozumieć, że wizyty u ginekologa mogą pomóc w szybkim zdiagnozowaniu choroby, a co za tym idzie i jej wyleczeniu – tłumaczy doktor Jacek Roman z NZOZ-u JARO.
Rak szyjki macicy rozwija się dosyć długo. Warunkiem wczesnego wykrycia choroby, pozwalającego na całkowite wyleczenie, jest regularne wykonywanie wymazów cytologicznych. Badanie jest bezbolesne. Polega na pobraniu przy pomocy specjalnej szczoteczki komórek znajdujących się na szyjce macicy.
Pewną nadzieją dla kobiet może być opracowana niedawno szczepionka przeciw wirusom HPV.
– Szczepionka jest już dostępna na polskim rynku. Podaje się ją trzykrotnie przez pół roku. Nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Każda dawka kosztuje około 435 złotych. Całkowity koszt wynosi więc ponad 1300 złotych. To spora suma jak na polskie realia – tłumaczy lekarz.
Nie pomoże ona pacjentkom, które są już zainfekowane. Pozwoli za to uchronić młode kobiety, które nie rozpoczęły jeszcze życia seksualnego, przed zakażeniem wirusami, a co za tym idzie zmniejszą ryzyko zachorowania na nowotwór.
Oprócz NZOZ-u JARO bezpłatne badania cytologiczne będzie można wykonać w: Almedzie przy ul. Leszka 10, Poradni K przy ul. Żeromskiego 18 oraz w Niepublicznym Zakładzie Lecznictwa i Profilaktyki przy ul. 26 Marca w Wodzisławiu. Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu: 032 456 90 16.
(j.sp)